گفت و گو با دکتر نوشین فتوحی جراح و متخصص گوش، حلق، بینی و سروگردن، جراح پلاستیک بینی: 

تلفیق تجربه، تدبیر و هنر در جراحی بینی

خانم دکتر نوشین فتوحی، یکی از جراحان موفق بینی در گیلان، متخصص گوش، حلق، بینی و سر و گردن دارای بیش از 13 سال سابقه پزشکی جراحی زیبایی بینی، از جمله پزشکان خوشنام جراحی زیبایی به شمار می رود که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان و گذراندن دوران طرح پزشکی، از سال 1389 همزمان با افتتاح مطب شخصی خود در شهر رشت در بیمارستان گلسار، کلینیک های پاستور، ایران و همچنین به عنوان تک متخصص جراح گوش، حلق و بینی بیمارستان رسول اکرم (ص) به مدت 8 سال فعالیت خود را شروع کرده و در حال حاضر در بیمارستان پارس و کلینک های جراحی پاستور و ایران به خدمات¬دهی اشتغال دارد.


زندگی با کیفیت بهتر
خانم دکتر فتوحی با اشاره به اینکه امروزه با رواج یافتن عمل زیبایی بینی و تغییرات مثبتی که در بسیاری موارد، پس از انجام این نوع عمل در چهره افراد ایجاد می شود افزود: جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و کارآمدترین روش های جراحی برای داشتن بینی خوش فرم تر محسوب می شود. وی با بیان اینکه عمل زیبایی بینی هم می تواند ظاهر فرد را بهتر کند و هم می تواند در بهبود اعتماد به نفس افراد نقش بسزایی داشته باشد اظهار کرد: جراحی بینی (Nose Surgery) یکی از بهترین راه حل ها برای افرادی که از مشکلات مختلف بینی رنج می برند می باشد و می تواند طیف وسیعی از ویژگی ها از جمله رفع مشکلات کاربردی مثل تنفس، ترمیمی و زیبایی را نیز شامل شود. کمااینکه در صورت نتیجه ی مثبت داشتن، می تواند به فرد برای داشتن زندگی با کیفیت تر کمک کند و باعث افزایش رضایتمندی از زندگی و بهبود عملکرد وی در محل کار شود.


لزوم تناسب بینی با اجزای صورت
در عمل زیبایی بینی، وظیفه بزرگ جراح، متناسب کردن بینی با سایر اجزای صورت است. چرا که امروزه مفهوم زیبایی در دنیا تغییر یافته و به تبع آن، داوطلبان جراحی پلاستیک بینی خواستار بینی طبیعی هستند. به طوری که هر فردی که برای عمل زیبایی مراجعه می کند از سوی پزشک متخصص بررسی می شود تا معلوم شود این فرد کاندیدای جراحی است یا نه!؟ پزشک جراح نباید هر فرد مراجعه کننده برای عمل زیبایی را بدون در نظر گرفتن اصول زیبایی شناسی تحت عمل جراحی قرار دهد. یعنی باید ببینیم این عمل جراحی به فرد کمک می کند یا نه! آیا واقعاً فرد با این عمل زیباتر می شود؟ آیا درخواستی که دارد منطقی است؟ مسلماً این دقت و احساس مسئولیت پزشک جراح موجب می شود مراجعه کنندگان برای انجام عمل زیبایی بینی به جراح اعتماد کنند و در نهایت یک تجربه عالی از جراحی زیبایی داشته باشند. چرا که مهم ترین مسأله برای داشتن بینی زیبا این است که پس از جراحی با چهره فرد تناسب داشته و حالت طبیعی داشته باشد.


انواع بینی
خانم دکتر فتوحی با اشاره اینکه سن مناسب عمل زیبایی بینی برای خانم ها 17 سال و آقایان 18 سال است در مورد انواع بینی افزود: بینی گوشتی، دارای غضروف و استخوان کمتری است، بینی های گوشتی به نسبت بینی های استخوانی پوست ضخیم تری دارند کمااینکه با قرار گرفتن پوست بر روی ساختار بینی به علت ضخامت پوست، ظرافت های انجام شده بر روی استخوان بینی به خوبی مشاهده نمی شود و برای مدل طبیعی مناسب است. وی همچنین در مورد بینی استخوانی افزود: در بینی های استخوانی ضمن اینکه پوست ضخامت نرمال دارد و اسکلت غضروفی استخوانی قوی تری وجود دارد، کاری که جراح روی بینی بیمار انجام می دهد به دلیل ضخامت طبیعی پوست کاملاً نمایان می باشد.

