دکتر رُزا یَزاف متخصص قلب و عروق:
با سبک زندگی سلامت محور مراقب قلب خود باشید

نقش پزشکان در جامعه ای سالم و پویا
در عصر حاضر با توجه به بالا بودن آمار مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی و از سویی افزایش مرگ و میر ناشی از آن، تأثیر گذاری جامعه ی پزشکی به عنوان متولیان حوزه ی درمان و سلامت جامعه بسیار مهم و ستودنی است. چه بسا زمانی می توانیم جامعه ای سالم و پویا داشته باشیم که به بهترین شکل ممکن، افراد جامعه از نظر روحی و جسمی سلامت باشند. بر این اساس حرفه ی پزشکی، حرفه ای پر مسئولیت و ارزشمند است و پزشکان یکی از بزرگ ترین خدمت گزاران بشریت بوده و مسئولیت های سنگینی را بر دوش دارند و در این رابطه بدیهی ست که تعهد و احساس مسئولیت، یکی از مؤلفه های اصلی حرفه ی پزشکی محسوب شده و پزشکانی که توانسته اند این اصل مهم را در فعالیت های خود رعایت کنند، همواره از اعتماد و احترام مردم برخوردار بوده و توانسته اند عملکرد موفقیت آمیزی در فعالیت خود داشته باشند. البته در کنار این اصل مهم، کیفیت ارائه خدمات به مردم نیز در موفقیت پزشکان بسیار تأثیر گذار بوده و پزشکان موفق، همواره می کوشند تا با احساس مسئولیتی که دارند کیفیت خدمات خود را به بالاترین سطح ممکن برسانند. بر این اساس در ادامه سلسله گزارشات نشریه پگاه در خصوص معرفی توانمندی های جامعه پزشکی با خانم دکتر رُزا یَزاف متخصص قلب و عروق، نفر اول ورودی پزشکی عمومی (دانشگاه علوم پزشکی تهران) و فارغ التحصیل تخصص قلب و عروق از بیمارستان قلب شهید رجایی (بهترین بیمارستان قلب کشور) که علاوه بر مطب شخصی خود، در بیمارستان کوثر شهر آستانه اشرفیه مشغول به فعالیت است درباره مهم ترین عوامل بروز بیماری های قلبی و عروقی و نحوه پیشگیری و کنترل این نوع بیماری ها به گفتگو نشسته ایم که در ذیل می خوانید:
قلب، یکی از شگفتی های بی بدیل خلقت
خانم دکتر رُزا یَزاف در مصاحبه با خبرنگار ما ابتدا با اشاره به ساختار، جایگاه و عملکرد قلب انسان افزود: قلب، این عضو حیاتی يكی از شگفتي‌هاي خلقت و از جمله نعمات بي‌بديل خداوند است كه آن را با هيچ عضو دیگر نمي‌توان مقايسه كرد. به بیانی دیگر قلب؛ اندامی قدرتمند، دقیق و منظم است که از لحظه ی تولد تا هنگام مرگ، حتی یک لحظه از فعالیت نمی ایستد و عملکرد قلب به زبان ساده، پمپاژ و رساندن 24 ساعته خون از طریق رگ ها به اندام ها، بافت ها و سلول های بدن است و اهمیت این عضو، برای حیات آنچنان ضروری ست که چند ثانیه توقف کارکرد آن با ادامه حیات فیزیکی فرد منافات داشته و از این لحاظ با هیج عضو دیگری قابل مقایسه نیست.
شایع ترین بیماری قلبی
خانم دکتر یَزاف در ادامه خدمات مطب تحت مدیریت خود را عمدتاً شامل معاینه، نوار قلب، اکو کاردیوگرافی، کنترل فشار خون، کنترل بیماری های قلب و عروق، آنژیوگرافی و... برشمرد و در خصوص شایع ترین بیماری قلبی افزود: گرفتگی و يا انسداد عروق (رگ‌‌های قلبی) كه در اصطلاح پزشكي به كرونر موسوم است شایع ترین بیماری قلبی و عروقی است که بر اثر تجمع غیرطبیعی چربی در جدار رگ به وجود می آید و منجر به انسداد و تنگی رگ و کاهش جریان خون به عضله قلب می شود و در این رابطه میزان تنگی عروق و انسداد جریان خون در عضله قلب می تواند باعث بروز علائم و عوارض خطرناک گردد.
