باشگاه بدنسازی گلادیاتور پیشرو در تمرینات سخت و طاقت فرسا

بدنسازی و پرورش اندام یا زیبایی اندام، ورزشی است که فرد بدن ساز با انجام تمرین های مختلف قدرتی و استقامتی بر روی عضلات ، همچنین تغذیه مناسب و البته خواب کافی به ساخت بدن حجیم و کات شده و متناسب مبادرت می ورزد . تقریباً تمامی رشته‌های ورزشی دیگر به نوعی با بدنسازی ارتباط پیدا می کنند و شاید بتوان گفت که بدنسازی رشته ورزشی پایه برای رشته‌های دیگر به حساب می‌آید چرا که بدنسازی سبب رشد عضلات فرد جهت انجام حرکات مختلف ورزشی مثل کشتی ، جودو ، کیک بوکسینگ حتی فوتبال ، والیبال ، قایقرانی و ...... می‌شود .
به لحاظ تاریخی ریشه بدنسازی به سال های پایانی قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد . در آن سال‌ها جریان فکری جدیدی با رویکرد آرمان گرایانه به اساطیر یونانی که در آن زیبایی تناسب و پرورش یافتگی عضلات و بدن عاملی برای ستایش و تعریف و تمجید انسان محسوب می شد پدید آمد و بر اثر نفوذ این جریان فکری جدید سنت قدیمی بلند کردن سنگ به صورت ورزش امروزی وزنه‌برداری در آمد و با توجه به روند توسعه آن جنبه های گوناگونی در فرهنگ های مختلف پیدا نمود .
یوجین ساندو (Eugen Sandow) یک فوق ستاره یا سوپر استار فرهنگ بدنی در ابتدای قرن ۲۰ شخصی بود که شهرت خود را در اروپا به عنوان مرد قدرتمند حرفه‌ای به دست آورد و پیروزمندانه با دیگر مردان قدرتمند مبارزه می‌کرد و آنها را علیرغم تمام شیرین کاری های شان شکست می داد . وی در سال های ۱۸۹۰ به ایالات متحد رفت و به وسیله فلورانس زیگفیلد تحت حمایت قرار گرفت. آن چه که ساندو را از دیگران متمایز می ساخت زیبایی مهارت قدرت و پرورش یافتگی عضلات و بدن او بود و بیشتر به خاطر شهرت ساندو بود که فروش هالتر و دمبل (دو وسیله مورد استفاده در رشته پرورش اندام) به طور سرسام آوری افزایش یافت .
به این ترتیب آشکار است که بدنسازی یک ورزش بسیار کاربردی برای داشتن اندامی زیبا و سلامت است. در واقع بدنسازی، بدن را عضلانی و به شکل دلخواه در می آورد. در این رشته ورزشی با تلفیق تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب عضلاتی قدرتمند شکل می گیرد . امروزه اندام زیبا بسیار اهمیت پیدا کرده و ورزش‌های تناسب اندام در سال های اخیر بسیار پررونق و پرطرفدار شده است . ورزش بدنسازی همچنین در سال های اخیر بسیار تخصصی تر شده که نتایج خوبی برای علاقه مندان خود به همراه داشته است .
بدنسازی رشته های مختلفی دارد و در هر رشته سبک تمرین و نوع عضله سازی متفاوت است . بادی بیلدینگ bodybuilding از رشته های اصلی بدن سازی به شمار می‌رود که در آن عضله سازی و ورزیدگی با معیار وزن سنجیده می‌شود از این‌رو بدنسازان در این رشته بر اساس وزن رتبه بندی می گردند بنابراین هر قدر که شخص کوتاهتر باشد شانس بیشتری برای برنده شدن در مسابقات حرفه ای خواهد داشت چرا که نمایش عضلات در فرد قد بلند با تلاش و زحمات بیشتر امکان بروز و یا جلوه بهتری خواهد داشت . بادی کلاسیک از دیگر رشته های بدنسازی به حساب می آید که در سال ۲۰۱۶ معرفی شد . این رشته ورزشی از جدیدترین و جذاب ترین بخش های المپیا به شمار می رود. بدنسازان این رشته در طول دوران تمرین به عضله سازی و حجم گیری مشغول می‌شوند اما به اندازه ورزشکاران پرورش اندام؛ درشت اندام و حجیم نمی شوند حتی عضلات بیش از حد حجیم از دور مسابقه خارج خواهد شد . در این رشته عمدتاً بدنسازان قد بلند شرکت دارند و عضله سازی به کشیدگی و کات عمقی آن استوار است .
