دکتر محمد اسماعیل رضایی فوق تخصص قلب و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب:

برگ هایی از پرونده پر بار یک فوق تخصص قلب حاذق

نقش پزشکان در جامعه ای سالم و پویا
در عصر حاضر با توجه به اپیدمی بیماری کُرونا(کویید-19)، تأثیر گذاری و ایثارگری های جامعه ی پزشکی و کادر درمان به عنوان متولیان حوزه ی درمان و سلامت جامعه بسیار مهم و ستودنی است. کمااینکه زمانی می توانیم جامعه ای سالم و پویا داشته باشیم که به بهترین شکل ممکن، افراد جامعه از نظر روحی و جسمی سلامت باشند. لذا حرفه ی پزشکی، حرفه ای پر مسؤلیت و ارزشمند است و پزشکان یکی از بزرگ ترین خدمت گزاران بشریت بوده و مسؤلیت های سنگینی را بر دوش دارند. این در حالیست که تعهد و احساس مسؤلیت، یکی از مؤلفه های اصلی در حرفه ی پزشکی محسوب شده و پزشکانی که توانسته اند این اصل مهم را در فعالیت های خود رعایت کنند، همواره از اعتماد و احترام مردم برخوردار بوده و توانسته اند عملکرد موفقیت آمیزی در فعالیت خود داشته باشند. البته در کنار این اصل مهم، کیفیت ارایه خدمات نیز در موفقیت و مقبولیت پزشکان بسیار تأثیر گذار بوده و در این رابطه پزشکان موفق و حاذق، همواره می کوشند تا با تعهد و احساس مسؤلیتی که دارند کیفیت خدمات خود را با تشخیص و درمان درست، به بالاترین سطح ممکن برسانند. در این زمینه دکتر محمد اسماعیل رضایی فوق تخصص قلب، یکی از چهره های شاخص، خوش نام و متعهد جامعه پزشکی محسوب می شود که با همتی بلند توانسته است، دست هایش را برساند به بالاترین سرشاخه های درخت؛ درخت فایده، درخت مفید بودن برای من، برای تو و جوانان این مرز و بوم و.... اگر چه زبان از تعریف و تمجید این پزشک برجسته عاجز است، اما به حق، ایشان ستودنی و دوست داشتنی و در قلب مردم و بیماران جا دارد. کلامش شیوا و علم و دانشش بر همگان به ویژه دانشگاه علوم پزشکی گیلان هویدا و راهش حیات بخش رهروان علم و دانش است و بدون شک مردم و جامعه پزشکی استان گیلان همواره به داشتن چنین چهره ای گرانقدر و افتخار آفرین، سال ها مباهات کرده و خواهند کرد. پزشک فوق تخصص قلب خوشنام و مردمی که خداوند در زندگی او جاری و ساری ست و چه خوشبخت است کسی که وجود خدا را این گونه در زندگی لمس می کند. لذا امروز ما در کنار پزشکی هستیم که اعتقاد دارد در نظر گرفتن خداوند در ارایه خدمت به مخلوقاتش موجب برکت در رزق خواهد شد و این تنها یک جمله زیبا نیست؛ بلکه تجربه ای ست که دکتر رضایی آن را در طی زندگی خود لمس کرده است. به این بهانه؛ در راستای سلسله گزارشات معرفی فعالین حوزه ی سلامت جامعه با آقای دکتر محمد اسماعیل رضایی درباره مهم ترین عوامل بروز بیماری های قلبی و عروقی و نحوه پیشگیری و کنترل این نوع بیماری ها به گفتگو نشسته ایم که در ذیل می خوانید:
مختصری از سوابق دکتر رضایی
دکتر محمد اسماعیل رضایی در یکی از مناطق روستایی و محروم از توابع بخش کلاچای به دنیا آمد. پدر وی از روحانیان خوشنام آن دیار بود که عمری را همراه و همگام با مردم و در یکی از محروم ترین مناطق روستایی گذراند. او که در کنار روحانیت و دعوت به اخلاق و معنویت، به معنای واقعی کلمه یک کشاورز واقعی بود افق تحصیل علم پزشکی را در قلب کوچک دکتر رضایی از اوان کودکی ترسیم نمود و دکتر رضایی به آرزوی پدر به خوبی جامع عمل پوشاند.
