گفتگو با دکتر وحید محمدی عارف، اولین متخصص اُرولوژی شهرستان فومن

درباره بیماری های کلیه و مجاری ادراری بیشتر بدانید

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، زمینه ارتقاء سلامت و افزایش کیفیت زندگی و طول عمر بیشتر فراهم شده اما به دلیل چاقی، اضافه وزن، افزایش مبتلایان به دیابت و فشار خون بالا، شیوع بیماری های کلیوی در جامعه رو به گسترش است. به طوری که امروزه بیماری مزمن کلیه، ششمین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شود. این آمار نگران کننده ما را بر آن داشت تا در راستای سلسله گزارشات معرفی فعالین حوزه ی سلامت جامعه با آقای دکتر وحید محمدی عارف اُرولوژیست و اولین جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری شهرستان فومن، درباره آشنایی با مهم ترین عوامل بروز بیماری های کلیه، مجاری ادراری، پروستات و نحوه پیشگیری و کنترل این نوع بیماری ها مصاحبه ای اختصاصی داشته باشیم که در ذیل می خوانید:
آشنایی با رشته اُرولوژی و متخصص اُرولوژیست
دكتر وحید محمدی عارف؛ اُرولوژیست، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه علاوه بر مطب خود، در بیمارستان های فومن، شفت، ماسال، الزهراء رشت و همچنین پلی کلینیک بیمارستان بین المللی قائم به ويزيت و درمان بيماران عزيز اقدام مي‌كند افزود: اُرولوژی، یکی از رشته های مهم پزشکی است و به تشخیص، درمان و جراحی بیماری های کلیه، مثانه، مجاری ادراری، پروستات، اختلالات و درمان سیستم ادراری در مردان و زنان و نیز اختلالات تناسلی و ناتوانی جنسی و ناباروری در مردان می پردازد. وی همچنین گفت: به متخصص بیماری های کلیه، مجاری ادراری و تناسلی نیز اُرولوژیست می گویند.
کلیه، یکی از شگفتی های بی بدیل خلقت
کلیه، این عضو حیاتی يكی از شگفتي‌هاي خلقت و از جمله نعمات بي‌بديل خداوند است كه آن را با هيچ چیز نمي‌توان مقايسه كرد. کلیه؛ اندامی لوبیا شکل و تقریباً به اندازه مشت بسته انسان است که طرفین ستون مهره ها و پشت شکم قرار دارد. وزن کلیه یک فرد بالغ حدود 113 تا 170 گرم و طول کلیه 11 و عرض آن 6 و ضخامت آن 3 سانتی متر است. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن است. کمااینکه تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست و چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند عملکرد اکثر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می گردد.
بیماری کلیه، بیماری آرام و خاموش
دکتر وحید محمدی عارف با بیان اینکه سیر بیماری مزمن کلیه بسیار تدریجی بوده و بسیاری از مردم از اینکه دچار بیماری های مزمن کلیه هستند مطلع نیستند افزود: شناسایی و پیشگیری به موقع بیماری های کلیوی نقش بسیار مهم و حیاتی در حفظ سلامت کلیه ها و سایر اندام های بدن دارد چرا که بیماری های کلیوی به عنوان یک بیماری خاموش و آرام، روی کیفیت زندگی انسان ها تأثیر منفی زیادی می گذارند و نباید نسبت به این بیماری بی تفاوت بود چرا که متأسفانه مشکلات فراوانی را برای بیمار و خانواده وی و همچنین برای جامعه ایجاد می کند، لذا توجه به انجام غربالگری افراد جامعه می تواند نقش قابل توجهی در شناسایی افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه در مراحل ابتدایی داشته باشد. کمااینکه در این رابطه می بایست عوامل خطر را با انجام به هنگام آزمایش های دیابت، فشار خون، ورزش داشتن، نوشیدن کافی آب و رژیم غذایی سالم تحت کنترل قرار داد و از صدمات جبران ناپذیر به کلیه ها جلوگیری و در نهایت از خطر دیالیزی شدن و حتی پیوند کلیه جلوگیری به عمل آورد.
