دکتر علی فتح الهی، ارولوژیست و فلوشیپ لاپارسکوپی و ترمیم لگنی از آمریکا

کلیه، تسویه کننده حیاتی بدن به همراه کبد است

مختصری از سوابق دکتر علی فتح الهی
دكتر علي فتح‌الهي جراح و متخصص كليه و مجاري ادراري تناسلي و ناباروري، فلوشيپ لاپاروسكوپي و فلوشيب ترميم لگني از ايالات متحده؛ از جمله متخصصان زبده در اين شاخه پزشكي محسوب مي‌‌شود كه در انجمن اورولوژي ايالات متحده و نيز جامعه جراحان آن كشور عضويت دارد. وي پس از فارغ التحصیلی با رتبه سوم بورد تخصصی و عضویت در هیئت علمی دانشگاه، جهت ادامه تحصیلات تکمیلی به ايالات متحده آمريكا رفته و همچنين دوره تكميلي فوق تخصص را در نيويورك سپري نموده و با عزيمت به گيلان؛ در بيمارستان‌هاي آريا و پارس مشغول خدمت شده است.
توجه به علائم اختلال بیماری های کلیوی
دكتر فتح الهی با تأکید بر اینکه سیر بیماری های کلیوی تدریجی بوده و امکان دارد بسیاری از بیماران تا مراحل پیشرفته از بیماری خود مطلع نباشند افزود: بیماری های کلیوی از جمله پروستات، مثانه، سنگ کلیه، مجاری ادراری و... در کیفیت زندگی افراد اختلال ایجاد می کنند. کمااینکه شناسایی و پیشگیری به موقع بیماری های کلیوی نقش حیاتی در حفظ سلامت کلیه ها و سایر اندام های بدن دارد. وي با اشاره به اينكه برخي از اشخاص با مشاهده علائم بیماری های کلیوی، بي آنكه مجوز و يا نسخه پزشك داشته باشند به مصرف داروهاي گياهي روي مي‌آورند خاطرنشان کرد: به این علت که تحقیقات علمی گسترده و جامع بر روی اکثر این داروها صورت نگرفته، بنابراین مضرات و سودمندی این داروها نیز ناشناخته است و مصرف این داروها ممکن است حتی با عوارض جانبی همراه باشد. دكتر فتح‌الهي با بیان اینکه اساساً ساختار بدن برخي افراد با متابولیسم اين داروها سازگار نبوده و بعضاً ممكن است آسيب‌هاي غير قابل جبراني داشته باشد افزود: در اين رابطه توصيه مؤكد ما به افراد جامعه اينست كه با مشاهده علائم و نشانه‌هاي بيماري های كليوي و نظاير آن بلافاصله به پزشك متخصص مراجعه نموده و از مصرف خودسرانه و بدون نسخه پزشک به خصوص داروهاي گياهي شديداً اجتناب کنند.
زنگ خطر بیماری های کلیوی
دکتر فتح الهی بيماري‌هايي مانند ديابت و فشار خون را زنگ خطری بزرگ در افزایش بیماری های کلیوی دانست و افزود: بخشی از عواملي كه سلامت کلیه ها را تهديد مي‌كند شامل توارث (ژنتيك)، جنسيت و سن است و به نوعی کنترل این موارد در اختيار آدمي نيست اما توصیه بنده به افراد جامعه اینست که به يكسري از عوامل خطر مانند سيگار كشيدن، مصرف الكل، تحرک بدنی و رژیم غذایی که در اختيار و كنترل آدمي قرار دارد توجه ویژه ای داشته باشند تا با رعایت و اصلاح سبک زندگی، کمتر در معرض بیماری های کلیوی قرار بگیرند. وی در مورد راه های تشخیص ابتلا به بیماری های کلیوی خاطرنشان کرد: در افراد سالم و بدون سابقه بیماری زمینه ای، سالانه یک آزمایش کامل برای رد یا تشخیص بیماری کلیه کافی است اما افراد با سابقه بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون و سنگ کلیه باید بیماری خود را جدی گرفته و به پزشک متخصص مراجعه کنند تا از نارسایی کلیه ها جلوگیری شود.
بیماری پروستات
دکتر فتح الهی در ارتباط با سرطان های شایع دستگاه ادراری گفت: سن بروز علایم مرتبط با بزرگی خوش خیم و بدخیم پروستات از حدود 50 سالگی می باشد، و ریسک ابتلا به این بیماری در هر دهه افزایش بیشتری می یابد. وی در ادامه رایج ترین علائم بزرگی خوش خیم و نیز سرطان پروستات را مشابه دانست و افزود: بیماران معمولاً با علائمی همچون تکرر ادرار، جاری شدن ضعیف و منقطع ادرار، ناتوانی در تخلیه کامل ادرار، تکرر ادرار شبانه و گاهی وجود خون در ادرار مراجعه می کنند؛ البته ممکن است سرطان به صورت پنهان و بدون هیچ نشانه ای پیشرفت کند و ماه ها یا حتی سال ها بعد نشانه های خود را بروز دهد، بنابراین انجام معاینه و آزمایش های منظم در پیشگیری و درمان به موقع سرطان پروستات نقش مهمی دارد. البته سن، نژاد و سابقه خانوادگی نیز از فاکتورهای بسیار مهمی هستند که احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهند.
