تلفیق خلاقانه آشپزی و هنر

در دکان شکم پیس

واحد دکان شکم پیس با تلفیق آشپزی و هنر شکلی نوین از طبخ و چیدمان انواع غذاها ارائه نموده که در نوع خود خلاقانه و کم نظیری محسوب می شود. از آنجایی که غذا یکی از فاکتورهای مهم در جذب گردشگر به شمار می رود و رشت نیز به عنوان شهر خلاق خوراک معرفی شده ابتکار قابل توجه این واحد صنفی خدماتی می تواند در ارتقاء صنعت گردشگری استان نقش موثری داشته باشد.
آزاده بهرام زاده مدیر دکان شکم پیس دانش آموخته رشته روابط بین الملل و دارنده عنوان phd با توجه به علاقه دیرینه اش از دوران کودکی به دو مقوله آشپزی و هنرهای تجسمی، تصمیم گرفت تا بیزینسی با تلفیق آشپزی و هنر دائر و راه اندازی کند، ضمن اینکه به اعتقاد وی اساساً آشپزی یک هنر محسوب می شود. حمایت خانواده به خصوص پدر و مادر در پرورش و ظهور استعداد وی در زمینه هنر باعث افزایش اعتماد به نفس و قدم گذاشتن در این مسیر سخت اما به شدت دلچسب شد و او جایگاه فعلی خود را مدیون آنها می داند.
آزاده بهرام زاده سال ها در جایگاه مسئول تشریفات دولتی آموزش دیده و بعد از سال ها برگزاری ایونت ها ،همایش ها و برنامه ریزی جهت این امور و کسب تجربه در راه اندازی رستوران ها ، به روز رسانی منو ها به این نتیجه رسید که بیزنسی به صورت تلفیقی راه اندازی کند که بتواند کلیه امور یک مراسم راپوشش دهد.
مدیر دکان شکم پیس در گفت و گو با خبرنگار ما خاطرنشان کرد: آرایش و تزیین غذا به بهترین شکل ممکن در کنار کیفیت بالا و طعم و مزه عالی زمینه اصلی بیزینس ما را تشکیل می ‌دهد.


آزاده بهرام زاده همچنین با اشاره به خدمات واحد تحت مدیریت خود اظهار کرد: قبول سفارش های غذا برای مجالس و مهمانی های مختلف و مناسبت های سال و همچنین فروش و عرضه روزانه غذا به مشتریان عزیز از جمله خدمات این واحد به شمار می رود.
این بانوی خوش فکر و خلاق آنگاه گستره خدمات‌ دهی واحد تحت مدیریت خود را سراسر استان گیلان اعلام کرد و گفت: از هر نقطه استان که سفارش به ما ارجاع شود قبول می کنیم و سفارش ها را به بهترین نحو از لحاظ کیفیت و سرویس دهی انجام می ‌دهیم.


آزاده بهرام زاده در ادامه با تاکید بر اینکه همه سعی و تلاش ما فقط به استفاده از مواد اولیه ارگانیک در تهیه انواع غذاها اضافه کرد: کیفیت و بهداشت و سلامت غذا و میزان کالری مهم ترین اصل برای ما به حساب می ‌آید که از این رو تا حد امکان از مواد نگهدارنده و افزودنی ها استفاده نمی کنیم و عمده تلاشمان این است که غذاها به حد نصاب چرب نرسد.
وی افزود: این اصل مهم در رابطه با انواع دسرها نیز مصداق دارد، کما اینکه دسرها از تنوع چشمگیری برخوردار بوده و در آنها از مواد نگهدارنده به هیچ عنوان استفاده نمی کنیم.
این بانوی پرتلاش و خلاق سپس با اشاره به اینکه برای دست یافتن به کیفیت مطلوب مواد اولیه را روزانه به صورت تازه خریداری می کنیم تصریح کرد: علاوه بر قبول سفارش غذا برای مجالس و مهمانی ها ارائه خدمات مشاوره ای در خصوص مکان، منوی غذایی و نظایر آن با توجه به سطح درآمد و سلیقه سفارش دهندگان بخش دیگری از فعالیت های این واحد را تشکیل می دهد.


وی همچنین از تهیه و تدارک های ویژه برای مناسبت های مختلف سال به عنوان یکی دیگر از خدمات واحد تحت مدیریت خودخبر داد و افزود: طی سه سال اخیر به مناسبت شب یلدا غذا و دسرهای ویژه تهیه و تدارک دیده ایم که خوشبختانه با استقبال چشمگیر همشهریان و هم استانی های عزیز و فرهیخته مواجه شده است. این پک ها با توجه به کیفیت و تنوع از قابلیت ارسال به خارج از کشور نیز برخوردار است کما این که طی سه سال اخیر در آستانه فرا رسیدن شب یلدا سفارش هایی از برخی مشتریان عزیز به ما ارجاع شده که برای اقوام و بستگان خود در کشور های خارج پک های این واحد به مناسبت طولانی ترین شب سال را ارسال می کنند که ما این سفارش ها را به بهترین نحو تدارک و تحویل داده ایم.


