گفت و گو با دکتر محمد صادق اختر شمار، جراح و متخصص مغز و اعصاب، ستون فقرات، دیسک کمر و گردن:

ستون فقرات داربست اصلی بدن

اگر تاکنون نسبت به توصیه های سلامتی بی توجه یا کم توجه بوده اید، بد نیست در این باره تجدید نظر کنید و آنها را جدی بگیرید. چون هر یک از این توصیه ها، راهکاری را پیش پای شما می گذارد تا به واسطه ی آن حتی الامکان از بیماری ها دور شده و به حفظ سلامت خود کمک کنید. در این زمینه یکی از مهم ترین و حیاتی ترین دستورالعمل های مربوط به سلامتی؛ توصیه های مربوط به ستون فقرات است. چرا که ستون فقرات به عنوان داربست اصلی بدن، پایه و اساس سلامتی انسان است و می تواند در حفظ کیفیت زندگی افراد به خصوص در میانسالی و دوران سالمندی بسیار مؤثر باشد. در این رابطه پیشگیری از بیماری های ستون فقرات به جزء ژنتیک، تا حد زیادی به شیوه زندگی و عادات غذایی بستگی دارد. حتماً شما هم موافقید که رعایت برنامه غذایی سالم، تحرک و داشتن سبک زندگی سلامت محور که لازمه ی بهره مندی از ستون فقرات سالم هستند؛ بسیار آسان تر از مواجه شدن با یک دیسک بیرون زده و اقدامات پزشکی لازم برای رفع آن است و این در صورتی است که اوضاع بدتر از این نشده باشد. با توجه به این مهم و در ادامه سلسله گزارشات نشریه پگاه در خصوص معرفی توانمندی های جامعه پزشکی و عملکرد بسیار مطلوب آقای دکتر محمد صادق اختر شمار در ارائه خدمات پزشکی به مردم شهر لاهیجان و رضایتمندی کامل و اعتماد مردم به این پزشک مردمی، گفت و گویی صمیمانه با ایشان در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های ستون فقرات انجام داده ایم که ماحصل و مشروح آن در ذیل می آید:
دکتر محمد صادق اختر شمار، یکی از جراحان موفق و خوش سابقه ی مغز و اعصاب، ستون فقرات، دیسک کمر و گردن استان گیلان، از جمله پزشکان موفق و توانمند رشته جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات به شمار می رود که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و گذراندن دوران طرح پزشکی، از سال 1393 همزمان با افتتاح مطب شخصی خود در شهر توریستی لاهیجان، در بیمارستان 22 آبان این شهر، به عنوان جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات، دیسک کمر و گردن فعالیت خود را شروع کرده و در حال حاضر علاوه بر مطب شخصی خود در شهر لاهیجان، در بیمارستان بین المللی قائم رشت به خدمات¬دهی اشتغال دارد.
وی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما با اشاره به اینکه سلامت ستون فقرات، زندگی انسان را دوام بخشیده و او را در اجرای کارهای روزانه توانمند می کند افزود: افراد جامعه باید حساسیت بیشتری نسبت به نشانه های بیماری و چکاپ ستون فقرات خود داشته باشند چرا که همیشه اولین و بهترین کار پیشگیری است، به طوری که با سبک زندگی درست، ورزش و رژیم غذایی مناسب می توان از وقوع بیماری های ستون فقرات جلوگیری کرد.
دکتر اختر شمار با بیان این مطلب که بیماری دیسک کمر یکی از شایع ترین علل درد مزمن کمر و اندام های تحتانی است افزود: خیلی از افراد در زندگی حداقل یک بار، درد کمر را تجربه می کنند و جالب آن است که در بسیاری موارد چنین دردی، ناشی از گرفتگي عضلات (اسپاسم) است كه از عدم فعاليت جسمي و بي‌تحركي ناشي مي‌شود و نبايد آن را با ديسك كمر يكي پنداشت، چون علامت ایجاد دیسک کمر، درد تير كشنده يا انتشاري در ناحيه يك يا هر دو پا است.
وی با بیان اینکه علائم بيماري ديسك كمر در هر فرد متفاوت است افزود: ديسك يك عضو طبيعي بدن است كه در اين رابطه عموم مردم عبارت ديسك كمر را براي مشكلات اين عضو به كار مي‌برند، در حالي كه بيماري ديسك كمر به معناي تخريب ديسك نرمال (طبيعي) بدن است.
