دیابت بیماری خاموش و پدیده ای همه گیر و جهانی

احترام به بزرگان و پیشکسوتان در هر صنف و رشته از دیرباز، جزء لاینفک فرهنگ عمومی ما محسوب می شود و اغلب افراد جامعه در حد امکان تلاش می کنند تا این فرهنگ زیبا را ارج نهاده و حفظ کنند. در راستای این فرهنگ والا، در سلسله گزارشات معرفی فعالین حوزه سلامت جامعه در این شماره به سراغ دکتر محمدجواد افضل یکی از پیشکسوتان عرصه پزشکی با سابقه 15 ساله در بیمارستان کودکان مفید تهران رفته ایم و درباره پیشگیری و درمان بیماری دیابت گفتگویی انجام داده ایم که در ذیل می خوانید:
دکتر محمد جواد افضل متولد 1320 یکی از پیشکسوتانی است که بیش از نیم قرن از عمرش را در عرصه طبابت و درمان جامعه سپری کرده است. وقتی با او همکلام می شویم از سال 1339 و قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می گوید.
وی در سال 1343 به علت محدود بودن امکانات بیمارستانی دانشگاه اهواز، برای ادامه تحصیل در دانشگاه به تهران آمده و سپس در سال 1346 در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شده و پس از استخدام شدن در سازمان تأمین اجتماعی، به عنوان پزشکی حاذق و همچنین مسئول درمانگاه و پزشک معتمد سازمان حج اهواز تاکنون منشأ خدمات ارزشمندي در معالجه و درمان بيماران در شهرهاي مختلف كشور از جمله جزیره خارک، بهبهان، آغاجاری، اهواز و تهران بوده است.
اين پزشک پیشکسوت همچنین از اواخر سال 65 علاوه بر داشتن مطب شخصی در شهر تهران در بیمارستان مفيد به عنوان پزشک معتمد و دلسوز مشغول به خدمات دهی به مردم در حوزه ی سلامت بوده تا اینکه بعد از بازنشستگی با عنوان معاونت بیمارستان کودکان مفید تهران، از اواخر سال 1397 به شهر رشت عزیمت و با توجه به سوابق و تجارب قبلي در بيمارستان مفيد، با افتتاح مطب شخصی خود تمامی موارد و خدماتی که در حوزه ی بیماری های داخلی تعریف و طبقه بندی می شود را به شهروندان محترم ارايه مي‌ کند.
دکتر محمدجواد افضل در رابطه با کارش به خبرنگار ما می گوید: من بیش از نیم قرن در حرفه ی پزشکی کار کرده ام و اگر قرار بود یک دوره ی کارمندی را پشت سر بگذارم بایستی چند سال پیش بازنشست می شدم اما عشق و علاقه به کار طبابت و درمان و خدمت کردن به مردم مانع آن شد که بعد از سی سال کار، خانه نشین شوم و از خدا هم خواسته ام که اگر قابل هستم تا جایی که عمر می کنم در این حرفه به فعالیت بپردازم چرا که واقعاً حرفه ی پزشکی را دوست دارم.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبني بر اينكه بیماری دیابت چیست افزود: دیابت به عنوان پدیده ای همه گیر و جهانی، شایعترین بیماری متابولیک و معضل عدیده در نظام بهداشتی جهان می باشد و به عنوان بیماری خاموش شیوع گسترده ای در جامعه پیدا کرده است. به طوری که در این رابطه هزینه ی زیادی از سرانه ملی بهداشت جهانی صرف درمان دیابت و عوارض ناشی از آن منجمله مسائل قلبی و عروقی، کلیوی، چشمی و آسیب پاها می شود.
این پزشک پیشکسوت در ادامه اظهار کرد: از فاکتورهای خطر بروز بیماری دیابت می توان به چاقی یا شاخص توده بدنی بالای 25 سال، سابقه خانوادگی دیابت در بستگان درجه اول، بی تحرکی، فشار و چربی خون بالا، زایمان های با وزن نوزاد بیش از 4 کیلو گرم یا سابقه دیابت حاملگی و... اشاره کرد.
وی در خصوص علائم بیماری دیابت نیز افزود: از علائم و نشانه های دیابت می توان به پرنوشی، پرادراری، تشنگی، خشکی دهان، تکرر ادرار، خستگی، ضعف، اختلال تمرکز، عفونت های مکرر جلدی یا ادراری، دیر التیام یافتن زخم ها، کاهش بینایی، مشکلات گوارشی من جمله اسهال یا یبوست متناوب، بی حسی و گزگز اندام ها و ناتوانی های جنسی اشاره کرد.
دکتر محمدجواد افضل در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا تغییر در سبک زندگی می تواند در پیشگیری از دیابت مؤثر باشد یا خیر افزود: از جمله مسائل مهم و اصلی در ابتلا به دیابت؛ زندگی پراسترس، کم تحرکی، مصرف غذاهای پرکالری با ارزش غذایی کم و چاقی می باشد. کمااینکه تغییر سبک زندگی، آموزش سالم زیستن، آگاهی از وضعیت بیماری، توانمندی بیمار در کنترل بیماری و خود مراقبتی بیمار دیابتی نقش مهمی در پیشگیری از بروز دیابت و عوارض ناشی از آن دارد.
وی با اشاره به اینکه ورزش و تغذیه سالم برای سلامتی و سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است خطاب به افراد جامعه توصیه کرد: با اصلاح سبک زندگی منجمله ترک سیگار، رژیم غذایی کم کالری و کم چربی، فعالیت ورزشی منظم حداقل 30 دقیقه در روز، درمان ریسک فاکتورهای قلبی و عروقی، درمان چربی خون و فشار خون بالا می توان از بروز دیابت پیشگیری کرد و یا عوارض ناشی از آن را با تأخیر انداخت.
دكتر محمدجواد افضل در پایان ضمن تشکر و قدردانی از تلاشگران و زحمت کشان عرصه سلامت جامعه و همچنین همسر و اعضای خانواده خویش؛ در خصوص ویروس کرونا (کووید19) افزود: می بایست با رعایت کردن پروتکل های بهداشتی از جمله: شستن دست ها، رعایت کردن فاصله اجتماعی، دست نزدن به چشم ها، بینی و دهان، رعایت کردن بهداشت تنفسی، بیرون نرفتن از خانه، ماسک زدن و.. مراقب سلامتی خود باشیم و از سلامتی دیگران نیز محافظت کنیم تا افراد جامعه به بیماری مبتلا نشوند.
آدرس: رشت، چهارراه گلسار، خیابان بخت پسند(خیابان اداره کار)،ساختمان قانون تلفن: 01332124748