دکتر رضائی فوق تخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب، دارای بیش از 15 سال سابقه حضور در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از جمله پزشکان خوشنام و مردمی قلب و عروق کشور به شمار می رود که پس از فارغ التحصیلی، دوران طرح و تعهدات پزشکی خود را در بیمارستان های امام حسن مجتبی (ع) فومن و رازی رشت گذرانده و از سال 1394 تا 1399 به عنوان اولین پزشک فوق تخصص و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب استان گیلان در قالب هیأت علمی در بیمارستان قلب دکتر حشمت رشت مشغول به فعالیت بوده است.
قلب، یکی از شگفتی های بی بدیل خلقت
دکتر رضایی با اشاره به ساختار، جایگاه و عملکرد قلب انسان یادآور شد: قلب، این عضو حیاتی يكی از شگفتي‌هاي خلقت و از جمله نعمات بي‌بديل خداوند است كه آن را با هيچ عضو دیگر نمي‌توان مقايسه كرد. قلب؛ اندامی قدرتمند، دقیق و منظم است که از لحظه ی تولد تا هنگام مرگ، حتی یک لحظه از فعالیت نمی ایستد. عملکرد قلب به زبان ساده، پمپاژ و رساندن 24 ساعته خون از طریق رگ ها به اندام ها، بافت ها و سلول های بدن است.عملکرد قلب برای حیات آنچنان ضروری است که چند ثانیه توقف کارکرد آن با ادامه حیات فیزیکی فرد منافات داشته و از این لحاظ با هیج عضو دیگری قابل مقایسه نیست.


مجهزترین و مدرن ترین مطب پزشکی قلب و عروق
در شرایط اپیدمی بیماری کُرونا به علت ترس از ابتلا به این ویروس برخی بیماران قلبی از مراجعه و دریافت به موقع خدمات مراقبت از قلب خود ممانعت به عمل می آورند و متأسفانه در این زمینه گاه به احساس رضایت مراجعه کنندگان و بیماران از فضا و جنبه های ادراک بصری موجود و تأثیر آنها بر رفتار بیماران از جنبه های روحی-روانی و اجتماعی توجه چندانی نمی گردد. اما در این راستا مطب پزشکی دکتر رضایی، به عنوان یکی از مجهزترین و مدرن ترین مطب های پزشکی قلب و عروق شمال کشور، با به کارگیری پیشرفته ترین تجهیزات عملکرد گرا و انسان محور محیط و فضای مراکز درمانی، مطابق با استانداردهای بین المللی روز دنیا، توانسته است نقش مهمی را در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های قلبی و همچنین انتقال همدلی، گرمی و دوستی به بیماران بر عهده داشته باشد. این مطب پزشکی مدرن و بسیار زیبا، همچنین ضمن ارایه بهترین خدمات در محیطی آرامش بخش و دلنشین، به افراد جامعه کمک می کند تا نتیجه ای خوب و رضایت بخش از روند تشخیص و درمان بیماری خود داشته باشند، خبرنگار ما که جهت مصاحبه به این مطب پزشکی مجهز و پیشرفته عزیمت نموده؛ به این نکته اشاره می کند که موقعیت دسترسی بسیار خوب، بهداشت محیط، طراحی و چیدمان هوشمندانه بر اساس اصول زیبایی شناسی و متناسب با مناسبات انسانی و اخلاقی در فضایی آرام بخش و راحت، بهره مندی از تجهیزات استاندارد و مدرن تشخیصی و درمانی، بکار گیری پرسنل متعهد، خوش رفتار و مجرب، استفاده از گیاهان و المان هایی که طبیعت آشنا را برای ما یادآور می شوند، به کار گیری رنگ های زنده و روشن و در عین حال آرامش بخش و از همه مهم تر؛ احساس تعهد و مسؤلیت، سابقه درخشان، متانت، ادب و صبر و حوصله دکتر رضایی؛ این مطب پزشکی را قابل اعتماد و به عنوان اولین و بهترین گزینه انتخابی، برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی و عروقی در سطح استان و شمال کشور نمایان می کند.
