مدیر کارخانه خوراک دام و طیور و آبزیان سپهر(شعبه غرب گیلان):

حمایت ویژه مسوولین از مراکز تهیه خوراک
و پرورش دهندگان دام و طیور و آبزیان امری ضروریست

کارخانه سپهر (شعبه غرب گیلان) از حدود 6 ماه قبل به منظور عرضه خوراک دام، طیور و آبزیان در شهر صومعه سرا راه اندازی گردید و با بکارگیری تجربه مدیریت خبره خود به ویژه در عرصه مدیریت مرغداری در سطح استان گیلان ، هدف ارتقای سطح علمی و فنی روستاییان و پرورش دهندگان دام و طیور را به عنوان یک اصل ممتاز سرلوحه خویش قرار داد و متعهد به آرمان ها و اصول اخلاقی در فضایی مبتنی بر فکر سالم، دانش و نوآوری مشغول به فعالیت شد. و این امر موجب گردید با گذشت مدت کوتاهی از راه اندازی این کارخانه عده کثیری جهت دریافت محصولات و خدمات خود به آن مراجعه کنند.


مهندس سینا نیکنام یکی از فعالان گیلانی در زمینه عرضه خوراک دام و طیور و آبزیان در مصاحبه با خبرنگار ما ضمن اشاره به موروثی بودن این حرفه در خانواده خویش خاطرنشان کرد: به علت اینکه بیشترین مراکز پرورش دام و طیور استان در صومعه سرا و حومه آن دایر هستند،تصمیم گرفتیم به ارائه خدمات در این منطقه پرداخته و علاوه بر عرضه محصولات تجارب خود را به روستاییان و واحدهای نگهداری دام و طیور و آبزیان انتقال دهیم.
وی محصولات قابل عرضه در کارخانه سپهر را دان طیور ، دان ماهی گرمابی و سردآبی،دان مرغ های بومی و... برشمرد و افزود: با توجه به اینکه در گذشته سهم عمده محصولات مصرفی در این زمینه از طریق واردات تامین می شد، هم اکنون به رغم تحریم ها و شرایط اسفناک اقتصادی کشور در تهیه و ارائه محصولات با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم . و برخلاف ادعای مسوولین که اذعان می کنند محصولات موجود است روستاییان ناگزیر به خرید اقلام مصرفی به صورت آزاد هستند که این امر نه تنها برای آنها بلکه برای فروشندگانی چون ما نیز هیچگونه توجیح اقتصادی ای ندارد. برای مثال: نرخ دولتی سویا 2700 تومان تخمین زده می شود که در بازار آزاد به قیمت 13000 تومان به فروش می رسد. یا ذرت به نرخ دولتی 1700 ثبت شده اما به قیمت 3700 در بازار آزاد به مصرف کننده می رسد. با این حال اگر تخم مرغ با قیمت 1200 تومان به دست مصرف کننده برسد مطمئنا برای پرورش دهندگان طیور تا 2000 تومان هم هزینه خواهد داشت که با این فرایند در زمینه تولید و نگهداری طیور هیچ توجیح اقتصادی ای وجود نخواهد داشت. و همین موضوع سبب شده تا عده کثیری از پرورش دهندگان و فعالان در این حوزه کسب و کار خود را حداقل تا زمان ثبات اقتصادی تعطیل کنند.


مهندس نیکنام در ادامه تصریح کرد: هدف ما از تاسیس این کارخانه صرفا در عرضه محصولات خلاصه نمی شود بلکه در راه اندازی واحدهای پرورش دام و طیور و آبزیان و ارائه مشاوره به فعالان این حوزه اهتمام می ورزیم و ایده آل خود را با توجه به تجربه 27 ساله در این رسته شغلی، خودکفایی روستاییان و بی نیاز بودن آنها از خرید این محصولات در شهرها تعریف کرده ایم. اما با این اوصاف هیچ حمایتی توسط مراجع مسوول از جمله جهاد کشاورزی شامل حال ما نشده است. وی با اشاره به اینکه هنوز هم عده زیادی از پرورش دهندگان دام و طیور و آبزیان به اصول و نکات فنی این حرفه آگاهی ندارند افزود: به عنوان مثال گاها مشاهده کرده ایم در یک محیط پرورشی چند دسته از طیور را در یک موقعیت مکانی نگهداری می کنند که این امر زمینه ساز اشاعه ویروس و بیماری بین طیور و در انتها باعث تلفات جبران ناپذیری خواهد شد. به همین منظور تا حد امکان تجارب خود را به طور کارشناسی شده و رایگان در اختیار آنها می گذاریم تا از ضررهای احتمالی روستاییان و پرورش دهندگان جلوگیری شود.
مهندس نیکنام با تاکید بر الزام چتر حمایتی دولت و مسوولین بر واحد تحت مدیریت خود اظهار کرد: با تاسیس این کارخانه برای 8 نفر به صورت مستقیم و حدود 100 نفر به طور غیر مستقیم فرصت اشتغال ایجاد شد که در صورت ادامه بحران اقتصادی و حمایت نشدن از سوی مسوولین ذیربط ناگزیر به تعطیلی این واحد خواهیم شد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد:با توجه به تعداد زیاد روستاییان منطقه ،نیاز است مجمعی تحت عنوان تعاونی مرغداران بومی و خانگی تاسیس شود تا ضمن استرداد حقوق روستاییان و پرورش دهندگان دام و طیور و آبزیان سبب انسجام هرچه بیشتر این رسته شغلی شود.
آدرس: گیلان-صومعه سرا-میدان انتظام جنب فروشگاه اتکا
تلفن تماس: 01344321614
09111926145-09129415490
اینستاگرام: sepehr.poultry