دکتر درناز دولت پرست جراح و دندانپزشک:

با مراقبت از دهان و دندان، نسلی عاری از پوسیدگی دندان خواهیم داشت

مختصری از سوابق خانم دکتر دولت پرست
در ادامه سلسله گزارشات نشریه پگاه در معرفی توانمندی های جامعه پزشکی به سراغ خانم دکتر درناز دولت پرست دندانپزشک معتمد نیروهای مسلح و مسئول فنی درمانگاه خاتم الانبیاء رشت رفته ایم. دندانپزشکی که اخلاق حسنه و تخصصش در این حرفه زبانزد است و خدمت به مردم را باارزش تر از شهرت می داند. کمااینکه این دندانپزشک جوان و خوش آتیه علاوه بر خدمات رسانی به مردم، به همراه همسر خویش آقای دکتر علی محمد زاده جراح و دندانپزشک، در زمینه ی فرهنگ سازی و ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان نیز فعالیت های بسیاری دارد و اصول و مبانی بهداشت دهان و دندان را برای مردم گوشزد نموده و در آگاه سازی شان تلاش های بسیار زیادی را تاکنون داشته است. گفتنی است جمعی از خانواده ها که جهت خدمات دندانپزشکی نزد خانم دکتر دولت پرست رفته اند به خبرنگار ما افزودند: ایشان، از تبحر، مهارت و تجربه کافی برخوردار بوده و با روش‌هایی مثال زدنی که با مهر و عطوفت همراه است به ویزیت و ارائه خدمات دندانپزشکی اقدام می‌کند. این عده از خانواده‌ها همچنین به این نکته اشاره کردند که انتخاب رنگ و نحوه‌ی نورپردازی دیزاین داخلی مطب، در ایجاد حس آرامش شان بسیار مؤثر بوده و حتی کودکان آنها نزد خانم دکتر دولت پرست،‌ احساس آرامش مثال‌زدنی دارند و بدون هیچ ترس و واهمه‌ای روند درمان را سپری می‌کنند. با توجه به این مهم و عملکرد مطلوب و رضایتمندی شهروندان از خدمات خانم دکتر درناز دولت پرست به عنوان دندانپزشکی متعهد، ما را بر آن داشت تا گفت و گویی را با وی داشته باشیم که مشروح آن در ذیل می آید.


تلفیق علم و هنر در دندانپزشکی
خانم دکتر دولت پرست در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه به منظور حفظ سلامتی بیماران و کادر درمان، پروتکل های بهداشتی در بالاترین سطح استاندارهای بهداشتی در مطب تحت مدیریتش رعایت می شود افزود: از آنجا که تجهيزات مدرن نقش مهمي در فرآيند درمان ايفا مي كنند و برای اینکه بیماران در شرایط راحت تری تحت درمان قرار بگیرند، تمامی خدمات روتین دندانپزشکی را همراه با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ارائه می کنیم، کمااینکه هر قدر اين تجهيزات مدرن‌تر و به روز‌تر باشد بيمار خشنودتر، راضي‌تر و بازدهي كار بالا‌تر و كيفي‌تر خواهد بود. وی همچنین ممارست در کار، عشق و علاقه و رعایت وجدان کاری را رمز موفقیت خود در این حرفه عنوان کرد و افزود: به نظر من حرفه دندانپزشکی، تلفیقی از علم و هنر است که می بایست در آن تمرکز بالایی داشت و به نوعی باید عاشق حرفه خود باشی تا موفق شوی، به این دلیل همیشه بنده خود را جای بیماران قرار داده و تمام همت و تلاشم این بوده که خدمات در بالاترین سطح و با استفاده از بهترین نوع مواد مصرفی ارائه شود تا بتوانیم پاسخگوی اعتماد مردم به شکل شایسته ای باشیم. خانم دکتر دولت پرست در ادامه تصريح كرد: جنبه علمي دندانپزشكي آموزه‌هاي تئوريكي است كه در دانشگاه و محافل آكادميك آموخته مي‌شود اما عينيت بخشيدن به اين آموزه‌‌ها و عملي ساختن آنها خلاقيت و ابتكار طلب مي‌كند كه در قلمرو هنر تعريف مي‌شود. وی همچنين با تأكيد بر اينكه انسان در هر سطحي از دانش علمي،‌‌ نياز به مشاوره و يادگيري دارد افزود: همواره از نقطه‌نظرات و انتقادهاي سازنده كه به پيشبرد كار كمك كند استقبال مي‌كنیم.