زنگ خطر سرطان مثانه
دکتر فتح الهی با اشاره به اینکه سرطان مثانه یکی از سرطان های شایع بوده و پیشرفت آن بسیار سریع است افزود: در سرطان مثانه اولین علامت شایع دفع بدون درد ادرار خونی است که ممکن است با هیچ علامت دیگری همراه نباشد. که خوشبختانه برخی مردم با مشاهده خون در ادرار آن را جدی می گیرند، کمااینکه این مسأله بسیار حائز اهمیت است و باید دلیل آن توسط پزشک متخصص بررسی شود.
سنگ کلیه؛ پردرد اما قابل درمان
دکتر فتح الهی با اشاره به اینکه کلیه، تسویه کننده حیاتی بدن به همراه کبد است افزود: کم آبی، اصلی ترین مقصر تشکیل سنگ کلیه است لذا با رعایت نکاتی همچون مصرف مایعات کافی و رژیم غذایی می توان از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری کرد. این عضو انجمن ارولوژی آمریکا در ادامه افزود: حجم ادرار پایین به دلیل کمبود آب بدن، ارثی بودن سنگ کلیه، سابقه خانوادگی، چاقی و عدم تحرک، مصرف زیاد نمک و غذاهای پرپروتئین، مصرف برخی داروها و دیگر موارد از عوامل زمینه ساز سنگ کلیه محسوب می شوند. دکتر فتح الهی با بیان اينكه سنگ‌هاي كليه مادام كه حركت نكند دردي ندارد، افزود: درد سنگ کلیه به سلطان دردها مشهور بوده و حتی از درد زایمان نیز شدیدتر است. وی با بیان اینکه تشخیص زود هنگام سنگ کلیه تأثیر مطلوبی در درمان دارد خاطرنشان کرد: افراد جامعه باید در صورت تشخیص سنگ در کلیه نسبت به درمان آن اقدام به موقع کنند و آن را به تأخیر نیندازند و با مراجعه به پزشک متخصص ارولوژی علت تشکیل سنگ را مشخص و درمان را انجام دهند چرا که امروزه بیشتر سنگ های کلیوی با سنگ شکنی، آندوسکوپی و دارو قابل درمان است.
هشدار بزرگ به سیگاری ها
دکتر فتح الهی با اشاره به اینکه افرادی که سیگار و قلیان می کشند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری، از جمله بیماری های کلیوی قرار دارند؛ در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبني بر اينكه آيا بيماري‌هاي شاخه اورولوژي درمان قطعي دارد يا خير افزود: اكثر بيماري‌هاي اين شاخه قابل درمان قطعي هستند. البته بايد به اين واقعيت اشاره كنيم كه هنوز به همه جواب‌ها در همه رشته‌ها و بيماري‌ها نرسيده‌‌ايم. اما اين اطمينان را به بيماران مي‌دهيم كه همه بيماري‌هاي شاخه اورولوژي قابل درمان و يا قابل كنترل هستند حتي بيماراني كه با موارد بدخيم شديد مراجعه مي‌كنند، کنترل سیر بیماری و بهبود کیفیت زندگی امکانپذیر می باشد. البته بديهي است نوع بيماري و فرآيند درمان يك بيمار 20 ساله با يك بيمار 80 ساله كاملاً متفاوت است و نمي‌توان براي همه اين بيماري‌ها نسخه واحدي تجويز نمود.
شاه کلید اصلی درمان بیماری ها
دكتر فتح الهی ارتباط با بیمار را یکی از اجزای مهم مراقبت های پزشکی برشمرد و افزود: به عقيده من 80 درصد مسير تشخيص بيماري‌ها از طريق گرفتن شرح حال از بيمار مي‌گذرد و بیشتر از اقدامات آزمایشگاهی در تشخیص بیماری مؤثر است كه اين مستلزم صبوري و شكيبايي پزشك در گوش دادن به صحبت‌هاي بيمار است. وي با تأكيد بر اينكه بيمار در مراجعه به مطب پزشك در هر شاخه، بايد از احساس امنيت و آرامش‌ خاطر كافي برخوردار باشد افزود: اساساً همين كه بيمار دريابد پزشك معالج به حرف‌هاي او گوش مي‌‌دهد احساس آرامش خاطر و امنيت بيشتري خواهد نمود. دکتر فتح الهی در این زمینه گفت: در مراجعه شخص (بيمار) به مطب، در مورد علائم و نگراني‌هايش با او صحبت مي‌كند و آزمايش‌هاي خاص را براساس علائم بيمار تجويز مي‌نمايد چرا كه فرآيند تشخيص و درمان بيماري‌، با آرامش داشتن بيمار و نداشتن استرس، سهل‌تر و مؤثرتر خواهد بود.
سخن آخر
دکتر علی فتح الهی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ لاپارسکوپی و ترمیم لگنی از آمریکا در پایان ضمن قدردانی از مردم شریف رشت و استان، برای همه دست اندرکاران حوزه سلامت و همچنین بیماران آرزوی سلامتی کرد.
نشانی مطب: چهارراه گلسار، ساختمان پزشکان دانا
تلفن تماس:
01332132689       09900980084
اینستاگرام: dr.alifathollahi