عيب‌يابي مهم‌ترين فاكتور واحد خدمات تخصصي برق خودرو است

واحد خدمات تخصصي برق خودرو مهندس بهزاد از معدود واحدهاي فعال و شاخص و معتبر در اين صنف به‌شمار مي‌رود كه از مديريتي تحصيل كرده و مجرب برخوردار است و ارايه خدمات تخصصی برق خودرو از جمله: تست و تعمیر کامپیوتر خودرو(ECU) ، بازدید چراغ چک و تنظیم موتور،تست عملکرد انژکتورها،تست و عیب یابی سیم کشی و سنسورهای خودرو، عیب یابی ABS ، BSM-BSI ،نودها ، دانلود و پیکربندی انواع نود از مهم‌ترين ويژگي‌هايي به شمار مي‌رود كه اين واحد را از ديگر واحدهاي مشابه متمايز مي‌سازد.
مهندس بهزاد حمزه‌زاده مدير واحد خدمات تخصصي برق خودرو در مصاحبه با خبرنگار ما با اعلام اينكه: «در هر رسته‌ي شغلي، افراد متخصص بايد ورود كنند»، گفت: متأسفانه اغلب واحدهاي برق خودرو كه در گذشته باتری‌سازي خوانده مي‌شدند؛ توسط افرادي مديريت مي‌شوند كه از تخصص اين رسته برخوردار نبوده و عمدتاً با آزمون و خطا فعاليت و سرويس‌دهي مي‌كنند. بديهي است ضرر و زيان ناشي از اين آزمون و خطا‌ها به صاحبان خودرو تحميل مي‌شود.


مدير واحد خدمات تخصصي برق خودرو آنگاه با بيان اينكه دغدغه صاحبان خودرو عمدتاً پيدا كردن ايراد اصلي خودرو توسط استادكاران است، خاطرنشان کرد: با توجه به اينكه اكثر فعالان و دست‌اندركاران اين رسته‌ي شغلي فاقد تخصص هستند، لذا نمي‌توانند به صورت علمي به عيب‌يابي اقدام كنند. اين در حاليست كه 50 درصد كار را ابزار و تجهيزات به پيش مي‌برد اما 50 درصد ديگر بايد با علم و دانش تخصصي استادكار انجام شود.
مهندس حمزه‌زاده آنگاه با بيان اينكه: «عيب‌يابي» زمينه اصلي فعاليت و خدمات واحد تحت مديريت وي را تشكيل مي‌دهد؛ خاطرنشان كرد: در اين واحد انواع مختلف خودروها اعم از ساخت داخل و خودروهاي خارجي پذيرش و خدمات مورد نياز ارايه مي‌شود.
وي با بيان اينكه كار ما به نوعي با طبابت شباهت دارد، افزود: جستجو براي يافتن ايراد اصلي به انحاء مختلف و با اعداد و ارقام صورت مي‌گيرد كه از اين حيث كار ما به سونوگرافي و حتي ام‌آرآي شبيه است.
اين فعال مجرب در رسته‌ي شغلي برق خودرو همچنين با اشاره به اينكه دياگ يك تخصص محسوب مي‌شود، افزود: بسياري از فعالان اين رسته تعريف صحيحي از دياگ ندارند؛ در حالي كه بايد با پارامترها و اعداد به ايراد اصلي پي برد .در واقع همانطور كه يك پزشك با اعضاي داخلي بدن بيمار سر و كار دارد؛ ما نيز اجزاي داخلي خودروها را عيب‌يابي و رفع ايراد مي‌كنيم. اين اجزاي داخلي خودرو؛ همانند سلول‌هاي داخل بدن انسان است كه چنانچه عيب و ايراد (بيمار) به درستي تشخيص داده نشود، ممكن است حيات بيمار در معرض خطر جدي قرار بگيرد و در رابطه با خودروها نيز در چنين وضعيتي، احتمال آسيب جدي به موتور وجود دارد كه هزينه كلاني به صاحب خودرو تحميل خواهد كرد.
مهندس حمزه‌زاده آنگاه در خصوص عملكرد برق و فازهاي مختلف و منفي آن توضيحاتي داد و با ذكر مثالي ادامه داد: يكي از مشتريان كه قبل از انتقال خودروي خود به اين واحد، به يك باتري‌سازي مراجعه كرده بود، مي‌گفت كه شخص باطري‌ساز به اشتباه ايراد خودروي وي را در دزديدن برق عنوان كرده بود كه براساس همين تشخيص اشتباه، چندين قطعه را تعويض و هزينه ميليوني به صاحب خودرو تحميل كرده بود بي آنكه در نهايت ايراد خودرو مرتفع شود.
وي افزود: به رغم هزينه ميليوني كه به دليل اشتباه آن باتري‌ساز به اين شخص وارد شده بود، در عيب‌يابي خودروي او پي برديم كه ايراد اصلي فقط ناشي از يك سوكت است كه با هزينه‌اي بسيار اندك و در مدت زمان فقط ده دقيقه آن ايراد را رفع كرديم!
مدير واحد خدمات تخصص برق خودرو افزود: با توجه به اينكه پيش از اين به‌عنوان كارمند در اداره‌‌اي مشغول به كار بوده‌ام، نظم و دقت و قانون‌مندي را سرلوحه كارهاي خود قرار داده‌ام و از اين رو براي هر كار سنديت ارايه مي‌كنم. متأسفانه در اغلب مشاغل بخش خصوصي چنين نظم و دقتي اعمال نمي‌شود.
وي سپس با اشاره به اينكه در مدارس و دانشگاه‌‌ها فقط مسايل به صورت تئوريك آموزش داده مي‌شود، تصريح كرد: به عقيده من در هر رشته تحصيلي، علاوه بر آموزه‌هاي تئوريك بايد واحدهاي عملي مرتبط با آن دسته نيز آموزش داده شود تا علم و عمل به موازات هم باشد.
وي همچنين در خصوص سوابق تحصيلي و كاري خود توضيحاتي داد و با بيان اينكه تخصص اصلي من انبوه و برج‌سازي است، افزود: در رشته‌هاي عمران و متعاقبا در رشته اتومكانيك تحصيل كرده‌ام و يكي از اساتيد در دوران تحصيل اتومكانيك من را به سمت برق تخصصي خودرو هدايت كرد كه سپس دوره‌هاي مرتبط را در كنار تحصيل گذراندم و در سال 95 به‌طور رسمي و حرفه‌اي به اين حوزه كاري ورود كردم كه مدتي در اسلامشهر و در آموزشگاه به تدريس اشتغال داشتم.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد: افراد تحصيل كرده متناسب با رشته تحصيلي خود در رسته های شغلي مرتبط مشغول به كار شوند.
آدرس: صومعه سرا-بلوار سرشاد-جنب چوب فروشی خوشگو
تلفن تماس:09195749115