اختلال در عملکرد دستگاه کلیه و مجاری ادراری
دكتر عارف با تأکید بر لزوم توجه به علائم اختلال در عملکرد دستگاه کلیه و مجاری ادراری افزود: همانطور که قبلاً ذکر کردم خفیف بودن علائم دلیل بر بی اهمیت بودن بیماری نیست چرا که کم توجهی به این علائم می تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد. لذا افراد جامعه می بایست پس از مشاهده علائمی از قبیل: درد در پهلوها، تب، خون در ادرار و منی، تکرر ادرار در طی روز و یا شب، تغییر رنگ، بو و حجم ادرار، سوزش مجرا در هنگام ادرار کردن و یا دیگر مواقع، احساس کاهش جهش جریان ادرار، بی اختیاری ادراری و احساس توده در مسیر دستگاه تناسلی ادراری به خصوص بیضه ها، تنگی نفس، کاهش اشتها، خستگی مزمن؛ برای مشاوره و درمان به متخصص اُرولوژی مراجعه کنند تا او پس از معاینه، بررسی و تشخیص بیماری، پروسه درمان را شروع نماید.
راهکارهای حفظ سلامت کلیه ها
دکتر عارف بيماري‌هايي مانند ديابت و فشار خون را زنگ خطری بزرگ در افزایش بیماری های کلیوی برشمرد و افزود: بخشی از عواملي كه سلامت کلیه ها را تهديد مي‌كند شامل توارث (ژنتيك)، جنسيت و سن است و به نوعی کنترل این موارد در اختيار آدمي نيست اما توصیه بنده به بیماران کلیوی اینست که به يكسري از عوامل خطر مانند سيگار كشيدن، مصرف الكل، عدم تحرک بدنی، مصرف کم آب در طول شبانه روز و رژیم غذایی پر نمک که در اختيار و كنترل آدمي قرار دارد توجه ویژه ای داشته باشند تا در صورت رعایت و اصلاح سبک زندگی در معرض بیماری های کلیوی کمتر قرار بگیرند. این پزشک متخصص اُرولوژی همچنین افزود: افراد جامعه در خوردن آب نگاه ویژه ای داشته باشند، البته مهم نیست که چه آبی باشد (معدنی، آب شیر و یا چشمه) بلکه مهم اینست که آب سالم باشد(آلوده به ویروس و یا میکروب نباشد) و اینکه فرد به هر اندازه می تواند آب بخورد(معیار خاصی ندارد که مثلاً چهار یا هشت لیوان)؛ نشانه مصرف به اندازه آب و در نتیجه یکی از نشانه های سلامت سیستم ادراری نیز این است که هیچ وقت ادرار فرد غلیظ نباشد.
سنگ های کلیوی
دکتر عارف در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر دلیل ابتلای افراد جامعه به بیماری سنگ کلیه گفت: سنگ های کلیوی ذرات کوچک و رسوبات سختی هستند که اغلب به علت بالا رفتن غلظت املاح و نمک در ادرار به وجود می آیند. ایجاد این سنگ ها علل متنوعی دارد و ممکن است در هر جای دستگاه ادراری از کلیه تا مثانه دیده شوند. تشکیل سنگ کلیوی معمولاً از سن 30 تا 50 سالگی شیوع پیدا می کند و در مردان بیشتر از زنان بوده و احتمال تشکیل آنها در افرادی که آب کم می نوشند بیشتر است. ریز فاکتورهایی از جمله: عفونت، بی تحرکی، نگه داشتن ادرار، مصرف بی رویه کلسیم و بیماری هایی مانند نقرس نیز باعث تشکیل سنگ کلیه می شود. اگرچه حرکت سنگ های کلیوی دردناک است، اما در صورت تشخیص به موقع، باعث آسیب دائمی به بدن نمی شود و اگر کسی در معرض خطر تولید سنگ های کلیوی باشد، پزشک متخصص اُرولوژی می تواند نکات لازم را برای پیشگیری از سنگ کلیه به او توصیه کند. درمان سنگ های کلیوی با توجه به نوع سنگ؛ شامل ترکیبی از اقداماتی مانند رژیم غذایی مناسب، مصرف زیاد آب، داروی مسکن در صورت درد و در نهایت داروهای مناسب بر اساس نوع سنگ و در صورت عدم دفع سنگ در زمان مناسب توسط پزشک، دفع سنگ به روش جراحی یا سنگ شکن انجام می گردد، به طور کلی عوامل تأثیر گذار در ایجاد سنگ کلیه اول ژنتیک و دیگری محیط زندگی و کار می باشد.
