مصاحبه با دکتر محمد رضا کوهساری، پیشکسوت برجسته عرصه پزشکی

کلینیک جراحی پاستور نمادی از اعتماد و اطمینان در خدمات جراحی

کلینیک جراحی پاستور به عنوان نخستین مرکز جراحی محدود استان گیلان، طی حدود 4 دهه سابقه درخشان، منشأ خدمات ارزشمند و نوع دوستانه ای به همشهریان و هم استانی های عزیز می باشد و از بسیاری جهات یک مرکز نمونه و منحصر به فرد به شمار می رود. این کلینیک جراحی با بهره گیری از پزشکان متخصص، توانمند و فرهیخته؛ همواره سعی در ارتقاء کیفیت کلیه خدمات در جهت حفظ و بهبود سلامتی بیماران محترم دارد تا بیمار با سلامت و رضایتمندی کامل از مرکز ترخیص شود. کلینیک جراحی پاستور همچنین به عنوان یکی از کلینیک های مدرن در زمینه عمل های جراحی، بهترین سطح خدمات از جمله جراحی های اطفال، عمومی، اورولوژی، چشم، ارتوپدی، زنان، گوش و حلق و بینی، پلاستیک و ترمیمی، سنگ شکن، لیزر و لیپوساکشن را با تجهیزات روز دنیا و شیوه های نوین درمانی، با بالاترین کیفیت و البته با هزینه ای به مراتب پایین تر از تعرفه ی بیمارستان ها به شهروندان عزیز ارایه می کند و در این رابطه نهایت مساعدت را با افراد کم درآمد به عمل آورده و بخش قابل توجهی از نیاز داخلی استان را در حوزه سلامت و درمان تأمین نموده است. به بیانی دیگر؛ مدرن و زیبا بودن و محیطی کاملاً آرامش بخش و به دور از استرس فضای فیزیکی کلینیک جراحی پاستور، بهره مندی از تجهیزات به روز و پیشرفته، حضور متخصصان و پزشکانی نامی و با تجربه، به همراه امکانات رفاهی ویژه؛ کلینیک جراحی پاستور را به عنوان اولین و بهترین گزینه انتخابی بیماران برای درمان در سطح استان و منطقه تبدیل کرده است. به طوری که امروزه این کلینیک جراحی توانسته است در منطقه شمال کشور طرفداران زیادی پیدا کند و حتی به شهرت بین المللی دست یابد. با توجه به موفقیت های این کلینیک جراحی و در ادامه سلسله گزارشات معرفی توانمندی های حوزه ی سلامت جامعه، در این شماره گفت و گویی صمیمی را با دکتر محمد رضا کوهساری جراح عمومی، مدیر گرانقدر و پیشکسوت این کلینیک انجام داده ایم که در ذیل می آید:


دکتر محمد رضا کوهساری مدیر کلینیک جراحی پاستور، با سابقه ای درخشان در حوزه ی جراحی عمومی، یکی از پزشکان پیشکسوت و فرهیخته کشور محسوب می شود که تخصص وی در زمینه جراحی بیماری های دستگاه گوارش می باشد. اگر چه زبان از تعریف و تمجید این استاد برجسته عاجز است، اما به حق، او ستودنی و دوست داشتنی است. او در قلب مردم و بیماران جا دارد. کلامش شیوا و علم و دانشش بر همگان به ویژه دانشگاه علوم پزشکی گیلان هویدا و راهش حیات بخش رهروان علم و اندیشه است و بدون شک مردم و جامعه پزشکی استان گیلان همواره به داشتن چنین چهره ی شاخص و افتخار آفرین، سال ها مباهات کرده و خواهند کرد. دکتر محمد رضا کوهساری سال ها عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بوده، که پس از فارغ التحصیلی به عنوان پزشک عمومی و گذراندن یک سال خدمت وظیفه عمومی که مصادف با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود، به عنوان پزشک عمومی در بیمارستان 17 شهریور رشت مشغول انجام خدمت پزشکی می شود و مدتی نیز در مراکز درمانی شاندرمن و ماسال به معالجه و سرویس دهی به بیماران می پردازد تا اینکه در سال 1361 به