کار را به کاردان باید سپرد
خانم دکتر فتوحی با اشاره به اینکه بخشی از مسئولیت انتخاب درست بیمار با پزشک است افزود: انتخاب جراح بینی با تجربه و خوش سابقه از جمله انتخاب های حساس و جبران ناپذیری است که در انتخاب آن باید نهایت دقت را انجام داد. لذا به افراد جامعه توصیه می شود که حتماً قبل از انجام جراحی از مرکزی که می خواهند در آنجا جراحی بینی شان را انجام دهند و همچنین تخصص و تبحر جراح شان اطمینان کامل حاصل نمایند که آیا با خواسته شان هماهنگی دارد یا خیر؟ آیا عملکرد جراح و نمونه ی جراحی های ایشان با انتظارات ما از بینی ای که خواستارش هستیم همخوانی دارد؟ آیا جراح کارنامه ی درخشانی از رضایت مندی بیماران عمل شده با خود همراه دارد؟ آیا جراح در صورت نیاز به جراحی مجدد در مورد انجام آن با بیمار همکاری دارد؟ و...
انتظارات از جراحی زیبایی بینی
نکته مهمی که خیلی از افراد متقاضی جراحی بینی به آن توجه نمی کنند این است که انتظارشان از جراحی بینی چیست؟ خیلی اهمیت دارد این که فرد چه توقعی از پزشک خود دارد و پزشک از راه اصولی به چه نتیجه ای می خواهد برسد؟ کمااینکه ممکن است شما فرم بینی را در نظر داشته باشید که اصلاً با چهره و سایر اعضای صورتتان همخوانی نداشته باشد اما پزشک فرم دیگری را به عنوان فرم طبیعی بینی برای شما در نظر بگیرد و خیلی هم با چهره تان سازگاری داشته باشد، لذا در این زمینه می بایست انتظارات خود را به صورت دقیق و شفاف برای جراح توضیح دهید. خانم دکتر فتوحی همچنین افزود: برخی افراد در مراجعه به ما مدعی می شوند که طالب بینی طبیعی هستند اما بعداً ما پی می بریم که آنها به صورتی کاملاً هیجانی و تحت تأثیر فضاهای مجازی و معیارهای نادرست زیبایی می خواهند بینی شان به شکل بینی فلان هنرپیشه تغییر شکل پیدا کند، که قطعاً این جراحی به صلاح نیست. به بیانی دیگر جراحی زیبایی بینی؛ امری سفارشی نیست که بیمار سفارش یک مدل مشخص را به پزشک بدهد و بعد از عمل آن را تحویل بگیرد.
خطرات و عوارض جراحی بینی
خانم دکتر فتوحی در مورد خطرات و عوارض عمل زیبایی بینی افزود: به طور کلی، عمل جراحی راینوپلاستی مانند سایر جراحی ها یکسری عوارض مشترک مانند خونریزی و عفونت محل عمل و واکنش منفی به بیهوشی دارد. یکسری عوارض هم وجود دارند که خاص جراحی زیبایی بینی می باشند مانند بی حسی بینی و محل انجام بخیه، ماندن جای زخم در پایین بینی، ایجاد اختلال در تنفس، تورم بینی، ظاهر نامطلوب بینی، نیاز به عمل مجدد، خونریزی مکرر بینی، احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی و سوراخ شدن تیغه بینی؛ که اغلب این عوارض قابل حل هستند. به همین دلیل به متقاضیان جراحی زیبایی بینی توصیه می شود که برای کمتر شدن ریسک بروز عوارض بعد از عمل بهتر است، جراحان خوش سابقه و توانا را برای جراحی شان انتخاب نمایند.
نتایج یک جراحی موفق بینی
خانم دکتر فتوحی در زمینه نتایج موفقیت آمیز یک عمل زیبایی بینی اظهار کرد: در نگاه اول بینی آنقدر باید با صورت هماهنگی و تناسب داشته باشد که بیننده یک هماهنگی و یکدستی را در صورت شخصی که عمل زیبایی بینی انجام داده است ببیند. همچنین خود بینی نیز می بایست از نظر شکل، اندازه و زوایا، تناسب های لازم یک بینی طبیعی را به طور کامل داشته باشد.
مراقبت های قبل از جراحی بینی