دکتر اختر شمار با اشاره به این موضوع که ژنتیک و عوامل محیطی، همراه با الگوی زندگی افراد روی فرسایش یا تخریب دیسک مؤثرند اظهار کرد: زندگی پشت میز نشینی، استفاده زیاد از رایانه، تبلت و تلفن همراه، مصرف سیگار و دخانیات روند فرسایش دیسک را تسریع می کنند. به طوری که امروزه ما حتی بیمارانی با سن کم را مشاهده می کنیم که مشکل دیسک کمر دارند. به بیانی دیگر امروزه، نشستن های طولانی بویژه به شیوه نامناسب، رانندگی طولانی، فقدان فعالیت ورزشی صحیح و محیط کار نامناسب و غیراستاندارد ما را در معرض آسیب های ستون فقرات قرار می دهد.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در پاسخ به سؤال خبرنگار ما که چه روش های درمانی برای درمان دیسک کمر وجود دارد توضیح داد: اولین و مهم ترین گام در درمان مبتلایان به دیسک کمر، استراحت و تغییر سبک زندگی است.
وی با بیان این مطلب که تنها درصد کمی از بیمارانی که فشار محتویات پاره شده دیسک روی نخاع آنها زیاد است نیازمند اقدامات جراحی هستند افزود: انجام جراحی در سه حالت به بیمار توصیه می شود، اول اینکه درد بیمار بسیار شدید باشد و به درمان های طبی و ورزشی جواب نداده باشد، دوم وقتی که فشار زیاد روی عصب، باعث ضعف در پاها شده باشد و سوم در مواردی که بیمار دچار بی اختیاری در کنترل ادرار و مدفوع شده باشد که در دو مورد آخر، عمل جراحی در واقع، اورژانسی محسوب می شود.
دکتر اختر شمار همچنین افزود: با توجه به پيشرفت‌هاي تكنولوژيكي كه رشته جراحي مغز و اعصاب و ستون فقرات طي سال‌هاي اخير داشته، امروزه جراحی دیسک کمر، از ساده ترین و ابتدایی ترین جراحی هاست و هیچ گونه نگرانی ندارد و ترس از عمل جراحی نباید باعث شود که مردم برای معالجه دیر اقدام کنند، چون ممکن است جراح و خود بیمار را با شرایط بحرانی مواجه کند.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروزه 90 درصد بيماراني كه به ما مراجعه مي‌كنند و دچار مشكلات ستون فقرات هستند، با درمان‌هاي دارويي يا فيزيوتراپي و درمان‌هاي مبتني بر توصيه طبی، معالجه مي‌شوند و بهبود پيدا مي‌كنند، چرا که ما پزشكان جراح تا حد امكان، سعي مي‌كنيم با روش‌هاي درماني غير جراحي مشكل بيمار را حل كنيم.
دکتر اختر شمار با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات ستون فقرات به راحتی در مراحل اولیه تشخیص و درمان می شوند، در خصوص فواید مشارکت بیمار در روند درمان و اعتماد او به پزشک اظهار کرد: قدم اول در ويزيت بيمار؛ گرفتن شرح حال از اوست، كه بايد با حوصله و دقت حرف‌‌هاي بيمار را شنيد، کمااینکه بيشتر مواقع همين شرح حال، ما را به سمت تشخيص نوع بيماري هدايت مي‌كند. جدا از موارد مذکور، معیار بسیار مهم دیگر حس همدردی، آرامش و امیدی است که پزشک در ملاقات با بیمار به او منتقل می کند.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چه تعریفی از اخلاق پزشکی دارد افزود: اخلاق پزشکی، در روند بهبود بیمار نقش بسیار ارزنده ای داشته و از پیامدهای مستقیمی از جمله افزایش رضایت درونی، اعتماد به نفس و در نهایت همکاری بیشتر بیمار برخوردار است.
