دکتر فاطمه رجبی : برای پیشگیری ازانواع بیماری ها باید سبک زندگی را اصلاح کرد

دکتر فاطمه رجبی پزشک عمومی توصیه کرد : برای حفظ سلامتی و افزایش سیستم ایمنی بدن در برابر انواع بیماری ها و به خصوص ویروس کرونا، باید ساعات خواب منظم، وضعیت تغذیه اصلاح، ورزش یا حداقل پیاده روی به طور منظم انجام و پروتکل های بهداشتی دقیقا و کاملا رعایت و از استرس ها جدا دوری شود. دکتر فاطمه رجبی که از 5 سال قبل به کار طبابت اشتغال داشته و از این مدت حدود 4 سال در چند روستا و شهر آستانه و کیاشهر مشغول به کار بوده و از دی ماه سال 99 مطب خود را در شهر رشت دایر و راه اندازی کرده افزود : استانداردهای تعریف شده برای خواب (6 ساعت 10 شب تا 4 صبح) است. همچنین تغذیه مناسب و پرهیز از غذاهای چرب، فست فودها، نوشابه های گاز دار، نمک و ... را شامل می شود. این دکتر که علاقه خاصی به طب سنتی نیز دارد اضافه کرد : در کنار ارایه خدمات پزشکی (مدرن) خدمات طب سنتی نیز انجام می دهیم.
دکتر فاطمه رجبی در این باره یادآورد شد : دوره طب سنتی را در دانشکده طب سنتی دانشگاه شهید بهشتی تهران گذراندم که دوره ویژه ای برای پزشکان بود.
وی همچنین خاطرنشان کرد : در حالی که منشا و خاستگاه اصلی و اولیه طب سنتی ایران است و بنیان گذار آن بوعلی سینا و کتاب مرجع شفا می باشد، متاسفانه طی 7 سال تحصیل در رشته پزشکی عمومی حتی یک واحد طب سنتی هم نداشته ایم این در حالیست که در اکثر دانشگاه های اروپا و آمریکا کتاب شفا (بوعلی سینا) به عنوان طب سنتی تدریس می شود و در چین و هند بیمارستان طب سنتیوجود دارد.
وی با بیان اینکه امروزه گرایش عمومی طبابت در سطح جهانی به سمت طب سنتی می باشد تصریح کرد :طب سنتی بر خلاف آنچه در افکار عمومی شایع است صرفاً به نوشیدن دمنوش ها و عرقیات گیاهی محدود و منحصر نیست.
وی با ابراز تاسف از اینکه علیرغم جایگاه ویژه طب سنتی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها هنوز در کشور ما این طب جایگاه خود را باز نیافته افزود : در سطح شهر رشت کمتر از انگشتان یک دست پزشک متخصص طب سنتی فعالیت می‌کنند. این بانوی پزشک عمومی همچنین به این نکته اشاره کرد در بسیاری مواردمانند سرماخوردگی صرفا نیاز به مصرف دارو ندارد و فرد بیمار فقط باید از خوردن برخی غذاها پرهیز و غذاهای خاصی مصرف کند، در عین حال خواب منظم داشته باشد و از استرس دوری کند در مرحله بعد تر می تواند دمنوش مصرف کند و تحت خدمات بادکش و در صورت لزوم حجامت قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه حجامت انواع مختلفی دارد افزود : در حجامت خون کثیف از بدن انسان خارج و احساس سبکی ایجاد می‌شود. به طور معمول در طول سال یک یا دو بار برای حجامت کافی است اما در رابطه با بادکش محدودیت این چنینی وجود ندارد. در واقع بادکش نوعی ورزش و ماساژ محسوب می‌شود که در آن وسیله بادکش روی قسمت‌های مختلف بدن انسان کشیده شده و جریان خون را در بدن تنظیم می کند.
دکتر فاطمه رجبی همچنین عموم مردم را از خود درمانی و مصرف خودسرانه دارو بر حذر داشت و افزود از زمان شیوع ویروس کرونا هرزمان توصیه های مختلف غیر کارشناسی و غیر تخصصی از سوی افراد و مراجع عمدتاً فاقد صلاحیت به مردم ارائه می‌شود که فرضا نوشیدن مداوم گرمیجات بدن را در برابر ویروس کرونا مقاوم می کند در حالی که مصرف گرمیجات برای برخی مزاج ها یا ذائقه ها اثر مثبت دارد و نمی‌توان مصرف آن را به همه طبع و مزاج های مختلف عمومیت داد.
این بانوی پزشک عمومی سپس شیوع گسترده کبد چرب در گیلان را ناشی از مصرف بی‌رویه خوراکی های چرب، فست‌فودها و نوشابه های گازدار، مصرف داروها مخصوصا مسکن ها مثل استامینوفن و... بخصوص نوشیدن آب سرد در میانه خوردن وعده‌های غذایی دانست و در ادامه توصیه موکد نمود برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مردم از رفتن به مراسم جشن و عزا، دورهمی ها و معاشرت های غیر ضروری جداً پرهیز نموده و پروتکل های بهداشتی به خصوص زدن‌ماسک را در معابر و اماکن عمومی دقیقاً رعایت کنند و در هر فرصتی دست ها را به طور اصولی با صابون و مایع دستشویی بشویند. دوری از استرس و داشتن روحیه پرنشاط و انرژی مثبت نیز از عوامل بسیار موثر در ارتقای سیستم دفاعی بدن و به تبع آن ایمن سازی بدن در برابر ویروس کرونا است.
دکتر فاطمه رجبی که روز دوازدهم هر ماه را به ویزیت رایگان بیماران (به خصوص افراد بی بضاعت و کم بضاعت) اختصاص داده درباره دلیل و انگیزه این کار گفت : روز دوازدهم فروردین ۷ سال قبل پدرم چشم از جهان فرو بست و از این رو به یاد پدر و شادی روح او روز دوازدهم هر ماه را به ویزیت رایگان بیماران عزیز اختصاص داده ام.
دکتر فاطمه رجبی در پایان به تشریح خدمات خود در حوزه‌های پزشکی عمومی و طب سنتی پرداخت و اظهار کرد : ویزیت، نوار قلب، تست قند، کنترل فشار خون، تزریقات، پانسمان، گواهی فوت، سوراخ کردن و شستشوی گوش، ویزیت در منزل و اندازه گیری قد و وزن از مهمترین خدمات این مطب در حوزه پزشکی عمومی (مدرن) است که در کنار خدمات طب سنتی مانند حجامت، بادکش، مشاوره طب سنتی و نظایر آن به مراجعه کنندگان و بیماران عزیز ارائه می کنم.
آدرس:رشت .فلکه گاز.بلوارلاکان. جنب مسجد امیرالمومنین. ابتدای خیابان ۱۶متری سمیه
شماره مطب: ۳۳۴۲۷۶۰۸