دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی جراح و دندانپزشک:

رعایت بهداشت دهان و دندان ضامن سلامت عمومی بدن است

صحت و سلامتی، نعمتی است که هیچ چیز مطلوب و لذت بخش، با آن برابری نمی کند و داشتن و نگه داشتن آن، مورد جست و جو و طلب هر کسی است و آنچه مردم در تدبیر دنیا و معاش خود می کوشند، برای همین است. از سویی دیگر امروزه درباره فواید حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار خوانده و شنیده ایم و همه به خوبی می دانیم که اهمیت سلامت این عضو از بدن به اندازه ای است که پزشکان، سلامت دهان و دندان را کلید سلامتی همه اعضای بدن می دانند. با توجه به اهمیت این موضوع، پزشکی که حافظ این سلامتی است، برترین صناعات به شمار می رود. در این رابطه دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی نخستین دندانپزشک شهر زیبا و توریستی املش، از جمله پزشکانی به شمار می آید که توانسته با اعمال مدیریتی کارآمد و متخصص، منشأ خدمات چشمگیری در عرصه بهداشت دهان و دندان برای مردم منطقه باشد. به گونه ای که امروزه به واسطه خدمات این دندانپزشک متبحر و خوش سابقه، آوازه خدمات وي از سطح شهرستان و حتي استان فراتر رفته و بيماران زيادي از شهرها و استان‌‌هاي دور و نزديك مانند رودسر، لنگرود، رشت، لاهیجان، تنکابن، رامسر، قزوین و حتي تهران به اين دندانپزشك مجرب و كار آزموده مراجعه نموده و از خدمات‌ وي بهره‌مند می شوند. همچنین دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی كه به‌عنوان دندانپزشكي حاذق و انساني اخلاق‌مدار نزد همشهريان و بيماران خود شناخته مي‌شود از معدود دندانپزشكاني است كه توجهي به مسايل مالي نداشته و هدف اصلي او ارايه خدمت به مردم است و اساساً آنچه بیش از همه جلب توجه می کند، روحیه و اراده ی قوی دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی در خدمات رسانی به بیماران است. با توجه به عملکرد مطلوب و خوب این دندانپزشک پیشکسوت گیلانی و سپاس بیکران و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی زحمت کشان عرصه علم و دانش؛ در ادامه سلسله گزارشات با پیشکسوتان و نخبگان استان؛ در این شماره به سراغ آقای دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی جراح، دندانپزشک و دندانساز متعهد و خوش اخلاقی که کار و خدمت به مردم و دیارش را بالاتر و با ارزش تر از درآمد بالا و شهرت می داند رفته ایم و گفت و گویی را با ایشان انجام داده ایم که ماحصل آن را شما خواننده گرامی در ادامه می خوانید:
دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی در مصاحبه با خبرنگار ما ابتدا با اشاره به اینکه حرفه پزشکی یک موهبت الهی است افزود: پزشک باید با هدف خدمت به مردم این حرفه را انتخاب کند و هدف مادی نداشته باشد. کمااینکه اگر سعی کند دانش خود را به روز نگه دارد و کارش را به درستی و همراه با صداقت و خدمت به همنوع خود انجام دهد، مسلماً هم کسب احترام می نماید، هم پاداش مادی به دست می آورد.
این دندانپزشک پیشکسوت با بیان اینکه سالم بودن دندان یکی از شروط اساسی برای داشتن بدن سالم است، در خصوص نحوه‌ي صحيح مسواك زدن و نخ كشيدن بين دندان‌‌ها؛ بعد از هر وعده غذايي، توضيحاتي داد و در ادامه سخنان خود متذکر شد: در جوامع امروزی با توجه به افزایش ارتباطات و حضور افراد جامعه در موقعیت های اجتماعی گوناگون، لزوم رعایت بهداشت دهان و زیبایی دندان ها بیش از گذشته حس می شود؛ علاوه بر این، با توجه به اینکه سلامت عمومی بدن با سلامت دهان و دندان رابطه مستقیم دارد، سلامت دهان و دندان اهمیت ویژه ای در حفظ و ارتقاء سلامت افراد جامعه دارد. در این رابطه توصیه ما دندانپزشکان به مردم چکاپ و معاینات دوره ای دندان ها است و چنانچه به این توصیه توجه جدی شود، بدون شک از تحمیل هزینه های سنگین درمان و عوامل مربوطه پیشگیری خواهد شد و همه افراد جامعه می توانند دندان های سالمی داشته باشند.
