دکتر راژان پیران فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق و فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی:

با سبک زندگی سلامت محور مراقب قلب خود باشیم

گزارش های سازمان جهانی بهداشت از این حاکیست که بیماری های قلبی و عروقی در دنیا سبب مرگ میلیون ها نفر می شود که پیش بینی شده با روند کنونی تا سال 2030 سالانه 23 میلیون نفر به علت این بیماری ها فوت می کنند. همچنین بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیماری قلبی اولین علت مرگ و میر در ایران و جهان است و در شرایط اپیدمی کُرونا به علت ترس از ابتلا به این ویروس برخی بیماران قلبی از مراجعه و دریافت به موقع خدمات مراقبت از قلب خودداری می کنند. ایران با حدود 150 نفر در روز، یکی از رکوردداران بالاترین آمار مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در دنیا است و 39 درصد مرگ ها در کشور ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است. با توجه به حساسیت این موضوع آگاهی افراد جامعه از روش های مراقبت از قلب اهمیت زیادی دارد، کمااینکه کمی تنبلی و کمی پُرخوری، در کنار چاقی و اضافه وزن می تواند بلایی به سرمان بیاورد که شاید هیچ وقت مانندش را تجربه نکرده باشیم! همین عوامل ساده که شاید جزو کارهای روزمره خیلی از ما است می تواند باعث رسوب لایه های چربی در رگ های قلب شده و ظرف مدت نه چندان طولانی قلب ما را گرفتار و به اصطلاح قلبمان بگیرد، حالتی که همه ما آن را به نام سکته قلبی می شناسیم. اما شیوه های پیشگیری از بیماری های قلبی، بسیار ساده و آسان تر از مواجه شدن با یک سرخرگ مسدود شده و اقدامات پزشکی لازم برای رفع آن است. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه سلسله گزارشات نشریه پگاه در خصوص معرفی توانمندی های جامعه پزشکی، با آقای دکتر راژان پیران فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق و فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی که علاوه بر مطب شخصی خود در شهر رشت، باز کردن عروق قلبی به روش آنژیوپلاستی و استنت گذاری در بیمارستان های گلسار، پارس و قائم را در رزومه ی کاری خود دارد، در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروقی گفت و گویی صمیمانه انجام داده ایم که مشروح آن را در ذیل می خوانید:


دکتر راژان پیران در مصاحبه با خبرنگار ما ابتدا با اشاره به اینکه قلب به عنوان موتور محرکه، يك پمپ خون‌رسان به بدن است و طي 24 ساعت شبانه‌روز بدون وقفه كار مي‌كند افزود: این عضو حیاتی يكی از شگفتي‌هاي خلقت و از جمله شاهكارهاي بي‌بديل خداوندي است كه آن را با هيچ چیز نمي‌توان مقايسه كرد. چرا كه طي 80 يا 90 سال و حتي بيشتر، به‌طور لاينقطع مشغول به كار است و مراقبت و حفاظت از اين عضو حساس بدن اهميت حياتي دارد کمااینکه اگر یک دقیقه کار نکند تمام ارگان های بدن از کار می افتد. لذا هر فرد می بایست به محض مشاهده اولین علائم بیماری قلبی، به پزشک متخصص مراجعه داشته باشد چرا که مقوله زمان در تشخیص و درمان بیماری های قلبی نقش حیاتی دارد، کمااینکه عدم مراجعه به هنگام و پی گیری درمان علائم بیماری قلبی باعث صدمه بیشتر به بافت قلب و یا حتی مرگ می شود.
این فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق خوش آتیه با اشاره به اینکه بیماری های قلبی و عروقی یکی از عوامل مهم مرگ و میر است افزود: از آنجا که سلامت قلب، زندگی انسان را دوام بخشیده و او را در اجرای کارهای روزانه توانمند می کند، افراد جامعه باید حساسیت بیشتری نسبت به نشانه های بیماری و چکاپ قلب خود داشته باشند چرا که همیشه اولین و بهترین کار پیشگیری است به طوری که با سبک زندگی درست، ورزش و رژیم غذایی مناسب می توان از وقوع بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کرد.
دکتر راژان پیران در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه بیماری های قلبی عمدتاً با چه نشانه هایی همراه است افزود: مهم ترین علائم بیماری های قلبی درد قفسه سینه است که ناشی از کاهش جریان خون به عضله قلب می باشد و با حملات درد یا فشار بر قسمت قدامی قفسه سینه به دنبال فعالیت فیزیکی و یا استرس عاطفی مشخص می شود. آنژین صدری یا درد قفسه سینه یک حمله قلبی نیست، اما نشانه ای از افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی است. تماس با سرما و خوردن غذای سنگین ( سوزش معده ) هم باعث این علائم می گردد. کمااینکه درد معمولاً در عمق قفسه سینه و پشت استخوان جناغ احساس می شود و به گردن، فک، شانه ها و سطح داخلی بازوها و معمولاً به بازوی چپ انتشار می یابد. در این حالت بیمار اغلب احساس فشار و یا سنگینی و گرفتگی می کند و در صورتی که درد قفسه سینه به طور ناگهانی رخ دهد و علی رغم استراحت و دریافت دارو بهبود نیابد، می بایست به اورژانس مراجعه نمود.


این فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق با اشاره به اینکه بيماري‌هايي مانند ديابت، فشار خون و چربي خون، زنگ خطری بزرگ برای افزایش بیماری های قلبی و عروقی است، به موضوع گرفتگي و يا انسداد رگ‌هاي قلبي اشاره کرد و افزود: تنگی یا گرفتگی عروق کرونر شایع ترین بیماری قلبی است که بر اثر تجمع غیرطبیعی چربی در جداره های رگ به وجود می آید و منجر به انسداد و تنگی رگ و کاهش جریان خون به عضله قلب می شود و بر اساس میزان تنگی عروق و انسداد جریان خون در عضله قلب، باعث بروز علائم و عوارض می گردد.
دکتر راژان پیران در پاسخ به این سؤال که چه ریسک فاکتورهایی افراد جامعه را در معرض بیماری های قلبی و عروقی قرار می دهد افزود: عوامل خطرساز برای سلامتی قلب به دو دسته ی غیرقابل تعدیل و قابل تعدیل تقسیم می شوند، از عوامل خطرساز غیرقابل تعدیل می توان به ژنتیک یا سابقه ی خانوادگی، سن بالا و جنس مذکر اشاره نمود، که فرد نمی تواند این عوامل را کنترل کند. ولی فشار خون و کلسترول بالا، مصرف سیگار، استعمال تنباکو، دیابت، چاقی و بی حرکتی از عوامل خطرساز قابل تعدیل می باشند که با تعدیل عوامل یاد شده بروز بیماری قلبی و عروقی و عوارض آن به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
وی در خصوص دیگر ریسک فاکتورهای خطرساز بیماری های قلبی افزود: پرفشاری خون یکی از عوامل افزایش دهنده خطر می باشد. در واقع فشار خون بالا منجر به افزایش تصلب عروقی و صدمه به عروق و افزایش کار بطن چپ و در نهایت منجر به افزایش خطر بروز سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب می شود. با توجه به اهمیت این موضوع؛ ورزش، رژیم غذایی صحیح و تحت نظر پزشک قرار گرفتن در کنار داشتن سبک زندگی سالم و سلامت محور می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی بر اثر این ریسک فاکتورها را به حداقل برساند. با این حال ریسک فاکتورهای قابل کنترلی از جمله قطع مصرف سیگار و کنترل و درمان دیابت هم هستند که افراد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می توانند با تمرکز بر روی آنها ریسک ابتلا به مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی را به حداقل برسانند.
این فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق با اشاره به این موضوع که مرتب ورزش کردن سلامت قلب را تقویت و مکمل پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی است افزود: پیاده روی و دویدن در دسترس ترین ورزش ها برای سلامت قلب است کمااینکه 3 تا 5 بار در هفته پیاده روی تند به مدت 30 تا 50 دقیقه برای داشتن قلبی سالم بسیار مفید بوده و ماهیچه قلب را نیرومند می کند.
دكتر راژان پیران با تأكيد بر اينكه هدف ما متخصصان قلب و عروق پيشگيري و كنترل بيماري‌هاي قلبي و درمان اين بيماري است، با تشريح مراحل تشخيص بيماري‌هاي قلبي اظهار کرد: اقدامات تشخيصی از شرح حال، معاینه دقیق و نوار قلب شروع می شود اما برخي از بيماران نوار قلب را فاقد ارزش و اهميت مي‌دانند كه اشتباه است چرا كه در گام اول بايد نوار قلب گرفته شود و بنا به تشخیص پزشک ادامه روند درمان صورت پذیرد.
وی در خصوص نقش اخلاق پزشکی در روند درمان نیز افزود: اخلاق پزشکی یعنی قبل از اینکه به شرایط بیمار نگاه کنیم، او را به چشم یک انسان ببینیم که در این رابطه بنده همواره برای بیماران و مراجعه کنندگان همانند اعضای خانواده ام احترام زیادی قائل هستم و سعی بر این دارم تا با گرفتن شرح حال مفید از بیمار، با آگاه سازی کامل بیمار روش درمانی را شروع کنم.
دکتر راژان پیران با تأکید بر اینکه تغذیه سالم، سلامت قلب و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی را در پی خواهد داشت؛ از شکر، چربی و نمک به عنوان مثلث مرگ یاد کرد و افزود: بهترین رژیم غذایی که پیشنهاد می شود، رژیم غذایی مدیترانه ای است چرا که این رژیم سرشار از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل با سبوس، حبوبات و مغزها به خصوص روغن زیتون است. همچنین مصرف ماهی و ماکیان در حد متوسط و مصرف گوشت قرمز به میزان کمتر در این رژیم توصیه می شود.
این فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق در ادامه افزود: افرادی که یک حمله قلبی را تجربه کرده اند باید داروهای تجویز شده را به صورت منظم مصرف و از استعمال دخانیات خودداری کنند و همچنین باید از فعالیت بدنی شدید اجتناب داشته باشند و به تدریج با پیاده روی و ورزش هوازی سبک شروع به فعالیت کنند و رژیم غذایی تجویز شده را مصرف و سطح قند خون و فشار خون خود را در محدوده ی طبیعی حفظ کنند و همواره رابطه خود را با پزشک متخصص حفظ و به صورت منظم حتماً دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.
دکتر راژان پیران فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب و عروق و فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای همگان و تلاشگران حوزه سلامت جامعه افزود: عوامل مختلفی در بروز بیماری های قلبی نقش دارند ولی نکته قابل تأمل اینست که سبک زندگی ناسالم، عدم تحرک و مصرف غذاهای فرآوری شده و ناسالم در گسترش و افزایش شیوع بیماری های قلبی نقش بسزایی دارند. لذا به همه شهروندان عزیز و محترم توصیه می شود با توجه به این مسئله و تنظیم ساعات مناسب خواب و بیداری، در جهت پیشگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی اقدام کنند چرا که پیشگیری همواره بر درمان ارجحیت دارد و به نوعی اولین و بهترین کار است.
آدرس: رشت،چهارراه گلسار،پل بوسار،ساختمان دانا
تلفن: 01332117315 -- 09931798330