علائم بیماری عروق کرونر
اين متخصص صاحب ‌نظر در بيماري‌هاي قلبي و عروقي آنگاه در خصوص علائم بیماری عروق کرونر افزود: مهم ترین تظاهر این بیماری درد قفسه سینه یا آنژین صدری نامیده می شود که ناشی از کاهش جریان خون به عضله قلب است و با حملات درد یا فشار بر قسمت قدامی قفسه سینه به دنبال فعالیت فیزیکی و یا استرس عاطفی مشخص می شود که در این رابطه افراد جامعه می بایست به محض مشاهده اولین علائم بیماری های قلبی از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد در پشت، دستها، کتف چپ و حتی راست، گردن و یا فک، تهوع یا استفراغ، تپش قلب سریع و یا نامنظم، سوزش معده، خستگی و حتی سوء هاضمه باید به پزشک متخصص قلب مراجعه نمایند. خانم دکتر یَزاف همچنین با اشاره به اینکه بیشتر بیماری های قلبی مزمن بوده و آرام آرام رشد و شدت پیدا می کنند و عامل زمان در تشخيص و درمان بیماری های قلبی نقش تعيين‌ كننده و حیاتی دارد افزود: متأسفانه به علت عدم آگاهي و آموزش و بعضاً به دليل مشكلات اقتصادي، بسياري از مردم زماني به مراكز درماني و پزشك متخصص قلب مراجعه مي‌كنند كه ناراحتي آنها به اوج رسيده و در این ارتباط بدیهی ست که نادیده گرفتن نشانه های بیماری قلبی باعث به تأخیر افتادن درمان و صدمه بیشتر به بافت قلب و یا حتی مرگ می شود. این در حالیست که افرادی که به طور منظم، تحت نظر یک پزشک متخصص هستند، کمتر دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند.
عوامل خطرآفرین بیماری های قلبی
خانم دکتر یَزاف سپس عوامل خطرآفرین برای سلامتی قلب را غیر قابل تعدیل و قابل تعدیل برشمرد و افزود: از عوامل خطرآفرین غیر قابل تعدیل می توان به توارث (ژنتیک)، سابقه ی خانوادگی، جنسیت و سن اشاره کرد، به طوری که فرد نمی تواند این عوامل را کنترل کند. ولی بالا بودن سطح کلسترول خون، مصرف سیگار، استعمال تنباکو، پرفشاری خون، دیابت، چاقی و بی حرکتی از عوامل خطرآفرین قابل تعدیل می باشند که با تعدیل عوامل یاد شده بروز بیماری عروق کرونر و عوارض آن به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
سایر عوامل خطر ساز بیماری های قلبی
این متخصص قلب همچنین افزود: فرد دیابتی می بایست بداند که نسبت به افراد دیگر، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی است. دیابتی ها ممکن است کمتر متوجه علائم قلبی شوند. از سویی دیگر فشار خون بالا هم که از آن به عنوان قاتل مخفی یاد می شود؛ یکی دیگر از عوامل افزایش دهنده خطر بیماری های قلبی است که منجر به افزایش خطر بروز سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب می شود که در این زمینه افرادی که دارای عوامل خطر آفرین از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، چاقی و دیابت هستند، قبل از به وجود آمدن مشکل باید به طور مرتب جهت بررسی وضعیت سلامتی سیستم قلبی و عروقی خود به پزشک متخصص مراجعه داشته باشند تا چکاپ ها و بررسی های منظم برای آنها انجام شود. البته تحقیقات نشان داده که استرس و فشار روانی، نداشتن خواب و استراحت کافی، به عنوان عوامل تأثیر گذار دیگر در بروز بیماری های قلبی و عروقی محسوب می شوند.
