مدیر پرورش ماهی قربانی:
افزایش اشتغال در گرو حمایت
از تولید کنندگان و کارآفرینان است

 

اشاره: امروزه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های مختلف و ضرورت اشتغالزایی و کارآفرینی از جمله محورهای مهمی به شمار می رود که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در مناسبت های مختلف به آن مهم اشاره می کنند و در این راستا، مسئولان ارشد اجرایی کشور از جمله شخص رئیس جمهور نیز همواره حمایت از فعالین عرصه اشتغالزایی را در صحبت های خود مورد تأکید قرار می دهند و بر این اعتقادند که بدون همراهی و مشارکت تولید کنندگان و کارآفرینان خلاق، با دانش و توانمند، نمی توان کشتی تولید و اقتصاد کشور عزیزمان ایران را به ساحل امن اشتغالی پایدار و پربازده رساند. اما با این وجود به نظر می رسد برخی از مسئولین، اهمیت و تأکیدات مکرر مسئولان ارشد کشور را در خصوص حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و کارآفرینانی که در عرصه اشتغالزایی و تولید از هیچ کوششی دریغ نکرده و در این مسیر سرمایه های شخصی خود را هزینه کرده اند، به درستی درک نمی کنند که نتیجه این امر؛ کمبود نقدینگی و نیاز مبرم به برخورداری از تسهیلات ارزان قیمت (وام های طویل المدت با بهره پایین) برای ادامه و توسعه کار اکثریت قریب به اتفاق واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در سطح استان گیلان می باشد و به نظر می رسد این داستان از بس تعریف شده، دیگر حالت نخ نما به خود گرفته است! لذا مادام که مشکلات یاد شده با اتخاذ راه کارهای اساسی از سوی مسئولان اجرایی رفع و یا تعدیل نشود، همچنان ناگزیر از تکرار این داستان برای مسئولان تصمیم گیر هستیم. بر این اساس در این شماره به دنبال سلسله گزارشات معرفی تولید کنندگان و کارآفرینان موفق؛ فرصتی دست داد تا پای صحبت و درد و دل آقای امید قربانی و همسر محترم ایشان خانم سهیلا بایرام نژاد که به دلیل عشق و علاقه به این آب و خاک تلاش خود را شبانه روزی کرده و با سرمایه گذاری شخصی و همتی مثال زدنی توانسته اند علیرغم مشکلات فراوان؛ در عرصه پرورش ماهی قزل آلای کشور درخشش ویژه ای داشته باشند بنشینیم.


خواص طلایی ماهی قزل آلا برای سلامتی
یکی از محبوب ترین ماهی های آب شیرین، ماهی قزل آلا است که به دلیل همخوانی با ذائقه ایرانی، از پر مصرف ترین نوع ماهی ها در سفره ایرانیان می باشد. جدا از طعم خوب و گوشت لطیف قزل آلا، گوشت این ماهی؛ غذایی سرشار از پروتئین با بافت پیوندی سودمند و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی و ترکیبات مفید است که با وجود اسیدهای چرب امگا3، آمینه و سایر عناصر ارزشمند دیگر، نقش مؤثری برای تأمین سلامتی و پیشگیری از انواع بیماری ها از جمله: پیشگیری از کم خونی، سلامتی قلب و پیشگیری از سکته های قلبی، کمک به کاهش وزن، پیشگیری از سکته های مغزی، بهبود حافظه و افسردگی، درمان تیروئید، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرطان، پیشگیری از بیش فعالی کودکان، درمان رماتیسم مفصلی، تقویت بینائی و سلامت پوست و مو دارد.


آشنایی با مزرعه پرورش ماهی قربانی
مجموعه پرورش ماهی قربانی؛ واقع در محدوده روستای زیبا و توریستی ازبرم شهرستان سیاهکل با برخورداری از مدیریتی توانمند و تحصیلکرده، یکی از مزرعه های موفق پرورش ماهی قزل آلا محسوب می شود که در راستای تولید محصولی سلامت محور با رعایت بالاترین معیارهای کیفیت، امنیت بهداشتی و سلامت غذایی افراد جامعه گام های ارزشمندی بر داشته و مهم ترین افتخار خود را کیفیت، تازگی، سلامت، قیمت مناسب و طعم و مزه عالی محصولات می داند و در این میان به عنوان یک برند موفق پرورش ماهی قزل آلا؛ با بهره گیری از روش هایی نوین در جهت افزایش ارایه محصولی سالم با بهترین کیفیت غذایی، همواره پایه و اساس محصولات خود را بر مبنای کمترین هزینه با بهترین کیفیت و طعمی بی نظیر استوار ساخته و خدا را شاکر است که توانسته در عرضه ی ماهی قزل آلا، حرفی برای گفتن در سبد مصرفی خانواده های محترم داشته باشد. البته این موضوع تمام توان این مجموعه در امر تولید و پرورش ماهی قزل آلا نیست. بلکه با انگیزه و همتی که مدیریت خوش فکر و شایسته این مجموعه دارد؛ قطعاً در صورت اندک حمایت و توجه مسئولان می تواند عملکرد بسیار مطلوبی در امر اشتغالزایی و اقتصاد حوزه پرورش ماهی داشته باشد.


