دکتر کیانوش کوچکی نژاد، مدیر و موسس اولین مرکز همودیالیز خصوصی استان گیلان:

با رعایت و اصلاح سبک زندگی 

کمتر در معرض بیماری های کلیوی قرار بگیرید

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، زمینه ارتقاء سلامت و افزایش کیفیت زندگی و طول عمر افراد بیشتر فراهم شده اما به دلیل چاقی، اضافه وزن، افزایش مبتلایان به دیابت و فشار خون بالا، شیوع بیماری های کلیوی در جامعه رو به گسترش است. به طوری که امروزه بیماری مزمن کلیه، ششمین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شود. این آمار نگران کننده ما را بر آن داشت تا در این شماره از نشریه به سراغ اولین کلینیک تخصصی همودیالیز خصوصی استان برویم. این کلینیک با سابقه ای درخشان، منشأ خدمات ارزشمند و نوع دوستانه ای به همشهریان و هم استانی های عزیز می باشد و از بسیاری جهات یک مرکز نمونه و منحصر به فرد به شمار می رود. چه بسا که پرسنل حاذق و مجرب این کلینیک با شیوه های نوین درمانی و بهره مندی از تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته روز دنیا، در 3 شیفت کاری و پذیرش روزانه 90 بیمار دیالیزی، با تعهد و احساس مسؤلیتی فراوان سعی در ارتقاء کیفیت کلیه خدمات در راستای حفظ و بهبود سلامتی بیماران دیالیزی محترم دارند تا این عزیزان بتوانند با امید، نشاط و رضایت مندی کامل، در محیطی کاملاً آرامش بخش و به دور از استرس مراحل درمان بیماری خود را سپری نمایند. دکتر کیانوش کوچکی نژاد، مؤسس این مجموعه که دارای 27 سال سابقه کار در دانشگاه علوم پزشکی گیلان است و سال ها در نقاط مختلف استان به عنوان ریاست مرکز بهداشت، مدیر شبکه بهداشت و درمان، ریاست بیمارستان، مدیر کل سازمان بهزیستی و همچنین در بخش مشارکت های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت داشته و دارد، یکی از چهره های شاخص و متعهد جامعه پزشکی محسوب می شود. اگر چه زبان از تعریف و تمجید این پزشک گیلانی عاجز است؛ اما بدون هیچ گونه اغراق و تملقی دکتر کوچکی نژاد نه تنها یک مدیر موفق؛ بلکه یک شخصیت دوست داشتنی و چهره ای مردمی است که جای پای وی در اقدامات خیرخواهانه نیز دیده می شود و به حق، ایشان ستودنی و در قلب بیماران دیالیزی و خانواده های این عزیزان جا دارد و جامعه پزشکی همواره به داشتن چنین چهره ای گرانقدر، سال ها مباهات کرده و خواهند کرد. با توجه به عملکرد ممتاز کلینیک تخصصی همودیالیز کیانمهر در ارایه خدمات رسانی و جلب رضایت مندی مردم فرصتی دست داد تا گفت و گویی با دکتر کیانوش کوچکی نژاد مدیر و مؤسس این مجموعه داشته باشیم که از نظر شما می گذرد:
دکتر کیانوش کوچکی نژاد در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه کلینیک تخصصی همودیالیز کیانمهر در سال 1394 با توجه به نیاز منطقه، به عنوان اولین مرکز دیالیز خصوصی استان گیلان آغاز به کار کرده یادآور شد: در راه اندازی این کلینیک، از حمایت های معنوی دوستان و همکاران زیادی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برخوردار بوده ایم که جا دارد از این تریبون، از همه این عزیزان صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.
وی با بیان اینکه قبل از راه اندازی مرکز دیالیز کیانمهر، در ارایه خدمات به بیماران دیالیزی محدودیت هایی وجود داشت و عملاً این امکان در مراکز دولتی و تعداد محدودی از بیمارستان ها میسر بود افزود: با افتتاح کلینیک تخصصی همودیالیز کیانمهر بخش قابل توجهی از نیاز داخلی استان در حوزه سلامت و درمان بیماران دیالیزی تأمین و بار بیمارستان ها کاهش یافته است. کمااینکه در این مرکز کلیه خدمات درمانی به بیماران دیالیزی با هزینه ای به مراتب پایین تر از تعرفه ی مراکز دیگر به صورت رایگان با بیمه های دولتی پایه ارایه می شود و نهایت مساعدت با افراد کم درآمد صورت می پذیرد و حتی خدمات ایاب و ذهاب رایگان جهت تسهیل امور بیماران دیالیزی که بعضاً به صورت یک روز در میان و به مدت 4 ساعت مراحل درمان خود را در این مرکز سپری می کنند ارایه می گردد.
دکتر کوچکی نژاد همچنین بيماري‌هايي مانند ديابت و فشار خون را زنگ خطری بزرگ در افزایش بیماری های کلیوی دانست و افزود: سیر بیماری های کلیوی تدریجی بوده و امکان دارد بسیاری از بیماران تا مراحل پیشرفته از بیماری خود مطلع نباشند و این در حالیست که بیماری های کلیوی به عنوان یک بیماری خاموش و آرام، روی کیفیت زندگی انسان ها تأثیر منفی زیادی می گذارند و متأسفانه مشکلات فراوانی را برای بیمار و خانواده وی و همچنین برای جامعه ایجاد می کند. البته بخشی از عواملي كه سلامت کلیه ها را تهديد مي‌كند شامل توارث (ژنتيك)، جنسيت و سن است و به نوعی کنترل این موارد در اختيار آدمي نيست اما توصیه بنده به افراد جامعه این است به يكسري از عوامل خطر مانند سيگار كشيدن، مصرف الكل، تحرک بدنی و رژیم غذایی که در اختيار و كنترل آدمي قرار دارد توجه ویژه ای داشته باشند تا با رعایت و اصلاح سبک زندگی، کمتر در معرض بیماری های کلیوی قرار بگیرند.
