در مصاحبه با دکتر علیرضا جعفری نژاد فوق تخصص ریه تشریح شد:

هر آنچه که باید درباره بیماری های مزمن تنفسی بدانیم

صحت و سلامتی، نعمتی است که هیچ چیز مطلوب و لذت بخش، با آن برابری نمی کند و داشتن و نگه داشتن آن، مورد جست و جو و طلب هر کسی است و آنچه مردم در تدبیر دنیا و معاش خود می کوشند، برای همین است. با توجه به اهمیت این موضوع، پزشکی که حافظ این نعمت بزرگ الهی ((سلامتی)) است، برترین صناعات به شمار می رود. در این راستا دکتر علیرضا جعفری نژاد فوق تخصص ریه و مراقبت های ویژه ICU (آسم، آلرژی و اختلالات خواب) و استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان، به دلیل مراودات و مطالعات زیاد در حیطه تخصص خود همواره به روز بوده و تشخیص، درمان درست و عملکرد موفق ایشان باعث شده تا نام وی نه تنها در استان گیلان؛ بلکه در سطح کشور بر زبان ها جاری شود. در کنار این تبحر، برخورد بسیار خوب این فوق تخصص ریه با بیماران سبب شده تا هر روز بر محبوبیت ایشان افزوده شود. دکتر جعفری نژاد كه به‌عنوان پزشکی حاذق و انساني اخلاق‌مدار نزد شهروندان و بيماران شناخته مي‌شود و مردم از او به نیکی یاد می کنند، در عرصه خدمات رسانی خود همواره برای بیماران و حفظ کرامت انسانی شان ارزش بالایی قائل می باشد و از بُعد علمی نیز یکی از شاخص ترین متخصصان ریه و بیماری های تنفسی در سطح کشور محسوب می گردد. با توجه به عملکرد مطلوب و خوب این فوق تخصص ریه و سپاس بیکران و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی زحمت کشان عرصه علم و دانش؛ در ادامه سلسله گزارشات با پیشکسوتان و نخبگان پزشکی کشور؛ در این شماره به سراغ دکتر علیرضا جعفری نژاد فوق تخصص ریه متعهد و دلسوزی که کار و خدمت به مردم و دیارش را بالاتر و با ارزش تر از درآمد بالا و شهرت می داند رفته ایم و گفت و گویی را با ایشان در زمینه بیماری های مزمن تنفسی انجام داده ایم که مشروح آن در ذیل می آید:
دکتر علیرضا جعفری نژاد، فارغ التحصیل رشته فوق تخصص ریه از دانشگاه شهید بهشتی تهران، رئیس سابق بخش اورژانس و عضو حال حاضر و خوش سابقه هیأت علمی بیمارستان رازی رشت و همچنین استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛ که در حال حاضر علاوه بر مطب شخصی خود، در بیمارستان های رازی و پارس رشت به خدمات دهی اشتغال دارد در مصاحبه با خبرنگار ما ابتدا با اشاره به اینکه ریه ها، مهم ترین اندام دستگاه تنفسی در بدن انسان هستند و طي 24 ساعت شبانه‌روز بدون وقفه كار مي‌كنند افزود: این عضو حیاتی يكی از شگفتي‌هاي خلقت و از جمله شاهكارهاي بي‌بديل خداوندي است كه جداسازی اکسیژن از هوا و انتقال آن به دستگاه گردش خون را انجام می دهد و آن را با هيچ چیز نمي‌توان مقايسه كرد. کمااینکه طي 80 يا 90 سال و حتي بيشتر، به‌طور لاينقطع مشغول به كار بوده و اگر یک دقیقه کار نکند تمام ارگان های بدن از کار می افتد و انسان نمی تواند زندگی کند، بر این اساس مراقبت و حفاظت از اين عضو حساس بدن اهميت حياتي دارد و افراد جامعه باید حساسیت بیشتری نسبت به نشانه های بیماری و چکاپ سیستم تنفسی خود داشته باشند و می بایست به محض مشاهده اولین علائم بیماری تنفسی، به پزشک متخصص مراجعه کنند؛ زیرا مقوله زمان در تشخیص و درمان بیماری های تنفسی نقش حیاتی دارد و عدم مراجعه به هنگام و پی گیری درمان علائم بیماری های تنفسی، باعث صدمه بیشتر به سیستم تنفسی و ریه ها می شود.