دکتر بنی هاشمی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبني بر اينكه عوامل موفقيت يك دندانپزشك را چگونه ارزيابي مي‌كنید افزود: داشتن علم و تخصص و استفاده از تجهیزات مجهز و به روز شرط لازم براي موفقيت در اين حيطه و ديگر بخش‌هاي پزشكي به‌شمار مي‌رود اما قطعاً براي دستيابي به موفقيت این شروط كافي نيست و داشتن وجدان كاري، مهم‌ترين فاكتور در اين رابطه محسوب مي‌شود و به عقيده من هر كس در هر جايگاه، موقعيت و شغلي كه باشد اگر وجدان‌كاري نداشته باشد، بازنده تلقي مي‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد: صبوري، شكيبايي و توجه به صحبت‌هاي بيمار از ديگر فاكتورهايي است كه در كنار فاكتورهاي ديگر، موفقيت دندانپزشك را تضمين مي‌كند. کمااینکه در اين رابطه بنده، كاملاً به حرف‌هاي بيماران گوش مي‌دهم چرا که اين امر به تشخيص بهتر و زودتر بيماري كمك مي‌كند و هر پزشكي كه مشكل اصلي بيمار خود را درمان كند؛ از ديدگاه او يك پزشك موفق و معتبر محسوب مي‌شود و با توجه به اهمیت این موضوع یعنی رضایت مندی بیمار؛ محور درمان می بایست روي نقطه‌اي كه بيمار بيان مي‌كند، متمركز باشد. بر این اساس ما دندانپزشکان در قبال سلامت مردم و آگاهی بخشی به آنها جهت اقدامات پیشگیرانه و درمان های مؤثر و با کیفیت مسؤول هستیم و نباید صرفاً به مسایل مالی توجه کنیم.
دکتر بنی هاشمی در همین حال متذکر شد: برخي افراد گمان مي‌كنند كه بنده براي جذب بيماران بيشتر؛ هزينه‌‌هايي پايين‌تر از تعرفه‌هاي مصوب دريافت مي‌كنم، حال آنكه به واقع چنين نيست و من با هدف ارايه خدمات به بيماران و جلب رضايت عزيزان در هزينه‌‌ها مساعدت و مدارا مي‌كنم ضمن اينكه شرايط اقتصادي و فشارهاي مالي كه بر اقشار مختلف مردم قرار دارد را كاملاً درك و لمس مي‌كنم.
این دندانپزشک پیشکسوت و با تجربه با تأکید بر اینکه خلاقیت، هنر و وجدان کاری ویژگی یک دندانپزشک توانمند محسوب می شود افزود: فرد بیماری که با صرف هزینه به ترمیم و درمان دندان خود اقدام می کند نباید پس از مدت کوتاه با مشکل مواجه شود چرا که خدمات ارایه شده می بایست دوام و ماندگاری خوبی داشته باشد.
وی همچنین رعایت نکات بهداشتی را به خصوص در مراکز پزشکی و دندانپزشکی از حساسیت بالایی دانست و اظهار کرد: ما دندانپزشکان به طور طبیعی نمی توانیم از نوع و میزان آلودگی احتمالی افرادیکه برای درمان و ترمیم دندان خویش به ما مراجعه می کنند مطلع باشیم. در این رابطه به استریلیزه کردن کلی سیستم نیز اقدام کرده و بدین ترتیب به میزان قابل توجهی احتمال انتقال آلودگی های احتمالی را کاهش داده ایم. بر این اساس تمامی این اقدامات برای مردم شریف و مشتریان عزیز به وضوح قابل لمس و مشاهده است به طوری که همین اقدامات، سطح توقعات را از خدمات ما افزایش داده و موجب گرایش مردم به سمت خدمات باکیفیت مطب ما شده است که این موضوع برای ما بسیار مهم می باشد.
دکتر بنی هاشمی آنگاه تخصص، دقت و ظرافت یک دندانپزشک را در استفاده صحیح از اقلام مصرفی با کیفیت در ارایه نمودن خدمات به نحو احسن بسیار مؤثر دانست و افزود: حرفه دندانپزشکی علاوه بر تخصص به خلاقیت هم نیاز دارد به طوری که در این حرفه به روز بودن از فاکتورهای اصلی و تعیین کننده در ارایه خدمات مطلوب به شمار می رود.
در این راستا این دندانپزشک متعهد و دلسوز ضمن مطالعه و تحقیقات تخصصی، در کنگره ها، سمینارها و وبینارهای دندانپزشکی که در سطح کشور و استان برگزار می شود و در آنها تازه ترین دستاوردهای علم دندانپزشکی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد شرکت می کند.
دکتر بنی هاشمی آنگاه در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ما كه در خصوص جرم‌گيري دندان جويا شد گفت: جرم در داخل دهان و زير لثه‌‌ها و روي دندان ايجاد مي‌شود كه نهايتاً بخشي از دندان را از بين مي‌برد. چون لثه‌اي كه روي جرم قرار گرفته؛ از روند طبيعي خود خارج شده و پر خون مي‌شود. ضمن اينكه استخوان زير لثه هم تحليل مي‌رود و اين خون‌آلود بودن لثه و تحليل استخوان، بوي بد دهان را باعث مي‌شود.
وی در همين زمينه متذکر شد: جرم، محل تجمع خرده های غذا است كه بايد برداشته شود و امروزه جرم‌گيري با ابزارهاي نويني صورت مي‌گيرد كه با حركت ويبريشن سنگ‌ها را داخل دهان خرد مي‌كند و آثار جرمي كه سال‌ها روي ديواره دندان خودنمايي مي‌كند را از بين مي‌برد و در این رابطه برخلاف تصور برخي اشخاص؛ جرم‌گيري باعث لق شدن دندان نمي‌شود و اساساً هيچ آسيبي به دندان‌ها نمي‌زند بلكه باعث تميزي و زيبايي دندان‌ها خواهد شد.
دکتر سید جلال الدین بنی هاشمی جراح و دندانپزشک در پایان این گفت و گوی صمیمی ضمن تشکر و قدردانی از همه فعالین حوزه سلامت جامعه، کادر درمانی، پرسنل مطب و همچنین همسر و اعضای خانواده خویش ابراز امیدواری کرد که با توجه به اهمیت و حساسیت بالای بهداشت دهان و دندان، افراد جامعه مشکلات دندانی خود را جدی گرفته و به محض مشاهده کوچکترین پوسیدگی دندان ها، به مطب دندانپزشکی تحت مدیریتش مراجعه و از ویزیت رایگان و خدمات دندانپزشکی در فضایی آرامش بخش و دلنشین بهره مند گردند.
وي همچنین جلب رضايت و اعتماد بيماران را از مهم‌ترين اهداف خود برشمرد و افزود: ارايه خدمات به نحو احسن، برخورد محترمانه و مؤدبانه با ارباب رجوع و بیماران از مهم‌ترين فاكتورها در جلب رضايت و اعتماد مردم محسوب مي‌شود.
گفتني است؛ خبرنگار ما پس از پايان مصاحبه با اين دندانپزشك حاذق و متعهد؛ گفتگويي كوتاه با برخی از شهروندان منطقه انجام داد که جملگی دكتر بنی هاشمی و دختر ایشان، خانم دکتر سیده سپیده بنی هاشمی جراح و دندانپزشک جوان و خوش آتیه را فردي وارسته، مردم‌دار و اخلاق‌مدار توصيف كردند كه همه سعي و تلاش خود را براي جلب رضايت بيماران به كار مي‌برند.
یکی از شهروندان نیز افزود: دكتر بنی هاشمی بالاتر از توان متعارف، خدمات‌دهي مي‌كند و سرشار از انرژي مثبت است كه بعد از سال‌هاي طولاني فعاليت صادقانه، همچنان هر روز در مطب حضور مي‌يابد و همواره پاسخگوي نیازهای بيماران خود است.
وی مساعدت دكتر بنی هاشمی را با بيماران از حيث مسايل مالي و هزينه‌‌ها مثال‌زدني دانست و افزود: تاكنون سابقه نداشته بيماري به خاطر مشكلات مالي و نداشتن پول كافي، از خدمات دندانپزشكي دكتر بنی هاشمی محروم شود.
آدرس: املش،روبروی بانک کشاورزی ، ساختمان وهابی
تلفن: 01342724714