خدمات تشخیصی و درمانی مطب دکتر رضایی
دکتر رضایی خدمات مطب تحت مدیریت خود را عمدتاً شامل معاينه،اکوی داپلر رنگی،اکوی مری،استرس اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، هولتر فشار خون، هولتر ریتم قلب و... برشمرد و افزود: اقدامات تشخيصی از شرح حال، معاینه دقیق و نوار قلب شروع می شود كه بنا به تشخیص پزشک و با توجه به وضعيت خاص هر بيمار، روند تشخیص و درمان بیمار پایه گذاری می گردد فلذا توجه دقیق و صرف وقت برای شنیدن مشکلات بیمار و سپس معاینه از اهمیت به سزایی برخوردار است و نباید بابت عجله در ویزیت تعداد بیشتر بیمار، در این امر مهم مسامحه شود.
تست استرس اکوکاردیوگرافی
یکی از تجهیزات نوین تشخیصی قلب که در مطب دکتر رضائی راه اندازی شده، استرس اکوکاردیوگرافی است. این فوق تخصص قلب با بیان اینکه تست استرس اکو برای تشخیص بیماری های عروق کرونر قلب در مجامع علمی دنیا در حال گسترش است در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا تست استرس اکو می تواند جای تست ورزش یا اسکن قلب را بگیرد متذکر شد: اگر چه اکوکاردیوگرافی ساده در مراجعه کنندگان با درد سینه، ممکن است شواهد غیر مستقیم بیماری عروق کرونر قلب را نشان دهد اما حساسیت آن در این مورد، پایین است. این در حالیست که دقت استرس اکو، مشابه دقت اسکن قلب و بیشتر از دقت تست ورزش است و علاوه بر اطلاعات اسکن قلب؛ اطلاعات ارزشمندی را در مورد اختلالات دریچه های قلب و طیف وسیعی از بیماری های ساختاری قلب ارایه می دهد. همچنین این تست، مشکلات مربوط به استفاده از مواد رادیواکتیو بر بدن فرد بیمار یا اطرافیان او را به همراه ندارد و به نوعی بی خطر و غیر تهاجمی است.
شایع ترین بیماری قلبی
دکتر رضایی در خصوص شایع ترین بیماری قلبی افزود: گرفتگی عروق کرونر شایع ترین بیماری قلبی و عروقی است که بر اثر تجمع غیرطبیعی چربی در جدار رگ به وجود می آید و منجر به انسداد و تنگی رگ و کاهش جریان خون به عضله قلب می شود و بر اساس میزان تنگی عروق و انسداد جریان خون در عضله قلب می تواند باعث بروز علائم و عوارض خطرناک گردد.
علائم بیماری عروق کرونر
وی در ادامه تصریح کرد: مهم ترین تظاهر این بیماری درد قفسه سینه یا آنژین صدری نامیده می شود که ناشی از کاهش جریان خون به عضله قلب است و با حملات درد یا فشار بر قسمت قدامی قفسه سینه به دنبال فعالیت فیزیکی و یا استرس عاطفی مشخص می شود. تماس با سرما و خوردن غذای سنگین هم می تواند باعث تشدید این علائم گردد. درد قلبی معمولاً در عمق قفسه سینه و پشت استخوان جناغ احساس می شود و می تواند به گردن، فک، شانه ها و سطح داخلی بازوها و معمولاً به بازوی چپ انتشار یابد. در صورتی که درد قفسه سینه به طور ناگهانی رخ دهد و علی رغم استراحت و دریافت دارو بهبود نیابد و یا شدت آن نسبت به قبل افزایش یابد، می بایست به اورژانس مراجعه نمود.
