مدیر نخستین دفتر خدمات الکترونیک قضایی بندرانزلی تاکید کرد:

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یاری کننده دستگاه قضا در تحقق توزیع عدالت

احقاق حق و اجرای عدالت در هر کشوری بزرگ ترین آرزو و هدف است. با عدالت و احقاق حق می توان در تمام عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی موفق بود و به سمت پیشرفت، توسعه، توزیع عادلانه ثروت و رفاه گام برداشت. کمااینکه، نظام دادرسی هر کشور مهم ترین نهاد و نماینده میزان رشد و پیشرفت آن جامعه در راه رسیدن به ارزش های والای انسانی است. این نکته آنقدر حیاتی و ضروری است که در قرآن کریم، احادیث ائمه اطهار (ع)، مقدمه و اصول متعدد قانون اساسی، منویات مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه به آن اشاره و تأکید شده است. کمااینکه حضرت آیت ا.. خامنه ای ایجاد ساز و کار مناسب برای دسترسی آسان همگان به عدالت و کوتاه کردن مسیر دادرسی را از عوامل شکوفایی و جهش در قوه قضائیه و تحقق اصول مربوط در قانون اساسی عنوان فرموده اند. چرا که تا چندی پیش شهروندان مجبور بودند برای طرح شکایت یا اقامه دعوی و انجام هرگونه پی گیری نسبت به دعاوی خود، بطور مستقیم به مراجع قضایی دادگاه های حقوقی کیفری مراجعه کنند، این امر موجب افزایش مراجعه های مردمی، ازدحام جمعیت، کندی و سختی در مراحل اداری و قضایی می شد و زمان قابل توجهی از شهروندان و مسئولان قضایی را تلف می کرد. به همین خاطر برای رفع این مشکلات و معضلات و تسهیل در امور شهروندان و سهولت و سرعت در اجرای امور اداری و قضایی؛ مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، با راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در صدد برآمده تا شهروندان بتوانند دادخواست یا شکوائیه خود را به همراه مدارک و مستندات پرونده از طریق این مراکز پیگیری کنند، با توجه به اهمیت این موضوع و به منظور آشنایی بیشتر با کارکردهای این دفاتر و افزایش سطح سواد حقوقی و قضایی شهروندان عزیز، نشریه پگاه در این شماره گفت و گویی صمیمی را با مدیر مردم مدار و متعهد نخستین دفتر خدمات الکترونیک قضایی شهر بندرانزلی انجام داده که ماحصل این گفت و گو را در ذیل می خوانید:
دفتر خدمات الکترونیک قضایی شماره یک شهر بندرانزلی که توسط یکی از پرسنل بازنشسته دادگستری گیلان راه اندازی شده، ارایه دهنده خدمات متنوع قضایی و حقوقی به مراجعه کنندگان است، به طوری که از ازدحام جمعیت در دادسراها به نحو قابل توجهی کاسته شده است.
علی اکبر جهانی خشت مسجدی مؤسس و مدیر این دفتر در مصاحبه با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه به عنوان داور ملی کشوری در لیگ برتر قضاوت داشته و در حال حاضر به عنوان رئیس کمیته انضباطی هیئت فوتبال استان گیلان مشغول انجام وظیفه در عرصه ی ورزش می باشد و دانش آموخته رشته حقوق در مقطع کارشناسی است خاطرنشان کرد: بعد از سی سال خدمت در دادگستری به درجه بازنشستگی مفتخر شدم و تصمیم گرفتم با تأسیس و راه‌اندازی این دفتر، در حوزه تخصصی خودم علاوه بر اشتغالزایی، به مردم شریف خدمات دهی داشته باشم.
وی با بیان اینکه دفتر خدمات الکترونیک قضایی تحت مدیریتش در نیمه اول سال ۹۷ به عنوان نخستین دفتر در این رسته شغلی در بندر انزلی آغاز به کار کرده عنوان داشت: در تأسیس و راه اندازی این دفتر، از کمک و حمایت های معنوی دوستان و همکاران زیادی برخوردار بوده ایم که جا دارد از این تریبون، از همه این عزیزان صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.