عنوان رزیدنت جراحی در دانشگاه شهید بهشتی تهران قبول شده و با توجه به پشتکار مثال زدنی که داشته، عنوان رزیدنت برتر را از آن خود نموده است. این پزشک حاذق و مردمی همچنین چندین مرحله در دوران رزیدنتی به مناطق جنوب کشور عزیمت و به معالجه و درمان مجروحان جنگی مبادرت ورزیده است. چه بسا که ایشان، خاطرات زیادی از دوران حضور خود در جبهه های جنگ در ذهن دارد که از آنها به عنوان خاطرات شیرین یاد می کند و هر چند در مناطق جنگی و جبهه های نبرد به خصوص در خرمشهر صحنه های دلخراش مشاهده نموده اما با اراده و عزمی مثال زدنی از نخستین ساعات طلوع خورشید تا پاسی از شب، بدون وقفه به کار جراحی و درمان و معالجه رزمندگان ایثارگر و جان بر کف مشغول بوده به طوری که می گوید از 6 صبح تا پاسی از شب، صد ها عمل جراحی انجام می داده است.

این پزشک جراح پیشکسوت و گرانقدر در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه کلینیک جراحی پاستور در سال 1372 به عنوان اولین مرکز جراحی محدود استان گیلان در شهر رشت آغاز به کار کرده و از بدو آغاز به کار کلینیک تاکنون مدیریت عاملی مجموعه به وی واگذار شده عنوان داشت: در تأسیس و راه اندازی این کلینیک، از کمک و حمایت های معنوی دوستان و همکاران زیادی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برخوردار بوده ایم که جا دارد از این تریبون، از همه این عزیزان صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.
مدیر کلینیک جراحی پاستور در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه وظيفه خطير جراح عمومی در اتاق عمل چیست افزود: اهمیت شغل ما به گونه‌اي است كه با کوچک ترین سهل‌انگاري، جان انسانی به خطر و از سویی با دقت و احساس مسئوليت زندگي دوباره به او داده مي‌شود. البته ما فقط وسيله هستيم و خدا در جايي كه نياز به حضور ما است، ما را در خدمت و كمك به بيمار مي‌گمارد.
دکتر کوهساری با بیان این مطلب که جراحي عمومي یکی از رشته‌هاي مادر در علم پزشكي است، سنگين‌ترين مسؤوليت پزشكان جراح عمومي را رسيدگي به وضعيت بيماران آسيب‌ديده از حوادث مختلف از جمله سوانح (تروما) دانست و افزود: در عمل جراحي بيماران ترومايي؛ تصميمات می بايست در لحظه گرفته شود و مواردي همچون نوع عمل، عوارض آن،‌ كارهاي قبل از عمل،‌ نتيجه عمل و... تماماً در كسر كوتاهي از زمان در ذهن جراح آناليز و تصميم مقتضي اتخاذ می شود. در عين حال در اتاق جراحي؛ يك تيم وجود دارد كه هر يك وظايفي مهم و حساس به عهده دارند و سكاندار و مركزيت درمان بیمار تروما جراح عمومي است.


وی همچنین با بیان اینکه تمامی عمل های جراحی محدود در کلینیک جراحی پاستور با هزینه بسیار اندک و با بهترین کیفیت درمانی انجام می شود، به ویژگی های خاص و منحصر به فرد کلینیک جراحی پاستور در مقایسه با مراکز درمانی دیگر و بیمارستان ها اشاره کرد و تصریح کرد: همواره بر این باوریم که با استعانت از الطاف الهی و همکاری پزشکان و پرسنل مجموعه و تعامل سازنده با کلیه ذینفعان به ارایه خدمات درمانی با کیفیت و مطلوب، در کلیه سطوح تخصصی و فوق تخصصی با تکیه بر ایمنی بیمار و استمرار ارتقاء کیفیت خدمات جهت مراجعین پرداخته تا در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه و نسل آینده مؤثر و سازنده باشیم.