پاورلیفتینگ یکی دیگر از رشته های بدنسازی محسوب می شود که عمدتاً حول تغذیه و تمرینات می‌گذرد و با هدف افزایش حجم عضلات طراحی شده که قدرت و توان برای بلند کردن وزنه های لازم را ایجاد کند . در واقع تفاوت پاورلیفتینگ با دیگر رشته های بدنسازی در نوع تمرینات آن است . پاورلیفتینگ لزوما روی فیزیک بدن تمرکز ندارد مگر اینکه خود شخص چنین خواسته یا سلیقه‌ای داشته باشد. در پاورلیفتینگ تمرکز روی قدرت توانایی بلند کردن سنگین ترین وزنه ها است .
فیتنس فیزیک هم یکی دیگر از رشته های مرتبط با ورزش بدنسازی است که ریشه یا تاریخچه آن به سال ۲۰۱۲ و مسابقات المپیک بر می‌گردد . در آن سال رشته ورزشی جدیدی تحت عنوان فیتنس فیزیک معرفی شد . در این رشته تمرکز روی ساختار جذاب بدن است. در واقع فیتنس فیزیک نمایش نسبت چشمگیر عرض شانه به دور باریک کمر می باشد . به طور خلاصه در فیتنس فیزیک عمدتاً پرورش عضلات بازوها سرشانه سینه پشت و ساق مد نظر قرار می‌گیرد.
باشگاه بدنسازی گلادیاتور در رشت از جمله باشگاه های فعال و شاخص در این رشته پرطرفدار ورزشی محسوب می‌شود که برخی ویژگی‌ها این باشگاه را از دیگر مجموعه‌های ورزشی مشابه متمایز نموده و جایگاهی درخور به آن می‌بخشد . هادی تیموری موسس و مدیر باشگاه بدنسازی گلادیاتور از ورزشکاران صاحب‌نام و مدال آور این رشته ورزشی به شمار می رود که پیش از روی آوردن به بدن سازی سال ها در رشته کشتی فرنگی فعالیت می کرد . وی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار پگاه شرکت کرد و به سوالات وی پاسخ داد .

هادی تیموری ابتدا با اشاره به اینکه از سال 1383 به ورزش بدنسازی روی آورده گفت: از آن زمان تاکنون در مسابقات متعدد استانی و کشوری تیم ملی شرکت نموده و رتبه های قهرمانی کسب کردم . البته قبل از روی آوردن به رشته بدنسازی به مدت ۱۰ سال در رشته کشتی فرنگی نزد استاد زنده یاد حسین نیک‌نژاد کار می‌کردم .
این ورزشکار صاحب‌نام آنگاه با بیان اینکه از دو سال قبل به مربیگری پرورش اندام و بدنسازی روی آورده‌ اظهار داشت: در ابتدا نزد آقای مهران رحیمیان در باشگاه بدنسازی سبزه میدان رشت مشغول فعالیت شدم که با اتمام مدت اجاره مکان باشگاه به مکان فعلی انتقال و استقرار یافتیم .در واقع حدود ۱۵ روز قبل باشگاه گلادیاتور در این مکان رسماً افتتاح و آغاز به کار کرد . هادی تیموری همچنین باشگاه گلادیاتور را از برخی ویژگی های خاص برخوردار دانست و گفت: مهمترین و اصلی ترین ویژگی ای که این باشگاه را از دیگر مجموعه های مشابه متمایز می سازد این است که اعضای این باشگاه سرسختانه و خستگی ناپذیر تمرین می کنند و هنگام تمرین هیچ حاشیه ای مانند صحبت با تلفن همراه و نظایر آن ندارند . مهم تر اینکه اعضای باشگاه گلادیاتور در کار کردن با پا از مهارت ویژه و مثال‌زدنی برخوردار هستند به طوری که از این حیث در سطح کشور و حتی خارج نیز حرف برای گفتن دارند . وی اضافه کرد: ما به عنوان مربی بیلدینگ نیز روی کار پا زوم می کنیم .