بیماری پروستات
دکتر محمدی عارف در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه از چه سنی باید به بیماری پروستات توجه داشت افزود: بیماری پروستات بیماری شایعی است که شیوع گسترده ای در جامعه دارد یعنی این بیماری در افراد جوان تا مسن دیده می شود که در این رابطه پیشنهاد می شود بررسی پروستات از 40 سالگی آغاز شود. البته در خانواده هایی که سابقه بیماری پروستات در آنها وجود دارد، می بایست حتماً سالی یکبار به پزشک متخصص اُرولوژیست مراجعه کنند تا با انجام آزمایشات و تصویربرداری لازم، بیماری احتمالی زودتر تشخیص و درمان شود.
علائم اولیه سرطان پروستات
دکتر محمدی عارف در خصوص علائم اولیه سرطان پروستات اظهار کرد: متأسفانه، علائم خاصی ندارد، یعنی ممکن است فردی 10 سال سرطان پروستات داشته و متوجه آن نباشد. وی افزود: باید توجه کرد که پروستات دو گونه دارد، یکی خوش خیم و دیگری بدخیم؛ بیماری خوش خیم را بیشتر مردم مبتلا می شوند و علائم ادراری آن شامل: تکرر و کاهش فشار ادراری و قطره قطره آمدن ادرار است و بیماری بدخیم (سرطان پروستات) نیز به طور معمول با انجام آزمایش و تصویر برداری قابل تشخیص و درمان می باشد.
کلید اصلی درمان بیماری ها
این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه یکی از اجزای مهم مراقبت های پزشکی و همچنین کلید اصلی درمان بیماری ها، ارتباط ایده آل بین پزشک و بیمار است خاطرنشان کرد: ارتباط پزشک با فردی که بیمار بوده و دچار مشکل روحی و جسمی است، هنری است بس بزرگ و سنگ بنای مراقبت های خوب پزشکی نیز محسوب می شود. از طرفی، می بایست در رابطه با ضرورت مصاحبت پزشک و بيمار جهت توجيه بيماري و عوارض درماني آن فرهنگ سازی بیشتری صورت گرفته و اين واقعيت در اذهان عمومي نهادينه شود كه هیچ پزشكی، بيمار خود را به چشم منبع مالي نگاه نمي‌كند بلکه با هدف سلامت بيمار، به درمان وي اقدام می نماید و در این رابطه وظیفه ما پزشکان بنا به رسالتی که داریم این است که با داشتن صداقت کاری، تمام سعی و تلاش خود را با توکل به خداوند متعال برای درمان و رسیدن بیمار به آرامشی مطلوب انجام دهیم که این نکته در کار و زندگی من بسیار ارزشمند است.
نکته پایانی
دکتر وحید محمدی عارف اًرولوژیست، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای همه مسئولان و مردم عزیز، از همسر و اعضای خانواده خود تشکر و قدردانی نمود و افزود: چند علائم خطر در رشته اًرولوژی وجود دارد (وجود خون در ادرار)، (دردهای مبهم و مشکوک در پهلو و زیر شکم) و همچنین (سوزش و تکرر ادرار)؛ به طوری که افراد جامعه به خصوص آقایان به محض مشاهده هر کدام از این علائم می بایست سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنند.
آدرس مطب پزشکی دکتر وحید محمدی عارف:فومن، خیابان شهداء، کوچه اطباء
تلفن: 01334734660