این فوق تخصص ریه در خصوص تأثیر بیماری های تنفسی در کیفیت زندگی نیز عنوان داشت: از آنجا که سیستم تنفسی سالم، زندگی انسان را دوام بخشیده و او را در اجرای کارهای روزانه توانمند و شاداب می کند؛ تنفس بسیار مهم است و طبیعتاً هر اختلالی در سیستم تنفسی، کیفیت زندگی فرد را مختل خواهد نمود. چه بسا که امروزه در افراد کم تحرک و چاق و یا سیگاری، بیماری های ریوی و تنفسی از جمله آسم و اختلالات خواب بیشتر دیده می شود.
دکتر جعفری نژاد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه آسم، بیماری التهابی مزمن ریه و پیچیده ای است که در سنین 3 تا 6 سالگی شایع تر است و بسیاری از اندام ها را در بدن انسان درگیر و سبب دشواری تنفس، التهاب، تحریک پذیری و تنگی (اسپاسم) راه های هوایی ریه می شود افزود: علت دقیق و اصلی بیماری آسم هنوز مشخص نشده است اما محققان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی می تواند به آسم منجر شود و در این رابطه الگوی زندگی شهرنشینی، آلودگی هوا، گرده گیاهان، حشرات موذی، مایت ها و قارچ ها، پوست، مو و شوره سر حیوانات خانگی، تغییرات آب و هوا(به خصوص سرد شدن هوا)، عفونت های تنفسی(مانند سرماخوردگی)، دود سیگار، استرس و تغییرات روحی شدید، واکنش آلرژیک نسبت به غذا و یا سولفیت ها(مواد نگهدارنده)، مصرف برخی داروها و... از مهم ترین محرک هایی هستند که در بروز و شدت این بیماری مؤثر هستند. به گونه ای که حاصل این وضعیت موجب بروز علائم آسم یعنی سرفه، خس خس، تنگی نفس و قفسه سینه می گردد. البته شایان ذکر است که تهویه مناسب محیط زندگی و استفاده از کف پوش های چوبی و سرامیک به جای فرش و موکت که محل تجمع گرد و خاک، مایت یا هیره ها و سایر آلرژی ها هستند می تواند در پیشگیری این بیماری مؤثر باشد.
وی در همین حال با تأکید بر اینکه درمان هایی که یک پزشک فوق تخصص ریه در زمینه بیماری آسم توصیه می کند اولین و آخرین درمان خواهد بود اظهار کرد: متأسفانه برخی از افراد جامعه با مشاهده اسپری آسم دچار ترس بیهوده ای می شوند، کمااینکه کنار گذاشتن اسپری باعث می شود که آسم کنترل نشود و در نتیجه آسم کنترل نشده به بیماری های مزمن ریوی تبدیل شود. این در حالیست که شاه کلید اصلی و اساس درمان آسم، مصرف داروهای ضد التهابی می باشد که در قالب اسپره های استنشاقی تجویز می شود.
این فوق تخصص ریه حاذق و خوش سابقه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه تشخیص و درمان اختلالات خواب نقش مؤثری در بهبود کیفیت زندگی دارد عنوان داشت: بیماران دارای مشکلات تنفسی ضمن خواب از قبیل آپنه ها، خُرخُر همراه با اختلال تنفسی منجر به خواب آلودگی روزانه، بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماران مبتلا به اختلال تنفسی محدود شده ثانویه با مشکلات مربوطه به دیواره ی قفسه سینه یا بیماری های عصبی عضلانی که توسط هیپوونتیلاسیون مزمن، پلی سیستمی، هیپرتانسیون ریوی اختلال خواب، سردرد صبحگاهی و یا خواب آلودگی و خستگی شدید طول روز، گرفتگی عضله ساق پا در حین خواب، دندان قروچه ضمن خواب، شب ادراری و تکرار ادرار برای این تست و درمان اختلالات خواب خود به وی مراجعه می کنند.