پیشگیری بر درمان ارجحیت دارد
خانم دکتر دولت پرست با بیان این مطلب که امروزه ارتباط بیماری های دهان و دندان با سایر بیماری ها به اثبات رسیده افزود: با توجه به اینکه مقوله پیشگیری و رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان چندان مورد توجه افراد قرار نمی گیرد، مشکلات حوزه دهان و دندان در سطح جامعه زیاد است، به طوریکه متأسفانه شاهد حجم بسیار بالای مراجعینی هستیم که دندان های آنها به پوسیدگی رسیده و وضعیت خرابی دارد. این در حالیست که اگر خانواده ها به نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اهمیت بیشتری بدهند و البته از سنین کودکی مراقبت های اولیه لازم را از دندان های کودکانشان انجام دهند به طور قطع هزینه های دندانپزشکی کاهش چشمگیری خواهد یافت، کمااینکه این امر مستلزم تلاش مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت فرهنگ سازی و سیاست گذاری برای اقدامات پیشگیرانه است. وی با اشاره به اینکه پر کردن دندان شماره 6، فلوراید تراپی، وارنیش و مراجعه منظم به دندانپزشک در پیشگیری از خرابی دندان ها نقش بسیار مهمی دارد اظهار کرد: پیشگیری همواره بر درمان ارجحیت دارد و به نوعی اولین و بهترین کار محسوب می شود.


اعتماد بیمار به دندانپزشک کلید اصلی درمان موفق
خانم دکتر دولت پرست با اشاره به این موضوع که محور و رکن نخست حرفه پزشکی، ارتباط پزشک با خدا و وجدان خود است افزود: اعتماد بیمار به دندانپزشک کلید اصلی یک درمان موفق محسوب می شود. وی با اشاره به اینکه بدون بهره مندی از احساس انسانی و همدلی و اعتقاد نمی توان خدمات پزشکی را به درستی انجام داد عنوان کرد: دندانپزشکی، رشته‌ای سخت و دشوار و در عین حال بسیار ظریف تلقی می‌شود که متخصص این رشته علاوه بر تبحر و مهارت در کار، باید با اصول روانشناسی آشنا بوده و همچنین در ایجاد مناسبات و روابط درمان‌گر و بیمار، شیوه‌هایی خلاقانه به کار گیرد تا به بهترین نتیجه که همان درمان مؤثر است دست یابد. خانم دکتر دولت پرست در ادامه افزود: در مراجعه بيماران؛ وقت و زمان قابل توجهي به دادن مشاوره اختصاص مي‌دهم و از معدود دندانپزشكاني هستم كه با حوصله فراوان جوانب مختلف خدماتي را كه بيمار متقاضي آن است تشريح مي‌كنم چرا که بدين ترتيب بيمار با آگاهي كامل نوع خدمات را انتخاب مي‌كند و از گله و اعتراض و نارضايتي احتمالي بعدي، ‌جلوگيري مي‌شود.
