دکتر فرهاد نبوی متخصص بیماری های داخلی تشریح کرد:

ارتباط مستقیم چاقی با بروز بیماری دیابت و کبد چرب

طی سال های متمادی در خصوص چاقی و تأثیرات سوء آن بر سلامت انسان بسیار گفته شده است، عارضه ناخوشایندی که شاید بتوان آن را مادر بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، کبد چرب، فشار خون و پوکی استخوان نامید. بیماری هایی که متأسفانه طی سال های اخیر شاهد افزایش شیوع آن هستیم. در جامعه ما کم نیستند زنان و مردانی که در حال حاضر به این بیماری ها مبتلا هستند. اما اینکه دلایل بروز و شیوع این بیماری ها چیست و یا اینکه چطور می توان از بروز این بیماری ها جلوگیری کرد، مسأله ای است که محور گفت و گوی نشریه پگاه در سلسله گزارشات معرفی توانمندی های حوزه ی سلامت جامعه با آقای دکتر فرهاد نبوی، پزشک خوشنام متخصص داخلی شهر لنگرود قرار گرفته که با هم مرور می کنیم:
مختصری در خصوص کبد
کبد، یکی از بزرگترین اعضای جامد بدن است که نقش مهمی در ذخیره انرژی، حذف سموم، تولید و ترشح صفرا، فرایند سیستم گوارش، آسان کردن دستگاه هاضمه و متابولیسم مواد غذایی دارد و از آنجا که مهم ترین وظیفه کبد نگهبانی از اعمال حیاتی بدن انسان است، در صورت اختلال در کارکرد این عضو مشکلات عدیده ای برای فرد ایجاد می شود که در مواردی ممکن است فرد دچار کُما و مرگ شود.
شیوع بیماری کبد
شیوع این بیماری مستقیماً با چاقی ارتباط دارد. کمااینکه به علت تغییر رژیم غذایی در جوامع صنعتی و روی آوردن مردم به غذاهای آماده و سریع، بی تحرکی و افزایش شیوع دیابت، می توان گفت شیوع این بیماری نیز به شدت در حال افزایش است. اما در ایجاد کبد چرب عوامل ژنتیکی و محیطی نیز مؤثر می باشند کمااینکه مهم ترین عوامل محیطی در شیوع کبد چرب؛ رژیم غذایی مملو از نشاسته، چربی جات، بی تحرکی و چاقی به خصوص چاقی شکمی و دیابت است. همچنین به غیر از عوامل ژنتیکی که نمی توان در آن دخالت کرد، مهم ترین عامل پیشگیری کننده از کبد چرب؛ کاهش وزن و در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از مصرف سموم و مواد اکسیداتیو است. این بیماری همچنین وابسته به جنسیت نیست و در هر دو جنس دیده می شود. ولی چیزی که می توان گفت اینست که شیوع این بیماری در مردان رو به افزایش است.
علائم و روش درمان کبد چرب
اغلب بیمارانی که با کبد چرب غیرالکلی به پزشک مراجعه می کنند به دنبال کشف تصادفی افزایش آنزیم های کبدی (AST و ALT) بیماری شان شناخته می شود که اکثراً بدون علامت هستند. اما می توان گفت در صورت بروز علائمی مثل ضعف، خستگی مفرط، بی حالی و احساس ناراحتی مبهم در ربع راست فوقانی شکم، می توان به نشانه های این بیماری پی برد. با توجه به اینکه کبد چرب، درجات مختلفی دارد، بنا به درجه بیماری و همکاری خود فرد، طول مدت درمان برای هر فرد متغیر است.درمان کبد چرب بر پایه دو فرضیه است؛ در مرحله اول تصفیه کبد از چربی و در مرحله دوم برطرف کردن استرس اکسیداتیو در سلول های کبدی، این درمان ها شامل ورزش و کاهش وزن است؛ از این رو محدودیت مصرف کالری موضوعی است که باید به آن توجه ویژه داشت. این امر باعث می شود که تا حد امکان، کبد از چربی تصفیه شود. علاوه بر اینها مصرف دارو برای کاهش اشتها و وزن و... نیز توصیه می شود. البته همه ی اینها درمان جانبی و کمکی هستند و بر اساس نظر پزشک متخصص معالج تجویز می شوند. ولی نکته ای که مجدداً بر آن تأکید می کنم آن است که رکن اصلی درمان کبد چرب کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی بوده و داروهایی که به این منظور تجویز می شوند به عنوان درمان کمکی و جانبی است. به طوری که مهم ترین توصیه، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی است که هم در پیشگیری و هم در درمان مؤثر است.
آشنایی با بیماری دیابت
دیابت نوعی بیماری است که در اثر اختلال در سوخت و ساز قند در بدن ایجاد می شود و به دو نوع تقسیم می شود. نوع اول آن در افراد زیر 30 سال و نوع دوم در افراد با سن بالاتر بروز پیدا می کند. بروز دیابت در افراد زیر 30 سال با سبک زندگی ارتباط زیادی ندارد، اما در افراد بالای 30 سال سبک نادرست زندگی موجب کم تحرکی و در نتیجه چاقی و اضافه وزن می شود که از عوامل مؤثر در ابتلا به دیابت محسوب می شود.
تشخیص دیر هنگام دیابت
متأسفانه اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تا سال ها از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند و همین امر موجب می شود که با پیشرفت بیماری، درمان آن با سختی بیشتری همراه شود و حتی عوارض جبران ناپذیری بر کلیه، چشم، اعصاب، قلب و اندام های فرد دیابتی وارد نماید. البته نباید فراموش کرد که دیابت نیز یک بیماری خاموش است و در بسیاری از موارد علامتی از خود بروز نمی دهد و تنها با انجام آزمایش می توان به وجود آن پی برد.
سخن پایانی
تحرک و انجام فعالیت های بدنی مناسب، عدم استفاده از روغن های جامد، کم کردن مصرف شیرینی و استفاده از میوه ها و سبزیجات سالم و داشتن سبک زندگی سلامت محور از توصیه های درمانی دکتر فرهاد نبوی متخصص بیماری های داخلی به افراد جامعه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف از جمله دیابت، کبد چرب، فشارخون و... می باشد.
آدرس: لنگرود، کوچه فرید،ساختمان پزشکان لنگرود
تلفن: 01342542899