عوامل خطرآفرین بیماری های قلبی
دکتر رضایی با بیان اینکه عوامل خطرآفرین بیماری های قلبی به دو دسته ی غیرقابل تعدیل و قابل تعدیل تقسیم می شوند افزود: از عوامل خطرآفرین غیرقابل تعدیل می توان به ژنتیک، سابقه ی خانوادگی، سن بالا و جنس مذکر اشاره کرد به طوری که فرد نمی تواند این عوامل را کنترل کند. ولی بالا بودن سطح کلسترول خون، مصرف سیگار، استعمال تنباکو، پرفشاری خون، دیابت، چاقی و بی حرکتی از عوامل خطرآفرین قابل تعدیل می باشند که با تعدیل عوامل یاد شده بروز بیماری عروق کرونر و عوارض آن به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
سایر عوامل خطر ساز بیماری های قلبی
این فوق تخصص قلب حاذق و خوش سابقه افزود: فرد دیابتی می بایست بداند که نسبت به افراد دیگر، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی است. دیابتی ها ممکن است کمتر متوجه علائم قلبی شوند. از سویی دیگر فشار خون بالا هم که از آن به عنوان قاتل مخفی یاد می شود؛ یکی دیگر از عوامل افزایش دهنده خطر بیماری های قلبی است که منجر به افزایش خطر بروز سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب می شود.


پیشگیری، مهم ترین راهکار جلوگیری از بیماری قلبی
دکتر رضایی در ادامه سخنان خود یادآور شد: افرادی که دارای عوامل خطر آفرین از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، چاقی و دیابت هستند، قبل از به وجود آمدن مشکل باید به طور مرتب جهت بررسی وضعیت سلامتی سیستم قلبی و عروقی خود به پزشک متخصص مراجعه داشته باشند تا چکاپ ها و بررسی های منظم برای آنها انجام شود. چه بساافرادی که به طور منظم، تحت نظر یک پزشک متخصص هستند؛ کمتر دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند؛ به عبارتی: مؤثرترین و کم هزینه ترین راهکار در بروز بیماری های قلبی، پیشگیری است.
تغذیه سالم، قلب سالم
این فوق تخصص قلب با اشاره به اینکه تغذیه سالم، سلامت قلب و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی را در پی خواهد داشت؛ از شکر، چربی و نمک به عنوان مثلث مرگ یاد کرد و افزود: رژیم غذایی سالم از لحاظ قلبی شامل مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات، مغزهای گیاهی و مصرف روغن زیتون و گردو می باشد. در این رژیم می بایست از مصرف زیاد چربی ها بخصوص چربی ها اشباع و نیز مصرف زیاد گوشت قرمز پرهیز نمود.
تأثیر ورزش بر قلب
زندگی ماشینی امروز، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب؛ خطرهای بی شماری برای قلب دارند. در این رابطه ورزش اگر به اندازه، با برنامه و منظم باشد، عاملی مهم برای حفظ سلامتی قلب است.در این جهت فعالیت ورزشی حداقل به معنای 3 بار در هفته پیاده روی تند به مدت 30 دقیقه برای داشتن قلبی سالم بسیار ضروری می باشد.بدیهی است هر چه تحرک و فعالیت ورزشی بیشتر باشد، فایده اش برای قلب بیشتر خواهد بود.