علی اکبر جهانی با اشاره به اینکه با تأسیس و راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، پی گیری امور قضایی و حقوقی مردم در محاکم به نحو صحیح و از مجراهای قانونی صورت می‌گیرد افزود: به عنوان مثال یکی از علل اصلی اطاله دادرسی در محاکم، طرح نادرست عناوین دعوی از سوی افراد است که باعث رد آن از سوی قاضی شده و به علت تراکم پرونده‌ها نوبت های طولانی برای تقدیم لوایح یا دادخواست های حقوقی تعیین می‌شود و کار ارباب رجوع به علت همین ناآگاهی به مسائل حقوقی به درازا می کشد. اما با آغاز به کار دفاتر خدمات الکترونیک قضایی این مشکل و دهها مشکل و معضل دیگری که بر اثر کم اطلاعی از علم حقوق و مسائل قضایی توسط ارباب رجوع ایجاد می‌شد مرتفع گردیده است و امور قضایی و حقوقی مراجعه کنندگان با سرعت چشمگیری پی گیری و منتج به نتیجه می شود، ضمن اینکه با ثبت صحیح لوایح، در بسیاری هزینه‌های غیر ضروری و اضافی صرفه‌جویی می گردد.
مدیر دفتر خدمات الکترونیک قضایی شماره یک انزلی سپس به تشریح فعالیت ها و خدمات این دفتر پرداخت و با بیان اینکه ما باب القضا محسوب می‌شویم خاطرنشان کرد: در واقع این مرکز درب ورودی دادگستری به حساب می‌آید و در برخی مواقع ازدحام شدیدی جلوی درب آن ایجاد می شود که عمدتاً این ازدحام، به دلیل ثبت لوایح و گاهی به علت قطعی اینترنت می باشد، چون در برخی مواقع سرور قوه قضائیه جواب نمی دهد که در این زمینه ما انتظار داریم مسئولان ذی ربط همت و تلاش بیشتری به عمل آورند تا امور ارباب رجوع با سرعت بیشتری انجام و از ایجاد ازدحام جلوگیری صورت گیرد.
علی اکبر جهانی در ادامه با بیان اینکه شعار من «سنگ صبور بودن مردم است» اظهار داشت: بسیاری از افرادی که به دلایل مختلف به محاکم قضایی و حقوقی مراجعه می کنند فاقد دانش کافی از علم حقوق می باشند، از این رو تا جایی که بتوانیم به راهنمایی و مشاوره و ارشاد این عزیزان اقدام می کنیم، در این رابطه حتی شخصاً در پاره‌ای مواقع کار عریضه نویسی را برای ارباب رجوع انجام می‌دهم و بابت آن ریالی هم دریافت نمی کنم چرا که معتقدم کار باید برای رضای خداوند باشد. اساساً انجام برخی امور مانند عریضه نویسی به صورت رایگان (که البته در پاره ای اوقات انجام می‌شود) را یکی از برگ ‌های افتخار آمیز این مرکز تلقی می کنم. وی همچنین عنوان داشت: رسالت ما برداشتن باری از دوش دستگاه قضایی و مردم شریف است که من به این رسالت عمیقاً اعتقاد داشته و به آن عمل می کنم.
علی اکبر جهانی با ابراز تأسف از اینکه در پروسه کاری و خدمات دهی این دفتر ما با برخی مشکلات دست به گریبان هستیم توضیح داد: یکی از مهم‌ترین مشکلات عدم حمایت و پشتیبانی معاونت فناوری کشور است. نکته ی مهم دیگر این است که در بحران کرونا، حتی در پاره ای از مواقع دادگستری ها تعطیل بود، اما ما به عنوان مدافعین عدالت، با فعالیت دفتر در تلاش برآمدیم تا تمام امورات اداری و قضایی را به سرانجام برسانیم، اما دریغ از یک نگاه محبت آمیز قوه قضائیه؛ نکته ی دیگر این که امروزه ما جهادگران بی سنگر هستیم، چرا که در کوچک ترین و کم اهمیت ترین مکان تردد ارباب رجوع، چه بسا که نیازی هم به حفاظت انتظامی وجود نداشته باشد یک نگهبان گمارده می شود. ولی علی رغم اینکه ما فرزند خوانده دادگستری هستیم؛ از انتظامات نیروی انتظامی بی بهره مانده ایم، چه بسا که این موضوع صدمات خیلی شدیدی از لحاظ روحی و روانی به ما وارد می کند. در این زمینه حداقل خواسته ما اینست که یک سرباز برای حفاظت از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اختصاص یابد تا در ساعات اداری انجام وظیفه کند، این در صورتی است که تمام مشکلات و معضلات بر دوش ما است، لذا انتظار داریم که همیاری مدیران و مسئولین برای بالندگی، رشد و تحول زیرساخت های دفاتر خدمات الکترونیک قضایی افزایش یابد، چرا که اصل وجود این دفاتر، کار مثبتی است و باید این دفاتر را تقویت نمود و اشکالات و موانع را رفع کرد تا این مولود مبارک رشد کرده و به بلوغ برسد.