دکتر کوهساری در همین حال با اعلام اينکه کلینیک جراحی پاستور به ‌عنوان اولين و با سابقه ترین مركز جراحی محدود استان؛ از كادری مجرب و كارآزموده و تجهیزات پيشرفته جهت سرويس‌دهي و درمان بيماران برخوردار است متذکر شد: از ابتدای شروع به کار مجموعه، اهداف اصلی ما این بوده و است که با بالاترین استانداردهای بین المللی، پیشرفته ترین تجهیزات و همچنین همکاری بهترین و کارآمدترین پزشکان و متخصصان، شرایطی ایجاد کنیم که علاوه بر ایجاد امنیت و آرامش خاطر برای بیماران و شهروندان، از مراجعه آنان به تهران و مراکز دیگر بکاهیم تا شاید اندکی از هزینه های درمانی بیماران کاهش یابد. کمااینکه فراهم آوردن امکانات، آرامش خاطر بیماران و انجام به موقع و سریع امور و جلوگیری از اتلاف وقت مراجعان از اساسی ترین وظایف ما می باشد و در این رابطه هر قدر اين امکانات و تجهيزات مدرن‌تر و به روز‌تر باشد، بيماران و ارباب رجوع کلینیک؛ خشنودتر، راضي‌تر و بازدهي كار بالا‌تر و كيفي‌تر خواهد بود.
وی با بیان این مطلب که بیماران و مراجعه کنندگان کلینیک جراحی پاستور به عنوان ولی نعمت، در خور بالاترین احترام و تکریم هستند افزود: رعایت شأن و منزلت بالای بیماران همیشه نزد ما محفوظ و ماندگار است و ما به جزء سلامت درمان و جلب رضایت بیماران محترم، هدف دیگری نداریم و اعتقاد داریم که رعایت ادب، احترام و تکریم توأم با رفتاری صمیمانه و دوستانه در برخورد با بیماران و ارباب رجوع وظیفه ما است.


مدیر کلینیک جراحی پاستور همچنین در زمینه اشتغالزایی مجموعه خاطرنشان کرد: در حال حاضر 200 پرسنل در کلینیک جراحی پاستور مشغول به کار و ارایه خدمات هستند، چه بسا که این عده به صورت مستقیم و غیرمستقیم با احتساب اعضای خانواده های خود جمعیتی حدود 2 هزار نفر را شامل می شوند که از رهگذر راه اندازی فعالیت این مرکز ارتزاق و امرار معاش می کنند، البته این ظرفیت و پتانسیل را داریم که در صورت حمایت مسؤولان محترم میزان اشتغالزایی و خدمات دهی مجموعه را افزایش دهیم.
وی آنگاه در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی مشکلات اظهار کرد: مشکلات این مرکز متأثر از بحران اقتصادی جامعه است که نرخ بسیار بالای تورم و همچنین افزایش و نوسان قیمت ها در فاصله های زمانی بسیار کوتاه از مهم ترین و اصلی ترین مشکلات این مرکز به شمار می رود. چه بسا که افزایش قیمت ها در بخش تجهیزات و ملزومات پزشکی طی چند سال اخیر بسیار پر رنگ و ملموس و البته شدیدتر بوده، به گونه ای که طی چند ماهی که از شروع سال 1400 سپری شده، چهار مرحله افزایش قیمت در ملزومات و تجهیزات پزشکی داشته ایم.