خانم دکتر فتوحی در خصوص مراقبت های پیش از عمل بینی افزود: یک هفته پیش از جراحی مصرف دخانیات را کنار بگذارید، چند روز قبل از عمل بینی، قرص های ضد انعقاد خون مانند آسپرین را قطع کنید، شب قبل از عمل حمام کنید، صبح جراحی ناشتا باشید، لباسی بپوشید که پس از جراحی نیاز نباشد از سر، به تن کنید.
مراقبت های بعد از جراحی بینی و اهمیت آن
پس از انجام عمل بینی، باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که هیچ فشاری به بینی وارد نشود تا به بهترین نتیجه جراحی خود دست پیدا کنید. هیچ تماسی با بینی ایجاد نشود و پانسمان و چسب بینی از جای خود جدا نگردد. بعد از انجام عمل بینی باید در تخت استراحت کنید، آن هم در حالتی که سرتان بالاتر از قفسه سینه قرار بگیرد تا خونریزی و ورم کمتر شود. همچنین ممکن است که جراح برای محافظت و حفظ شکل بینی برایتان اِسپلینت یا گچ بینی بگذارد که نوعی قالب پلاستیکی است و معمولاً باید حدود یک هفته تحملش کنید. شاید به خاطر ورم یا اِسپلینت هایی که طی جراحی داخلی بینی می گذارند احساس گرفتگی و پری در بینی داشته باشید. در بیشتر موارد پانسمان های داخلی باید یک تا هفت روز بعد از جراحی باقی بمانند. مقداری خونریزی و تخلیه ی مخاط و خون کهنه تا چند روز پس از برداشتن پانسمان ها طبیعی است. شاید جراح برای تان در قسمت زیر بینی پد قطره گیر بگذارد. این پد در واقع تکه ای گاز پانسمان کوچک است که زیر بینی می چسبانند تا تخلیه ها را به خود جذب کند. باید این گاز را طبق دستور پزشک عوض کنید و نباید خیلی هم سفت به بینی تان ببندید. در مجموع جهت کاهش احتمال خونریزی و ورم و برای اینکه عوارض عمل بینی تان کمتر باشد شاید جراح تان صلاح ببیند که موارد زیر را در هفته های بعد از عمل رعایت کنید: *از فعالیت های شدید مثل ورزش های هوازی و دویدن و به طور کلی جست و خیز شدید خودداری کنید. *زمانی که روی بینی تان پانسمان دارید، در وان حمام کنید و زیر دوش نایستید. *فین نکنید. *مواد غذایی پرفیبر مثل میوه و سبزیجات بخورید تا یبوست نگیرید، زیرا یبوست باعث می شود که زور بزنید و به محل جراحی فشار بیاورید. *از ابراز شدید احساسات با صورت مثل لبخند زدن یا خندیدن خودداری کنید. *دندان هایتان را آرام مسواک بزنید تا لب بالایی تان کمتر حرکت کند. *لباس هایی بپوشید که از جلو بسته می شوند تا مجبور نباشید لباستان را از سر بپوشید یا در بیاورید. *نباید تا حداقل چهار هفته بعد از جراحی عینک آفتابی یا طبی روی بینی تان بگذارید، چرا که عینک می تواند به بینی فشار وارد کند. *روش درست چسب زدن بینی را از جراح خود بیاموزید و به دقت اجرا کنید و حتماً به توصیه هایی که پزشک جراح پلاستیک به طور ویژه برای شما در نظر گرفته توجه کنید.
حرف آخر
خانم دکتر نوشین فتوحی جراح و متخصص گوش، حلق، بینی و جراحی سر و گردن؛ جراح پلاستیک بینی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای همه تلاشگران حوزه سلامت جامعه و کادر درمانی،از همسر، اعضای خانواده و همچنین شهروندان عزیز تشکر و قدردانی کرد و افزود: دوست دارم که تا موقعی که توان دارم برای خدمت به افراد جامعه و بهبود زندگی هموطنانم تلاش نمایم. به عبارتی دیگر: زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست؛ هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود؛ صحنه پیوسته بجاست؛ خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.

آدرس: رشت،خیابان نواب گلسار،بن بست اقاقیا،ساختمان پزشکان شهریار
تلفن تماس: 01332129439
اینستاگرام: dr.nooshin.fotoohi
/www.dr-fotoohi.com