دکتر اختر شمار آنگاه داشتن صداقت و وجدان کاری را در هر صنفی و به خصوص در حرفه ی پزشکی از عوامل اصلی در اعتماد سازی بیماران قلمداد کرد و متذکر شد: یک پزشک با اخلاق هرگز نباید عدالت و انصاف را در حرفه خود فراموش کند. زیرا فرق نگذاشتن و حفظ روابط صمیمانه و دلسوزانه بین بیماران و احترام به مقام و شخصیت آنها، اساس یک همزیستی اجتماعی و تضمینی برای بهبود سلامت بیماران است، در واقع در چنین شرایطی است که بیمار خود را دارای شخصیتی حقیقی همراه با احترام دانسته و همکاری اش را با پزشک در پروسه درمان افزایش می دهد، به همین علت است که می گویند پای بست خانه سلامت، اعتماد بین پزشک و بیمار است.
این جراح مغز واعصاب و ستون فقرات با بیان اینکه کار پزشكي، يك كار تيمي و جمعي محسوب شده و تعامل تيم يا گروه، تضمين‌كننده موفقيت در اقدامات درماني است افزود: هنگامي كه با روش‌هاي مؤثر درماني و با توكل بر خدا سلامت و بهبودي را به بيمار باز مي‌گردانيم احساس شعف و لذت دروني وصف‌ ناپذيري به ما دست مي‌دهد كه با معيارهاي مادي قابل سنجش و ارزيابي نيست.
وی در ادامه با بیان اینکه افزایش چتر حمایتی بیمه ها بنا به مقتضیات جامعه و حذف رابطه مالی بین بیمار و پزشک، اعتماد به جامعه پزشکی را ارتقاء می بخشد اظهار کرد: اگر می خواهیم میزان رضایت بیماران و پزشکان افزایش یابد، نیاز است که ضمن ایجاد نگاه مثبت و حمایتگرانانه نسبت به خدمات و ایثارگری های جامعه پزشکی؛ رابطه مالی بین پزشک و بیمار، کاملاً قطع شود و بیمه های پایه، نقش پررنگ تری را برای پوشش هزینه های درمانی ایفا کنند، چرا که هم اکنون عمده هزینه های درمانی در بخش خصوصی و خدمات سرپایی درمان بر دوش بیماران است و پوشش بیمه های پایه درمانی در بخش خصوصی، بسیار ناچیز است.
این پزشک جراح با اشاره به این مطلب که امروزه سبک زندگی، در تشدید بیماری های ستون فقرات تأثیر گذار است افزود: به طور طبیعی هر فردی می خواهد در طول زندگی سالم باشد و مهمتر از آن به عنوان یک انسان سالم زندگی خود را تا پایان عمر ادامه دهد، بنابراین بهتر است همه افراد جامعه در حفظ سلامتی شان کوشا باشند و با رعایت نکاتی ساده اما کلیدی از جمله اتخاذ برنامه صحیح برای روش زندگی و همچنین تقویت ستون فقرات و عضلات با استفاده از ورزش، از پیری و دردهای ستون فقرات جلوگیری کنند.
وی آنگاه ضمن آرزوی سلامتی برای همه مردم، بویژه شهروندان شهر لاهیجان و تلاشگران حوزه ی سلامت جامعه افزود: عوامل مختلفی در بروز بیماری های ستون فقرات نقش دارند ولی نکته قابل تأمل اینست که سبک زندگی ناسالم و عدم تحرک در گسترش و افزایش شیوع بیماری های ستون فقرات نقش بسزایی دارند، لذا به همه شهروندان عزیز و محترم توصیه می شود با توجه به این مسئله، در جهت پیشگیری از بروز بیماری های ستون فقرات اقدام کنند چرا که پیشگیری همواره بر درمان ارجحیت دارد و به نوعی اولین و بهترین کار است.
دکتر محمد صادق اختر شمار در پایان اظهار کرد: خدا رو شکر می کنم که در این چند سالی که در حوزه ی درمان و پزشکی فعالیت دارم، توانسته ام رضایت بیماران خود را بدست آورم، چرا که بر این باور هستم که ارتقاء سلامت جسمی و یا روحی بیماران وظیفه من است و در این راستا همواره تلاش می کنم تا بیماران و مراجعه کنندگان عزیز از بنده خاطره ای خوب و خوش در ذهن داشته باشند، که این موضوع برای بنده بسیار ارزشمند است.
آدرس مطب: لاهیجان،خیابان 22 آبان،ساختمان آپادانا
تلفن تماس: 09118866175 – 01342213310 - 01342237026