وی همچنین افزود: جهت رفاه حال ارباب رجوع محترم بهترین و راحت ترین صندلی ها را تهیه کرده ایم تا در همان چند دقیقه‌ای که ارباب رجوع در انتظار فرا رسیدن نوبت خود است در آرامش و آسایش باشد.
علی اکبر جهانی با تأکید بر این مطلب که اصل مشتری مداری به معنای واقعی کلمه در این مرکز توسط مدیریت و همکاران تحصیلکرده و پرتلاش رعایت می‌شود افزود: به تمامی همکاران شاغل در این دفتر تأکید و توصیه کرده‌ام، اگر زمانی ارباب رجوع هر برخورد ناشایستی با آن‌ها داشته باشد آن برخورد را متوجه من بدانند و به این واقعیت توجه داشته باشند که، مراجعه کنندگان به این مرکز را افرادی تشکیل می دهند که به دلیل مشکلات مختلف حقوقی، دچار تنش های عصبی و استرس زیاد با شدت و ضعف متفاوت هستند و لذا باید حال آنها را درک نمود، کمااینکه در استقبال و بدرقه ارباب رجوع با نهایت متانت، ادب، احترام و خوشرویی برخورد می کنیم. این در حالیست که سرعت انجام امور حقوقی و قضایی مردم و نیز رعایت اصل مشتری مداری باعث شده این دفتر جایگاهی خاص برای خود تدارک ببیند و رضایت و اعتماد مراجعه کنندگان عزیز را در مقیاسی وسیع جلب نماید.
وی با بیان اینکه این دفتر پاسخگوی مطالبات به حق مشروع و قانونی افراد است گفت: اینکه مردم ما را امین خود بدانند افتخاری بزرگ برای این دفتر محسوب می شود. در این راستا یکی از فاکتورهایی که سعی کردیم ضریب اعتماد و یگانگی ارباب رجوع به این مرکز را ارتقا ببخشد، این است که در یک اقدام ابتکاری، اتاق مدیریت را بدون درب ورودی طراحی و اجرا کرده ایم و این مورد را خدمت مسئولان محترم دادگستری عرض کرده ام که عدم تعبیه درب اتاق مدیریت، عمدتاً به منظور رصد روند کار ارباب رجوع و مهمتر از آن ایجاد اطمینان و یگانگی هر چه بیشتر ارباب رجوع با مدیریت دفتر صورت گرفته است.
علی اکبر جهانی مدیر نخستین دفتر خدمات الکترونیک قضایی بندرانزلی سرعت و دقت را دو ویژگی شاخص و بارز دفتر تحت مدیریت خود عنوان کرد و در پایان با تأکید بر اینکه این دفتر به هیچ عنوان یک بنگاه تجاری نیست، از ریاست دادگستری و دادستان استان گیلان و شهرستان انزلی، دفتر دادسرا، معاونت و مدیر فناوری دادگستری استان گیلان، همکاران دفتر، شهروندان عزیز، اعضای خانواده و دیگر عواملی که با این مرکز همکاری و تعامل و یا نگاه حمایتی دارند تشکر و قدردانی کرد.
آدرس نخستین دفتر خدمات الکترونیک قضایی بندرانزلی: خیابان مطهری،نرسیده به آخر خط، جنب بانک صادرات   تلفن: 01344523196 01344522176