شاه کلید اصلی درمان بیماری ها
این فوق تخصص قلب ارتباط با بیمار را یکی از اجزای مهم مراقبت های پزشکی برشمرد و افزود: ارتباط پزشک با فردی که بیمار بوده و دچار مشکل روحی و جسمی است، هنری است بس بزرگ و سنگ بنای مراقبت های خوب پزشکی محسوب می شود. در اين رابطه بنده، همواره برای بیماران و مراجعه کنندگان همانند اعضای خانواده ام احترام زیادی قائل هستم و كاملاً به حرف‌هاي بيماران گوش مي‌دهم و این مهم را کلاما و عملا به دانشجویان خود توصیه کرده ام.البته اين امر مستلزم صبوري و شكيبايي پزشك در گوش دادن به صحبت‌هاي بيمار است. وی همچنین با تأکید به اینکه حرفه پزشکی یک موهبت الهی است اظهار کرد: پزشک باید با هدف خدمت به مردم این حرفه را انتخاب کند و هدف مادی نداشته باشد. کمااینکه اگر سعی کند دانش خود را به روز نگه دارد و کارش را به درستی و همراه با صداقت و خدمت به همنوع خود انجام دهد، مسلماً هم کسب احترام می نماید، هم پاداش مادی به دست می آورد، که این نکته در کار و زندگی من بسیار ارزشمند است. دکتر محمد اسماعیل رضایی فوق تخصص قلب، فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب، در پایان این گفتگوی صمیمی، ضمن تشکر و قدردانی از اعضای خانواده و همچنین مردم شریف رشت و استان، برای همه دست اندرکاران حوزه سلامت و بیماران عزیز آرزوی سلامتی کرد.
کلام آخر
حرف هایمان که به انتها رسید؛ در این فکر غوطه ور شدم که اگر در هر منطقه از کشور چندین و چند دکتر رضایی ها حضور داشت، بسیاری از مشکلات مردم در زمینه درمان و پزشکی بهتر، حل می شد. پزشکی که وقتی صحبت از اخلاق حسنه، مردم داری و ارایه خدمات صادقانه می شود، انگشت اشاره مردم به سوی او نشانه می رود. بیان تلاش ها و فعالیت های مجدانه چهره هایی همچون دکتر رضایی، این پزشک فوق تخصص قلب حاذق و گرانقدر گیلانی، در عرصه ی خدمات رسانی به مردم، می تواند این انگیزه را برای فعالین حوزه ی سلامت جامعه ایجاد کند که در صورت تعهد، جدیت، صداقت و شجاعت می توانند به اهداف خود در جلب رضایت بیماران دست یابند. تلاش و ممارست در کار، برنامه ریزی و هدف گذاری درست و عشق و علاقه از خصوصیات بارز دکتر رضایی است که سبب شده تا وی تمام مشکلات و سختی ها را به جان خریده و امروزه فعالیت خود را با افتتاح مطب پزشکی با بالاترین و به روز ترین تجهیزات تشخیصی و درمانی، در فضایی مطابق با استانداردهای بین المللی توسعه دهد. وی داشتن مطالعات تخصصی را بهترین تفریح برای خود می داند و از مطالعه کردن لذت می برد و این لذت باعث شده تا وی همواره در عرصه تشخیص و درمان بیماری های قلبی و عروقی از نظر علمی به روز باشد. پزشکی که نظم در کار، وقت شناسی، حس مسؤلیت پذیری و صرف وقت کافی برای بیمار از خصوصیات ویژه اوست و عشق به کار و خدمت به مردم و بیماران در چشمانش کاملاً هویداست. تماشای دکتر رضایی از نگاه نگارنده این گزارش تماشای تمام نشدنی هاست؛ تماشای توانمندی روح انسان، تماشای کوهی از انگیزه، تماشای اوج، تماشای خواستن، تماشای امید، تماشای اشتیاق در خدمت به مردم. در واقع دکتر رضایی و چهره های متعددی همچون او فرصتی هستند برای کشور تا از تجربیات و ایده های ارزنده این افراد خلاق و مردمی استفاده بهینه ای داشته باشیم و با حمایت های مسؤولان شرایطی فراهم کنیم تا این افراد بتوانند ایده ها و برنامه های خود را در توسعه امر درمان و پزشکی جوانان این مرز و بوم اجرایی کرده و نقش خود را در حوزه ی درمان و سلامت کشور ایفاء کنند.
رشت،گلسار،گلباغ نماز،ساختمان رویال،طبقه اول
تلفن: 01332134044 - 01332134045