موسس و مدیر باشگاه بدنسازی گلادیاتوربا تاکید بر اینکه تغذیه مناسب از ضروریات این رشته ورزشی به شمار می‌رود افزود: در زمینه رژیم غذائی به خصوص برای حضور در مسابقات استانی و کشوری حساسیت ویژه اعمال می‌کنیم . رژیم غذایی این مجموعه همچنین برای چاقی و لاغری نیز کاربرد دارد ضمن اینکه ورزشکاران رشته های بوکس، کیک بوکسینگ دوچرخه‌سواری و کشتی گیران، جودوکاران و نظایر آنها نیز از اصول رژیم غذایی این مجموعه استقبال و به آن عمل می‌کنند . چراکه با توجه به تجارب طولانی مدت در ورزش قادر به اداره دیگر رشته های ورزشی نیز می باشیم .
وی در ادامه بدن سازی را رشته ورزشی پایه قلمداد کرد که دیگر رشته‌های ورزشی به آن نیاز دارند . هادی تیموری تصریح‌کرد: بدنسازی یک رشته ورزشی بسیار کاربردی محسوب می‌شود که برای داشتن اندامی زیبا و جذاب طرفداران پرشماری دارد .
وی با بیان اینکه بدنسازی بدن شخص را عضلانی و به شکل دلخواه در می‌آورد افزود: در این رشته ورزشی با تلفیق تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب عضلات قدرتمند و اندامی ورزیده شکل می‌گیرد
موسس و مدیر باشگاه بدنسازی گلادیاتور سپس با اشاره به اینکه این مجموعه با سرمایه‌گذاری شخصی تاسیس و راه اندازی شده افزود: تاکنون از تسهیلات ویژه و حمایت‌های دولتی برخوردار نشده و با توکل به خدا متکی بر داشته ها و امکانات و توانمندی های خود بوده ایم . از این رو ارتباط یا مناسباتی با ادارات و نهادهای دولتی نداشته و صرفاً بر کار ورزشی خودمان متمرکز هستیم.
وی ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا و اعلام قرنطینه عمومی در مقاطع زمانی مختلف مسابقات ورزشی نیز مانند دیگر فعالیت ها و مسابقات تعطیل شد که خوشبختانه با شروع واکسیناسیون عمومی در آینده نزدیک مجدداً شاهد برگزاری مسابقات ورزشی مختلف و از جمله مسابقات پرورش اندام در سطح استانی و کشوری خواهیم بود .


هادی تیموری ابراز امیدواری کرد با ایجاد ایمنی نسبی از حیث درگیری ویروس کرونا با واکسیناسیون عمومی، مسئولان در رابطه با برگزاری مسابقات ورزشی و از جمله مسابقات بدنسازی همکاری و تعامل لازم را به عمل آورده و به خصوص در زمان‌های اعلام شده و به طور منظم مسابقات برگزار شود .
وی گفت بچه‌های بدنساز واقعاً تمرینات سختی دارند و زحمات زیادی متحمل می‌شود به ویژه در حین رعایت و انجام رژیم غذایی فشارهای عصبی زیادی به این عزیزان وارد می‌شود که لازم است حمایت و پشتیبانی‌های لازم از فعالان رشته بدنسازی به عمل آید .
موسس و مدیر باشگاه بدنسازی گلادیاتور همچنین با بیان اینکه ما توقع انتظار خاص از مسئولان نداریم گفت: همانطور که اشاره کردم این مجموعه با سرمایه‌گذاری شخصی تاسیس و راه اندازی شده و ما با توجه به پتانسیل های خود مشغول فعالیت هستیم و انتظار داریم که هر شخصی در هر رشته ورزشی باید خود را اثبات کند و ما با جلب ورزشکاران و ورزش دوستان موفق به اثبات خود شده ایم .
هادی تیموری در پاسخ به سوال خبرنگارما که پرسید آیا شما برنامه‌ای برای توسعه این مجموعه در دستور کار دارید یا خیر اظهار داشت: بدنسازی رشته های مختلفی دارد که عمدتاً بادی بیلدینگ و بادی کلاسیک و پاورلیفتینگ را شامل می شود از این رو در نظر داریم رشته پاورلیفتینگ را به رشته‌های این مجموعه اضافه کنیم که شامل لیفت پرس سینه و .... بوده و به یاری خدا در آینده در مسابقات پاور که معمولاً در منطقه ای از کشور برگزار می شود و نیز در سطح جهانی ورزشکار پاور را اعزام کنیم . وی اضافه کرد: در حال حاضر به جز بدنسازی فعالان رشته‌های جودو، کیک بوکسینگ، بوکس و کشتی نیز البته به صورت جداگانه با این مجموعه همکاری می کنند.