شاه کلید اصلی درمان بیماری ها
خانم دکتر یَزاف در زمینه فواید مشارکت بیمار در روند درمان و اعتماد او به پزشک افزود: قدم اول در ويزيت بيمار؛ گرفتن شرح حال از اوست، كه بايد با حوصله و دقت حرف‌‌هاي بيمار را شنيد، کمااینکه بيشتر مواقع همين شرح حال، ما را به سمت تشخيص نوع بيماري هدايت مي‌كند. جدا از موارد مذکور، معیار بسیار مهم دیگر حس همدردی، آرامش و امیدی است که پزشک در ملاقات با بیمار به او منتقل می کند. چرا که یک پزشک با اخلاق هرگز نباید عدالت و انصاف را در حرفه خود فراموش کند. زیرا فرق نگذاشتن و حفظ روابط صمیمانه و دلسوزانه بین بیماران و احترام به مقام و شخصیت آنها، اساس یک همزیستی اجتماعی و تضمینی برای بهبود سلامت بیماران است و در چنین شرایطی ست که بیمار خود را دارای شخصیتی حقیقی همراه با احترام دانسته و همکاری اش را با پزشک در پروسه درمان افزایش می دهد و به همین علت است که می گویند پای بست خانه سلامت، اعتماد بین پزشک و بیمار است. این متخصص قلب همچنین ممارست در کار، عشق و علاقه و رعایت وجدان کاری را رمز موفقیت خود و از عوامل اصلی در اعتماد سازی بیماران عنوان کرد و افزود: به نظر من در حرفه پزشکی می بایست عاشق حرفه خود باشی تا موفق شوی، به این دلیل همیشه بنده خود را جای بیماران و مراجعین محترم قرار داده و تمام همت و تلاشم این بوده که خدمات تشخیصی و درمانی در بالاترین سطح ارائه شود تا بتوانم پاسخگوی اعتماد مردم به شکل شایسته ای باشم.
تغذیه سالم، قلب سالم
خانم دکتر رُزا یَزاف با تأکید بر اینکه تغذیه سالم، سلامت قلب و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی را در پی خواهد داشت، از شکر، چربی و نمک به عنوان مثلث مرگ یاد کرد و متذکر شد: بهترین رژیم غذایی که از لحاظ قلبی پیشنهاد می شود، رژیم غذایی مدیترانه ای است چرا که این رژیم سرشار از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل با سبوس، حبوبات و مغزها به خصوص روغن زیتون است. البته در این رژیم می بایست از مصرف زیاد چربی ها به خصوص چربی های اشباع و نیز از مصرف زیاد گوشت قرمز پرهیز نمود.
تأثیر ورزش بر قلب
خانم دکتر یَزاف در ادامه با بیان اینکه زندگی ماشینی امروز، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب خطرهای بی شماری برای قلب دارند، در خصوص اهمیت نعمت سلامتی افزود: نعمت سلامتی، ثروتی است بزرگ که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست و امروزه به عنوان یکی از شاخص های مهم عدالت اجتماعی و توسعه و پیشرفت در هر جامعه ای محسوب می شود و در این ارتباط مقوله پیشگیری و داشتن سبک زندگی سالم و توجه به توصیه های پزشکی از جمله در زمینه بیماری های قلبی، یکی از مهم ترین راهکارهای حفظ و تأمین سلامتی، این نعمت و ثروت گرانبها محسوب می گردد. لذا توصیه می شود برای داشتن سیستم قلبی و عروقی سالم هر فرد 5 بار در هفته و در هر مرتبه حداقل 30 دقیقه قعالیت ورزشی (پیاده روی تند و یا بیشتر) داشته باشد.
حرف پایانی
خانم دکتر رُزا یَزاف متخصص قلب و عروق؛ در پایان با بیان اینکه سلامتی و تندرستی مردم آرزوی قلبی او است، ضمن آرزوی موفقیت برای همه مسئولان محترم، تلاشگران حوزه سلامت جامعه، مردم عزیز و فهیم شهرستان آستانه اشرفیه؛ از همسر و اعضای خانواده خویش تشکر و قدردانی کرد و افزود: دوست دارم که تا موقعی که توان دارم برای خدمت به افراد جامعه و کاستن درد آنها و بهبود زندگی هموطنانم تلاش نمایم. به عبارتی دیگر: زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست؛ هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود؛ صحنه پیوسته بجاست؛ خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد؛ صدها فرشته بوسه بر آن دست میزنند؛ کز کار خلق یک گره بسته واکند.
آدرس: آستانه اشرفیه،روبروی بانک مسکن،خیابان منتظری،ساختمان پزشکان پارسیان
تلفن تماس:
01342136210 _ 09104930972
اینستاگرام: dr.rosayazzaf