خدمات زیبایی در دندانپزشکی
داشتن یک لبخند زیبا که این روزها به لبخند هالیوودی معروف شده، می تواند در افزایش جذابیت چهره افراد و اعتماد به نفس آنان نقش مهمی داشته باشد. کمااینکه تمایل به داشتن دندان هایی مرتب و سفید که همچون مروارید بدرخشند، به ضرورتی عاطفی و اجتماعی در میان جوانان تبدیل شده است. از این رو ضرورت آشنایی با روش های زیباسازی دندان ها می تواند در انتخاب بهترین و کم ضررترین روش مفید باشد. با توجه به این مهم؛ خانم دکتر دولت پرست در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه دندانپزشکی زیبایی چیست افزود: خوشبختانه امروزه دندانپزشکی زیبایی رفته رفته جای خود را در میان سایر رشته های دندانپزشکی باز کرده است تا جایی که افرادی که در گذشته از مطب های دندانپزشکی گریزان بوده اند، داوطلبانه و با پای خود به متخصص های مختلف رشته دندانپزشکی مراجعه می کنند تا علاوه بر حفظ صحیح عملکرد دندان ها، قادر باشند با اعتماد به نفس کامل صحبت کرده و لبخند بزنند. به بیانی دیگر دندانپزشکی زیبایی روشی برای زیبا کردن و بهبود وضعیت دندان ها، لثه ها و لبخند محسوب می شود که هنر را با علم دندانپزشکی تلفیق کرده تا با درمان اصولی و درست دندان ها، زیبایی و سلامت دندان ها را ارتقاء دهد و در نهایت بیمار را به طور همزمان از مزایای سلامت دهان و دندان و همچنین به حقیقت پیوستن رویای دیرینه داشتن لبخندی زیبا برخوردار گرداند. وی همچنین اظهار کرد: دندانپزشکی زیبایی به درمان های دندانپزشکی گفته می شود که به منظور زیباتر کردن لبخند و به اصطلاح جهت رفع لب پر شدن، شکستگی، ترک خوردن، تغییر رنگ و فاصله دار بودن دندان ها انجام می گردد. این جراح دندانپزشک در ادامه با بیان اینکه خدمات زیبایی همانند سایر شیوه های نوین در امر دندانپزشکی، نیازمند بررسی علمی بوده خطاب به افراد جامعه افزود: در درجه اول انتظارات واقع بینانه داشته باشند و برای درمان بهتر زیبایی دندان ها قبل از تصمیم گیری، جوانب آن را بررسی و نظر متخصصان را جویا شوند و توجه داشته باشند که حفظ سلامت دندان ها زیربنای درمان شان باشد و این موضوع را نیز از دندانپزشک خود بخواهند. البته نسبت به دوام درمان و برگشت پذیر یا ناپذیر بودن درمان و احتمال تکرار آن اطلاعات لازم را به دست آورند و در مواردی که در انجام درمانی شک دارند، نظر چند متخصص را جویا شوند.
بیمه و دندانپزشکی
خانم دکتر دولت پرست با تأکید بر اینکه دغدغه مردم در زمینه هزینه های دندانپزشکی باید مورد توجه قرار گیرد افزود: درصد زیادی از افراد جامعه بدون حمایت بیمه ها توان پرداخت تعرفه های دندانپزشکی را ندارند. به بیانی دیگر نگاه بیمه ها به خدمات دندانپزشکی می بایست با توجه به مقتضیات جامعه تغییری اساسی پیدا کند و به جای اینکه آن را در ردیف خدمات لوکس و زیبایی قرار دهند، هزینه های این خدمات را کاملاً پوشش دهند تا بیشتر مردم برای معاینه و جلوگیری از پوسیدگی دندان های خود جهت مراجعه به مطب های دندانپزشکی رغبت نشان دهند و مراحل درمان خود را به تأخیر نیندازند.
تعرفه های دندانپزشکی
به گفته ی کارشناسان امروزه در کنار بالا رفتن هزینه خدمات دندانپزشکی، یکی از معضلات جدی این است که تعرفه این خدمات در مطب های مختلف با یکدیگر فرق دارد، کمااینکه نبود تعرفه مشخص برای خدمات دندانپزشکی، یک مشکل دیرینه بوده و به بازنگری و نظارت جدی نیاز دارد. همچنین به نظر می رسد که مسئولان ذیربط می بایست علاوه بر نظارت های تعرفه ای، روی کیفیت خدمات ارائه شده هم نظارتی جدی تر اعمال نمایند تا سلامت دهان و دندان افراد جامعه، از انزوای فعلی خارج شود.
نکته پایانی
خانم دکتر درناز دولت پرست جراح دندانپزشک در بخش پایانی سخنان خود گفت: از تمام مسئولان محترم، همکاران مطب و کلینیک، شهروندان و بیماران فهیم و عزیز، کادر درمانی که در بخش سلامت جامعه ایثارگری می کنند، اعضای خانواده و همچنین همسرم آقای دکتر علی محمد زاده که نقش بسزایی در موفقیت های بنده داشته و دارند و همیشه پشتیبان و همراهم در زندگی بوده اند کمال تشکر را دارم.
آدرس :رشت،بلوار گیلان،نبش خیابان 192 مرکز پزشکی و دندانپزشکی آبان
شماره تماس: 01332007022 - 09119049816
اینستاگرام: aban_dental_center