هادی تیموری همچنین در خصوص رشته بدنسازی توضیح داد: متاسفانه یک باور غلط در برخی از افراد شکل گرفته که بر اساس آن مدعی می‌شوند که ورزشکاران رشته بدنسازی با مصرف دارو و تزریق آمپول های هورمون ساز و نظایر آن عضلات خود را قوی و اندام خود را جذاب می‌کنند در حالی که این باور کاملا بی اساس و غلط است و ورزشکاران رشته بدنسازی واقعا زحمات طاقت فرسایی متحمل می‌شوند، تمرینات سخت و مستمر انجام می دهند، رژیم غذایی را دقیقاً رعایت می‌کنند و استراحت و خواب کافی دارند در کنار این موارد دارو به عنوان یک وسیله کمکی یا مکمل و به میزان متعارف تحت نظر مربی مورد استفاده قرار می گیرد . به عبارت دیگر مادامی که سه گزینه اول تمرینات سخت و مستمر، تغذیه مناسب و استراحت کافی نباشد هرگز دارو به تنهایی نمی تواند بدن را به شکل دلخواه درآورد و عضلات را قوی کند . بنابراین از همه قشر‌های مردم عزیز انتظار داریم در رابطه با ورزش بدنسازی همواره واقعیات را مد نظر داشته باشند و از قضاوت هایی که بر اساس اظهارات نسنجیده و بدون مطالعه صورت می‌گیرد جداً پرهیز نمایند. یک بدنساز واقعاً زحمات زیاد و طاقت فرسایی متحمل می‌شود تا به بدن ایده‌آل خود برسد .
وی همچنین با بیان سختی های رشته بدنسازی ادامه داد: زمانی که در رشته کشتی فرنگی کار می کردم ،می پنداشتم که ورزشی بسیار سخت است اما از زمانی که به ورزش بدنسازی روی آوردم و بخصوص بعد از شرکت در اولین مسابقه به این واقعیت پی بردم که این رشته ورزشی از تمامی رشته‌های دیگر سخت تر است اما از آنجایی که همواره به دنبال ورزش های مبارزه ای بودم و علاقه ویژه ای به مبارزه دارم تمام سختی ها و مشکلات این رشته ورزشی را تحمل کردم تا به سطح فعلی خود را ارتقا دادم. بدون شک تمامی فعالان رشته ورزشی بدنسازی با عشق و علاقه به تمرینات سخت می‌پردازند و الزامات آن تغذیه صحیح، استراحت و خواب کافی را دقیقاً رعایت می کنند .
وی افزود: بدون شک هر زمانی که احساس کنم دیگر قادر به شرکت در مسابقات نیستم حجم فعالیت‌های خود را کاهش خواهم داد اما تا زمانی که این توانمندی را در خود احساس کنم همچنان با عشق و علاقه و تلاش و پشتکار این رشته ورزشی را ادامه می‌دهم و تجارب خود را به عنوان مربی به علاقه مندان و ورزشکاران این رشته منتقل می‌کنم .
هادی تیموری همچنین در خصوص چگونگی و نوع تمرینات این رشته ورزشی توضیحاتی داد و با بیان اینکه تمرینات این رشته از برنامه‌های خاصی تبعیت می‌کند گفت: بهترین برنامه بدنسازی بخصوص در فیتنس و چربی سوزی افزایش حجم به منظور عضله سازی، انجام تمرینات منظم با دستگاه‌هایی است که در باشگاه طعبیه شده است. این دستگاه ها هر کدام برای ناحیه خاصی از بدن طراحی و ساخته شده و ورزشکار تحت نظر مربی روی سینه بازو کمر و دیگر گروه‌های عضلانی کار می‌کند در واقع بر روی هر عضله و گروه عضلانی به صورت خاصی باید تمرکز شود. در نهایت اگر هدف مشخص داشتن ظاهری زیبا است باید هر عضله بدن خود را به حداکثر توانایی برساند . مربی حرکات دقیقی انتخاب می‌کند که ورزشکار را قادر به تمرین هر گروه عضلانی خواهد نمود .
هادی تیموری موسس و مدیر و مربی باشگاه بدنسازی گلادیاتور با جمع‌بندی اظهارات خود خاطرنشان کرد: در رشته بدنسازی وسایل و دستگاه‌های مختلف و متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آدرس : رشت، شهرداری، خیابان امام خمینی، فرعی بحرالعلوم ، کوچه کفش ملی روبروی بازار رضا
باشگاه بدنسازی گلادیاتور
شماره تماس : ۰۹۱۱۵۰۵۹۰۱۹