دکتر کوهساری با تأکید بر نام گذاری آخرین سال قرن حاضر با عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها؛ یکی از ظرفیت های مهم در تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب را توجه به کارآفرینان حوزه درمان و پزشکی و رفع مشکلاتی از جمله سوبسید بیمه تأمین اجتماعی، دارایی مالیات و همچنین انرژی مصرفی دانست و افزود: در این زمینه ما از مسؤلان محترم انتظار داریم که از مجموعه هایی مانند کلینیک جراحی پاستور؛ حمایت های لازم را به عمل آورند تا با دلگرمی و رغبت بیشتری، در مسیری که در جهت ارتقای سلامت مردم و افزایش زیر ساخت های درمانی و ارایه خدمت به اقشار کم درآمد جامعه در پیش گرفته ایم گام بر داریم.
وی در همین حال با اشاره به این مطلب که قوانین بیمه تأمین اجتماعی و دارایی مالیات ترمز اشتغال و توسعه کار را برای کارآفرینان و سرمایه گذاران در بخش های مختلف کشیده است افزود: در این شرایط اقتصادی که مقام معظم رهبری نیز بر لزوم حمایت از کارآفرین و رفع موانع تولید تأکید نموده اند، مسؤولان محترم ادارات دولتی می بایست با تمام قوا به حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران در حوزه های مختلف کشور اهتمام داشته باشند و بسترهای لازم را برای افزایش خدمات دهی به افراد جامعه به ویژه، در حوزه درمان، پزشکی و سلامت فراهم سازند تا بدین ترتیب ضمن افزایش اشتغالزایی، ادامه ارایه خدمات به قشرهای کم درآمد و آسیب پذیر جامعه همچنان میسر باشد.
مدیر کلینیک جراحی پاستور با بیان اینکه این مرکز علیرغم مشکلات و چالش های متعددی که با آن دست و پنجه نرم می کند همچنان بر طبق سنوات گذشته از مؤسسه ها و تشکل هایی مانند راهیان نور، انجمن سرطان گیلان، آسایشگاه معلولین و سالمندان، مدارس آموزش و پرورش ماسال و... حمایت می کند، در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه شعار کلینیک جراحی پاستور چیست افزود: ارایه خدمات پزشکی عمل های جراحی با کیفیت بالا و با کمترین هزینه، شعار این مجموعه است که به آن ملتزم و پایبند هستیم و بر این باوریم که وقت شناسی، تعهد و دقت در ارایه خدمات مطلوب به بیماران عزیز از مهم ترین وظایف ما می باشد و در اين رابطه رعایت حقوق بیماران یکی از محورهای اساسی در تعریف استانداردهای خدمات کلینیک جراحی پاستور محسوب می شود و همیشه خود را جای بیماران و مراجعین قرار داده و تمام تلاشمان این بوده که خدمات در بالاترین سطح کیفی و با استفاده از بهترین نوع تجهیزات و تکنولوژی ارایه شود تا بتوانیم پاسخگوی اعتماد مردم به شکل شایسته ای باشیم. کمااینکه امروزه به لطف خداوند متعال مفتخریم که به واسطه تلاش و کوشش همکاران و پزشکان مجرب و حاذق مجموعه؛ توانمندی، ظرفیت و پتانسیل کلینیک جراحی پاستور در سطح استان و کشور شناخته شده و از جایگاه بسیار ارزشمندی در عرصه درمان و سلامت کشور برخوردار هستیم.
دکتر محمد رضا کوهساری در پایان این گفتگوی صمیمی ضمن آرزوی موفقیت برای همه تلاشگران حوزه سلامت جامعه از اعضای خانواده، همکاران کلینیک و همچنین بیماران عزیز تشکر و قدردانی کرد و افزود: همیشه بر این باورم که تا موقعی که توان دارم جهت خدمت به بیماران و کاستن درد آنها و بهبود زندگی هموطنانم تلاش نمایم. به عبارتی دیگر: زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست؛ هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود؛ صحنه پیوسته بجاست؛ خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.
آدرس کلینیک جراحی پاستور: رشت ، چهارراه گلسار.خیابان سعدی. بعد از پل بوسار
تلفن تماس: 01332129597 - 01332121906
فکس : 01332122278