لزوم توجه مسئولان به تولید کنندگان

متأسفانه تاکنون به دلیل عدم حمایت و توجهی که نسبت به ظرفیت و پتانسیل های اشتغالزایی مزرعه پرورش ماهی قربانی صورت گرفته، مدیریت این مجموعه قصه ای پر غصه از بی مهری های برخی ادارات دولتی دارد و در این رابطه به خبرنگار ما اظهار کرد: چه خوب است هنگامی که به عنوان تولید کننده به اداره های ذیربط مراجعه می کنیم شاهد اندکی همکاری و تعامل و حتی نگاه مثبت باشیم! چرا باید یک تولید کننده و کارآفرین در چرخ دنده های بروکراسی اداری گیر کند و زمان از دست دهد؟ مگر ما برای منافع شخصی و یا رفع مشکل خود به ادارات مراجعه می کنیم؟ در حالی که تولید و اشتغالزایی مقولاتی هستند که منافع عموم را مدنظر دارند! از این رو انتظار تعامل و همکاری از ادارات داشتن، خواسته ی ناحق و نا به جایی نیست! بلکه این حق تولید کننده و کارآفرین است که انتظار داشته باشد مسئولان ذیربط نگاه مثبتی به او داشته باشند و برای تسهیل کارها، چرخ دنده بروکراسی های اداری را روان تر سازند.


خسارت عدم استفاده از کنتور سه فاز برق
عدم بهره مندی از کنتور سه فاز برق، خسارات مالی سنگینی به زیر ساخت های مجموعه پرورش ماهی قربانی وارد کرده است! البته این مشکل، طی نامه ای از سوی مدیریت این مجموعه به مسئولان محترم اعلام شده، که متعاقب نامه ی ایشان؛ کارشناسانی به محل عزیمت و گفته اند که فقط با پرداخت هزینه چند صد میلیونی بابت خرید کنتور سه فاز برق، این مشکل مرتفع می شود! این در حالیست که بدون شک با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر، این مجموعه شدیداً به تسهیلات ارزان قیمت (وام بلند مدت کارآفرینی با نرخ بهره اندک و سوبسید های دولتی) نیازمند است و در این ارتباط، با توجه به اینکه مدیریت پرتلاش این مزرعه پرورش ماهی قزل آلا برای احداث و راه اندازی این مجموعه سختی ها و مشقات فراوانی متحمل شده و عشق به کار تولیدی و کارآفرینی مهم ترین انگیزه محرک ایشان در ادامه این مسیر بوده و هست؛ می طلبد مسئولان امر با بررسی عملکرد و تحلیل توانمندی های افرادی همچون امید قربانی و همسر محترم ایشان خانم سهیلا بایرام نژاد، مقدمات حضور پررنگ تر و بهینه تر این زوج توانمند کارآفرین را در عرصه اقتصاد و اشتغال کشور فراهم سازند تا این عزیزان بتوانند با کمترین دغدغه برنامه ها و ایده های شان را در حوزه پرورش ماهی قزل آلا و ایجاد اشتغالی پایدار برای منطقه و کشور عزیزمان ایران عملیاتی کنند.


سخن آخر
امید قربانی و خانم سهیلا بایرام نژاد در پایان این گفتگوی صمیمی ضمن درخواست از همراهی بیشتر مسئولان در جهت رفع موانع و مشکلات؛ از دوستان و مشتریان محترم مجموعه پرورش ماهی قربانی که صمیمانه ایشان را یاری کرده اند تقدیر و تشکر ویژه کرده و در ادامه از تمام مسئولان محترم ارشد استان و شهرستان سیاهکل برای بازدید از مزرعه پرورش ماهی قربانی دعوت رسمی به عمل آورده و ابراز امیدواری کردند: بازدید مسئولان محترم از مجموعه پرورش ماهی قربانی باعث افتخار ما خواهد بود و ما انتظار داریم که مسئولان استانی و شهرستانی از این مجموعه موفق پرورش ماهی قزل آلا دیدن کنند و از نزدیک با فعالیت و موانع و مشکلات ما آشنا شوند و با تزریق تسهیلات بانکی کارآفرینی به مجموعه، ما را به ادامه کار و اشتغالزایی بیشتر دلگرم تر کنند. چرا که در شرایط اقتصادی حال حاضر، حوزه تولید و اشتغالزایی؛ نیازمند فراهم آوردن زیر ساخت ها و تسهیلاتی است که باید از سوی دولت عملاً مورد توجه قرار گیرد تا ضمن ایجاد اشتغال پایدار مسببات رونق اقتصادی مناطق فراهم گردد. مقوله ای که ایران بزرگ ما بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد تا بتواند همچون عقابی تیز پرواز، در فضای پیشرفت و آبادانی و افتخار اوج گیرد!
آدرس: سیاهکل،روستای ازبرم،شالیزار اول
تلفن: 09114773851 – 09119333495
اینستاگرام: fishfaraming.ghorbani

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید