موفقیت داتام ماسک، در ورود به بازارهای بین المللی

وقتی اعلام شد که بیماری به نام کرونا در سراسر جهان شیوع پیدا کرده و راه انتقال آن بیشتر از طریق بینی و دهان است، زندگی مردم تغییر پیدا کرد و پوشاندن صورت و منافذ آن برابر شد با حفظ جان، البته در کلانشهر های ایران به خصوص تهران مردم با این امر ناآشنا نبودند، کمااینکه آلودگی های چند سال اخیر باعث شده که برخی از مردم که جزو گروه های حساس قرار می گرفتند از ماسک استفاده کنند اما این بار همه افراد، اعم از کوچک و بزرگ باید برای حفظ جان خود و اطرافیان از ماسک استفاده کنند. تا جائیکه به دنبال عالم گیری کرونا ویروس و تبدیل شدن ماسک های تنفسی به تنها سلاح موجود افراد برای پیشگیری از انتقال این بیماری تنفسی سریع الانتقال؛ ماسک های پزشکی، سوپاپ دار و پارچه ای به یکی از اقلام اصلی سبد خرید خانوار تبدیل شدند و در این بین عدم آمادگی بیشتر کشورها برای مقابله با این ویروس و ظرفیت کم آنها برای تولید ماسک باعث شد که در ابتدا تمام کشورها صادرات ماسک و مواد ضدعفونی کننده را ممنوع کنند، به طوری که در اسفند 98 و فروردین 99 ماسک در نیمی از کشورها تبدیل به کالای نایاب شد، اما خوشبختانه ظرفیت بالای مجموعه های تولیدی و اقدام مؤثر و به موقع مدیران سخت کوش آنها در تأمین اقلام ضروری برای مبارزه با کرونا موجب شد تا ما برخلاف بسیاری از کشورهای جهان با کمترین کمبود از بحران اولیه کووید19عبور کنیم.
شرکت گیلان پارس داتام (Datam mask) از جمله مجموعه هایی به شمار می رود که در این بحران با تولید ماسک های تنفسی سه لایه توانسته است بخش مهمی از نیاز استان و کشور به ویژه کادر درمانی را برای ماسک های تنفسی پوشش دهد. مؤسس و مدیر جوان و خوش آتیه این شرکت از ۲۱ سال قبل به بازار کار ورود کرده و در زمینه های مختلف به فعالیت اقتصادی مشغول بوده تا اینکه بنا به شرایط بحرانی که کرونا ویروس در کشور ایجاد کرد، در راستای خدمات رسانی به افراد جامعه و کمک به کادر درمان،از اوایل سال 99 با ساخت دستگاه تولید ماسک سه لایه و همچنین تولید پارچه ملت بلون، با کمترین سرمایه و با 2 نیرو شرکت گیلان پارس داتام را تأسیس و راه اندازی و تولید کالای سلامت محور را آغاز کرده است. وی همچنین با تولید و ارائه پارچه ملت بلون به عنوان متریال اصلی تولید ماسک به تولید کنندگان دیگر در تایمی که تولید کنندگان ماسک با مشکل کمبود پارچه ملت بلون مواجه بودند نقش مهمی داشته است، کمااینکه هم اکنون با تلاش و کوشش مستمر شبانه ‌روزی ظرفیت کارخانه را از تولید 6 هزار قطعه ماسک در روز به 320 هزار قطعه ماسک در روز و همچنین نیروهای شاغل در مجموعه داتام ماسک را از 2 نفر به بیش از 130 نفر افزایش داده است و این در حالیست که تعداد بیشتری به صورت غیر مستقیم با این مجموعه ارتباط کاری دارند. کمااینکه امروزه شرکت داتام ماسک به واسطه تولید ماسک های باکیفیت از معدود واحد های تولید کننده ماسک سه لایه محسوب می شود که محصولات آن مورد تأیید مراجع ذیربط بهداشتی قرار گرفته و اکنون به عنوان یک برند معتبر مورد استفاده قشرهای مختلف مردم و بسیاری از درمانگاه ‌ها، بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی قرار می گیرد.


علی پاپی مدیر پرتلاش و خستگی ناپذیر شرکت گیلان پارس داتام (Datam mask) در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه مجموعه تحت مدیریتش سومین شرکت در استان گیلان به شمار می ‌رود که با شروع و شیوع ویروس کرونا استارت کار تولید ماسک سه لایه را زده و طی مدت کوتاهی موفق به ارتقاء ظرفیت در سه شیفت کاری شده افزود: همه سعی و تلاش ما این است که همگام با تازه ‌ترین دستاوردهای جهانی در زمینه تولید ماسک با کیفیت فعالیت و حرکت کنیم، به طوری که هم اکنون بعد از صادرات ماسک به کشورهای عمان، ترکیه، عراق و... از کشور آلمان نیز تأییدیه برای ماسک های تولیدی داتام گرفته ‌ایم و از آن کشور سفارش خرید ماسک به ما ارجاع شده که در حال بررسی موضوع به خصوص نحوه وصول و دریافت وجه آن هستیم که با توجه به تحریم کشور از این حیث مشکلات زیادی داریم و باید پیچ و خم ‌های زیادی را برای دریافت مطالبات طی کنیم و چنانچه راهکاری پیدا شود سفارش کشور آلمان را صادر می ‌کنیم.
مدیر داتام ماسک با بیان اینکه تولید محصول با کیفیت رمز توسعه پایدار و تضمین کننده بازار فروش، اشتغالزایی و چراغ راه جهش و رونق تولید است افزود: مقوله کیفیت، راه ورود داتام ماسک به بازارهای جهانی می باشد.


وی در ادامه تولید ماسک با کیفیت شرکت داتام ماسک را که در سطح جهانی مورد تأیید قرار گرفته افتخاری برای کشورمان و به خصوص استان گیلان بر شمرد و اظهار کرد: برخی سازمان ها و ادارات از جمله راه آهن جمهوری اسلامی ایران (رجاء) و همچنین یکی از شرکت ‌های هواپیمایی در تمامی پروازهای داخلی و خارجی ماسک های داتام را برای مسافران مورد استفاده قرار می‌ دهند.
علی پاپی با اشاره به اینکه داتام ماسک اکنون یک برند معتبر ماسک در سطح داخلی و خارجی محسوب می ‌شود تصریح کرد: مهم ترین و اصلی ترین فاکتور برای برند شدن یک محصول ارتقای کیفیت آن است و شرکت داتام که در این بخش پیشرو بوده به عامل محرکی برای شرکت های مشابه در راستای ارتقای کیفیت محصولات تبدیل شده است چرا که بر این اعتقادیم که می بایست به دنبال تولید کالای رقابت محور در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.
مدیر شرکت داتام ماسک با تأکید بر اینکه مردم باید ویژگی ‌های یک ماسک با کیفیت را به خوبی بشناسند افزود: رسانه ها نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند کمااینکه می بایست با اطلاع رسانی به افکار عمومی، ویژگی های ماسک با کیفیت و موثر را تشریح و تبیین نمایند.
علی پاپی با بیان اینکه ماسک های داتام با بهره گیری از لایه ی میانی فیلتر ملت بلون، به بهترین نحو ذرات و باکتری را جذب خود کرده و از ورود آنها به سیستم تنفسی جلوگیری می کند افزود: لایه میانی ملت بلون که وظیفه اصلی فیلتراسیون را در ماسک ایفا می کند، نقش کلیدی در راندمان و کارایی ماسک ها داشته و نبود این لایه، قابلیت فیلتراسیون ماسک را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.


وی در ادامه فیلتراسیون بالا، امکان تنفس راحت و همچنین داشتن وزن سبک را از جمله ویژگی ‌های محصولات داتام ماسک برشمرد و گفت: افراد جامعه لطفاً در خرید محصولات سلامت محور از جمله ماسک دقت ویژه ای داشته باشند زیرا این قبیل محصولات به صورت مستقیم با سلامت ما و جامعه مان در ارتباط می باشد.
علی پاپی با اشاره به اینکه قبل از راه اندازی شرکت در واردات خودرو، گوشی موبایل، تجهیزات پزشکی و ... نیز فعالیت داشته افزود:‌ باید اذعان نمایم فعالیت تولیدی لذت خاصی به همراه دارد، در واقع لذت معنوی که اشتغال زایی در بخش تولید به همراه دارد با هیچ بیزنسی قابل مقایسه نیست.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه دستگاه تولیدی که طراحی و تولید کرده اید از چه خصوصیاتی برخوردار است گفت: این دستگاه پارچه های مخصوص ماسک را تولید می کند که در اصطلاح ملت بلون خوانده می ‌شود و لایه فیلتر ماسک را تشکیل می دهد و همان طور که قبلا اشاره کردم تمامی کار طراحی و ساخت و تولید آن را خودمان با الگو گیری از انواع مشابه خارجی، البته با همکاری تراشکاران زبده شهر رشت انجام داده ایم.


مدیر داتام ماسک در ادامه به برخی مکانیزم های تشویقی از سوی واحد تحت مدیریت خود برای مشتریان خبر داد و افزود: دو دستگاه خودرو 206 را برای مصرف کنندگان ماسک داتام، ویژه ی بسته بندی های 5 به علاوه یک و 20 تایی در نظر گرفته ایم که در تابستان 1400 قرعه کشی این دو خودرو 206 انجام می شود تا بدین ترتیب خاطره ای خوب از داتام ماسک در ذهن مشتریان عزیز به یادگار داشته باشیم، چه بسا که بر این اعتقادیم که مردم فرهیخته استان گیلان لایق و مستحق بهترین ها هستند و از این رو همه تلاش خود را برای ارائه بهترین خدمات به این مردم شریف و با فرهنگ به عمل می آوریم کمااینکه شریک شدن در شادی ها و خدمت کردن به مردم عزیز، باز خورد مطلوبی برای ما دارد و به ما انرژی مثبت می دهد.
علی پاپی آنگاه با اشاره به اینکه طرح توسعه شرکت داتام ماسک در سال 1400 با توکل بر خدا و حمایت مسئولان و البته تلاش پرسنل زحمت کش مجموعه؛ تولید انواع رو تختی های بیمارستانی و درمانگاهی، گان پزشکی، پد الکلی، دستمال مرطوب و نظایر آن همراه با افزایش اشتغالزایی است خاطرنشان کرد: به منظور رفاه حال همشهریان و شهروندان عزیز، در یک اقدام ابتکاری یک میلیون عدد ماسک تولید و در انبار شرکت دپو کرده ‌ایم تا در موارد اضطراری و غیر قابل پیش بینی بتوانیم پاسخگوی نیاز جامعه باشیم.
مدیر موفق و کارآفرین شرکت داتام ماسک گیلان در پایان شعار مجموعه تحت مدیریت خود را اشتغالزایی پایدار اعلام کرد و افزود: جا دارد از این تریبون رسانه از تمامی ادارات، ارگان ها و سازمان ها از جمله استانداری، فرمانداری، شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی، کادر درمان، معاونت غذا دارو، مرکز بهداشت، صنعت معدن تجارت و .... که تاکنون با ما همکاری و تعامل داشته اند و همچنین همکاران پرتلاش و زحمت کش داتام ماسک و اعضای خانواده خویش صمیمانه تشکر و قدردانی داشته باشم.