وی در مورد راه های تشخیص ابتلا به بیماری های کلیوی نیز یادآور شد: در افراد سالم و بدون سابقه بیماری زمینه ای، سالانه یک آزمایش کامل برای رد یا تشخیص بیماری کلیه کافی است؛ اما افراد با سابقه بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون و سنگ کلیه باید بیماری خود را جدی گرفته و به پزشک متخصص مراجعه کنند تا از نارسایی کلیه ها جلوگیری شود.
دکتر کوچکی نژاد در ادامه با بیان اینکه بیماران مرکز دیالیز کیانمهر به عنوان ولی نعمت، در خور بالاترین احترام و تکریم هستند افزود: ما از ابتدای شروع به کار مجموعه، اهداف مان این بوده و است که با بالاترین سطح کیفیت، شرایطی ایجاد کنیم که علاوه بر ایجاد امنیت و آرامش خاطر برای بیماران دیالیزی، از مراجعه آنان به تهران و مراکز دیگر بکاهیم. البته فراهم آوردن این امکانات، آرامش خاطر بیماران و انجام به موقع و سریع امور و جلوگیری از اتلاف وقت بیماران از اساسی ترین وظایف ما می باشد و ما همواره بر این باوریم که با استعانت از الطاف الهی در ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی این عزیزان مؤثر و سازنده باشیم.
وی همچنین افزایش قیمت تجهیزات پزشکی، تأخیر در وصول مطالبات شرکت های بیمه و همچنین تعرفه پایین خدمات را مورد اشاره قرار داد و خطاب به مسئولان متذکر شد: در شرایط اقتصادی کنونی که مقام معظم رهبری نیز بر لزوم حمایت از کارآفرینان تأکید نموده اند، توجه به کلینیک دیالیز کیانمهر و رفع مشکلاتی که این مجموعه با آن درگیر است و دست و پنجه نرم می کند لازمه تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از کار آفرینان حوزه درمان و سلامت کشور است. چه بسا که ما بدون حمایت های دولتی و با حداقل سرمایه و البته استفاده از وام بانکی با سود بسیار بالا این کلینیک را راه اندازی و برای بیش از 50 خانواده به طور مستقیم و غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده ایم و در زمینه خدمات دهی به بیماران دیالیزی باری را از دوش مراکز درمانی دولتی برداشته ایم. لذا انتظار داریم مسئولان ذی ربط از مجموعه هایی مانند ما حمایت های لازم را در قالب ( تسریع در پرداخت تعهدات شرکت های بیمه، بازنگری تعرفه خدمات متناسب با نرخ تورم جامعه و همچنین پرداخت تسهیلات بانکی کارآفرینی با سود اندک ) به عمل آورند تا ما، با دلگرمی و سرعت بیشتری طرح توسعه کاری مجموعه را که در جهت افزایش زیر ساخت های درمانی و ارایه خدمت به بیماران دیالیزی استارت زده ایم به بهره برداری برسانیم.
دکتر کوچکی نژاد با بیان اینکه تندرستی حال بیماران آرزوی قلبی او و همکاران کلینیک است، در ادامه ضمن آرزوی موفقیت برای همه تلاشگران حوزه سلامت جامعه، از اعضای خانواده، همکاران کلینیک و همچنین بیماران عزیز تشکر و قدردانی کرد و افزود: ما و پرسنل مجموعه همچون اعضای یک خانواده محسوب می شویم که با هدف مشترک ارتقاء سطح کیفی زندگی بیماران دیالیزی و جلب رضایت این عزیزان، به فعالیت مشغول بوده و در این رابطه همواره مفتخریم که تمامی خدمات خود را توسط جوانان توانمند و تحصیلکرده این مرز و بوم ارایه می کنیم و از جایگاه بسیار ارزشمندی در سطح منطقه برخوردار هستیم.
در پایان مصاحبه!! به نقش پزشکان در جامعه ای سالم و پویا اندیشیدم؛ اینکه در دنیای امروز با توجه به اپیدمی بیماری کُرونا، ایثارگری های جامعه ی پزشکی و کادر درمان به عنوان متولیان حوزه ی سلامت جامعه بسیار مهم و ستودنی است و در این راستا اگر در هر منطقه از کشور پزشکانی متعهد همچون دکتر کوچکی نژاد حضور داشتند، بسیاری از مشکلات مردم در زمینه درمان و پزشکی بهتر حل می شد. پزشکی که وقتی صحبت از اخلاق حسنه و ارایه خدمات صادقانه می شود، انگشت اشاره مردم و به ویژه بیماران دیالیزی به سوی او و مرکز تخصصی دیالیز تحت مدیریتش نشانه می رود. در واقع دکتر کوچکی نژاد و چهره های متعددی همچون او فرصتی هستند برای کشور تا بتوان از تجربیات و ایده های ارزنده این افراد خلاق و مردمی استفاده بهینه ای داشته باشیم و در این زمینه مسئولان محترم می بایست شرایطی فراهم نمایند تا این افراد بتوانند برنامه های خود را در توسعه حوزه ی درمان و سلامت کشور ایفاء کنند.
آدرس کلینیک تخصصی همودیالیز کیانمهر:
گیلان،رشت،بلوار شهید رجایی(رشتیان)،نبش بن بست 53 تلفن: 01333587178