آزاده بهرام زاده با بیان اینکه پک های ارسالی برای این دسته از عزیزان شامل کتاب حافظ آجیل و میوه های خشک است افزود: علاوه بر این اقلام پک های مخصوص شامل انواع دسر و مزه ها یا تنقلات شب یلدا که ریشه گیلانی دارد برای عزیزان تهیه و تدارک و ارسال شده که عمدتاً شامل کلوچه کدو (کاکا) باقلی پخته، لبو و نظایر آن بوده است.
وی همچنین اظهار داشت: برای همشهریان و هم استانی های ارمنی و مسیحی نیز به مناسبت فرا رسیدن کریسمس عید مسیحیان درخت زیبای کاج به علاوه شیرینی ‌های خوشمزه بوقلمون شکم پر و …. را تدارک دیده و ارسال نموده ایم. به طور کلی هر آنچه که باعث شادی و شعف عزیزان شود و آنها را دور هم جمع کند در دستور کار این واحد قرار دارد. در این رابطه قشر های مختلف مردم با هر سطح درآمد و سلیقه از خدمات یکسان این واحد برخوردار می شوند.


آزاده بهرام زاده در ادامه اعلام کرد: علاوه بر خدماتی که برشمردیم یکی دیگر از خدمات این واحد سرویس دهی به زنان بی سرپرست و بد سرپرست و نیز خانواده هایی است که در منزل کودک خردسال داشته و یا از سالمند نگهداری می کنند. در واقع خدمات ما به این دسته از عزیزان یکسری مشاوره‌ ها را شامل می شود که در قالب برگزاری دوره های آموزشی به آنها ارائه می دهیم.
وی افزود این بخش از خدمات این واحد به صورت رایگان انجام می شود و مورد استقبال خانواده های هدف قرار گرفته است. این عده از خانواده ‌های هدف با فراگیری آموزش ها می ‌توانند کسب و کار کوچکی در منازل برای خود ایجاد کنند که تاکنون چندین نفر در همین زمینه فعالیت خود را شروع کرده و به موفقیت رسیده و برای خود کسب درآمد نموده اند و در عین حال بخشی از مراحل کاری این واحد در قالب برون سپاری انجام می ‌شود که در این شاخه علاوه بر ایجاد اشتغال برای بانوان بی سرپرست و بدسرپرست در ایام شلوغی و یا پیک کاری سفارش هیچ مشتری با پاسخ منفی روبرو نمی شود و از عزیزانی که قبلا نزد ما آموزش دیده اند می توانند در این زمینه با انجام بخشی از کارها و سفارش ها نیازها و خواسته های مشتریان عزیز را تأمین و هیچ سفارشی را بدون جواب نگذارند.
این بانوی خلاق و هنرمند با تاکید بر اینکه در تهیه و تنظیم منوی این واحد غذاهای اصیل گیلانی جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است گفت : غذاهای متنوع و پرطرفدار گیلانی را در قالب فینگر فود (غذا های کوچک) تدارک دیده ایم که بخش قابل توجهی از کتابچه گردشگری که در دست تهیه و آماده سازی هست را به خود اختصاص می دهد.
وی افزود: این کتابچه علاوه بر زبان فارسی به دو زبان فرانسوی و انگلیسی در دست تالیف و آماده سازی قرار دارد که امیدواریم در سال آینده بتوانیم این کتاب را چاپ و منتشر نماییم.


آزاده بهرام زاده که به زبان ‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط دارد همچنین در خصوص مباحث کتابچه گردشگری توضیحاتی داد و در ادامه اعلام کرد: یکی از ویژگی‌ های خاص و منحصر به فرد این واحد این است که تمامی امور و خدمات توسط زنان انجام می شود بی آنکه این موضوع ارتباطی با فمینیسم داشته باشد باید متذکر شوم به دلیل نوع و ماهیت فعالیت کاری و خدمات این واحد که در قالب هنر و با ظرافت و تنوع خاصی انجام می شود زنان می توانند نقش موثرتری ایفا کنند. کما اینکه در قسمت دیزاین هم این ظرافت زنانه به ‌خوبی تجلی یافته و همچنین در بخش تاسیسات نیز فعالیت بانوان چشمگیر بوده است که این امر در چیدمان میز و دیگر بخش ها نیز مصداق دارد.
گفتنی است فعالیت و خدمات متنوع واحد تحت مدیریت خانم آزاده وهاب زاده در کلانشهر رشت که از سوی یونسکو شهر خلاق خوراک معرفی شده می تواند در ارتقای صنعت گردشگری نقش موثری داشته باشد چرا که غذا یکی از فاکتورهای مهم در جذب گردشگران به حساب می آید و در کنار مناطق دیدنی و آثار تاریخی و باستانی و نظایر آن از جذابیت ویژه‌ای برای گردشگران برخوردار است.
تلفن تماس: 01333780890            shekampiss@