دکتر جعفری نژاد در ادامه با تأکید بر این مطلب که هر چقدر افراد جامعه از نظر جسمانی آماده تر باشند سیستم تنفسی بهتری خواهند داشت، در خصوص اهمیت نعمت سلامتی اظهار کرد: نعمت سلامتی، ثروتی است بزرگ که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست و امروزه به عنوان یکی از شاخص های مهم عدالت اجتماعی و توسعه و پیشرفت در هر جامعه ای محسوب می شود. چرا که مقوله سلامتی، همه چیز را بهتر می کند. از کیفیت خواب گرفته تا انرژی و قدرت حافظه؛ «سلامتی» به ما کمک می کند تا شادتر و متعادل تر زندگی کنیم و از زندگی مان بیشتر لذت ببریم و طبیعتاً در این رابطه مقوله «پیشگیری» و داشتن سبک زندگی سالم و توجه به توصیه های پزشکی از جمله در زمینه بیماری های تنفسی و ریه، یکی از مهم ترین راهکارهای حفظ و تأمین «سلامتی» این نعمت و ثروت گرانبها محسوب می شود. بر این اساس بهتر است همه افراد جامعه در حفظ سلامتی شان کوشا باشند و با رعایت نکاتی ساده اما کلیدی از جمله اتخاذ برنامه صحیح برای روش زندگی و همچنین تقویت سیستم تنفسی با استفاده از ورزش با برنامه و منظم، از مشکلات و بیماری های تنفسی جلوگیری کنند. کمااینکه 3 تا 5 بار در هفته پیاده روی تند به مدت 30 تا 50 دقیقه برای داشتن سیستم تنفسی و البته قلبی و عروقی سالم بسیار مفید می باشد.
وی همچنین در زمینه فواید مشارکت بیمار در روند درمان و اعتماد او به پزشک متذکر شد: قدم اول در ويزيت بيمار؛ گرفتن شرح حال از اوست، كه بايد با حوصله و دقت حرف‌‌هاي بيمار را شنيد، کمااینکه بيشتر مواقع همين شرح حال، ما را به سمت تشخيص نوع بيماري هدايت مي‌كند. جدا از موارد مذکور، معیار بسیار مهم دیگر حس همدردی، آرامش و امیدی است که پزشک در ملاقات با بیمار به او منتقل می کند. چرا که یک پزشک با اخلاق هرگز نباید عدالت و انصاف را در حرفه خود فراموش کند. زیرا فرق نگذاشتن و حفظ روابط صمیمانه و دلسوزانه بین بیماران و احترام به مقام و شخصیت آنها، اساس یک همزیستی اجتماعی و تضمینی برای بهبود سلامت بیماران است، در واقع در چنین شرایطی است که بیمار خود را دارای شخصیتی حقیقی همراه با احترام دانسته و همکاری اش را با پزشک در پروسه درمان افزایش می دهد، به همین علت است که می گویند پای بست خانه سلامت، اعتماد بین پزشک و بیمار است. کمااینکه در حرفه پزشكي تعامل بیمار با پزشک، تضمين‌كننده موفقيت در اقدامات درماني محسوب می شود.
این فوق تخصص ریه در همین رابطه ممارست در کار، عشق و علاقه و رعایت وجدان کاری را رمز موفقیت خود و از عوامل اصلی در اعتماد سازی بیماران عنوان کرد و افزود: به نظر من در حرفه پزشکی می بایست عاشق حرفه خود باشی تا موفق شوی، به این دلیل همیشه بنده خود را جای بیماران و مراجعین قرار داده و تمام همت و تلاشم این بوده که خدمات در بالاترین سطح ارائه شود تا بتوانم پاسخگوی اعتماد مردم به شکل شایسته ای باشم.
دکتر علیرضا جعفری نژاد فوق تخصص ریه و مراقبت های ویژه ICU (آسم، آلرژی و اختلالات خواب) و استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان این گفتگوی صمیمی ضمن آرزوی موفقیت برای همه تلاشگران حوزه سلامت جامعه از اعضای خانواده، همکاران مطب و همچنین بیماران عزیز تشکر و قدردانی کرد و افزود: خدا رو شکر می کنم که در این چند سالی که در حوزه ی درمان و پزشکی فعالیت دارم، توانسته ام رضایت بیماران خود را بدست آورم، چرا که بر این باور هستم که ارتقاء سلامت جسمی و یا روحی بیماران وظیفه من است و در این راستا همواره تلاش می کنم تا بیماران و مراجعه کنندگان عزیز از بنده خاطره ای خوب و خوش در ذهن داشته باشند، چه بسا که در این رابطه، هنگامي كه با روش‌هاي مؤثر درماني و با توكل بر خدا سلامت و بهبودي به بيمار باز گردانده می شود، احساس شادی و رضایت درونی وصف‌ ناپذيري به بنده دست مي‌دهد كه با معيارهاي مادي قابل سنجش و ارزيابي نيست و این موضوع برایم بسیار ارزشمند است.
آدرس: رشت،میدان صابرین،بلوار نماز،انتهای پل،ساختمان رویال
تلفن تماس: 01332135328 09055761551