درمانگاه شبانه روزی دکتر حکیم زاده نامی آشنا در میان مردم لاهیجان

آشنایی کوتاه با مرحوم دکتر حکیم زاده لاهیجی

بیان تلاش ها و فعالیت های مجدانه چهره هایی همچون شادروان دکتر محمدرضا حکیم زاده لاهیجی؛ پزشک و نیکوکار ایرانی، گیلانی و لاهیجانی، می تواند به طور طبیعی الگویی برای فرزندان سرزمین ما گردد تا بدین ترتیب فرهنگ خدمت به همنوع همچنان در جامعه جاری باشد. دکتر حکیم زاده مردی است که از وی به عنوان پدر آسایشگاه های معلولان و سالمندان ایران یاد می کنند.

درمانگاه شبانه روزی دکتر حکیم زاده با توجه به خلاء ناشی از چنین مرکزی در سال 1390 با یاری خداوند متعال و همت دکتر احمد طاهرقاسمی آغاز به کار کرده و تاکنون با اعمال مدیریتی کارآمد و استفاده از تجهیزاتی به روز منشأ خدماتی ارزشمند در حوزه ی بهداشت و درمان بوده است.
این درمانگاه به‌عنوان يك مجموعه عام‌المنفعه شامل بخش‌هاي مختلفي همچون خدمات اورژانس، اتاق احياء، نوار قلب، تزریقات و خدمات تخصصي مانند داخلی، گوش و ‌حلق و بينی، ارتوپدي و فوق‌تخصصی ريه و همچنین روانشناسی می باشد.
دكتر طاهرقاسمي مؤسس اين درمانگاه در مصاحبه با خبرنگار ما درباره عنوان اين مجموعه گفت: از آنجا که نام و یاد مرحوم دکتر حکیم زاده، که از بزرگان عرصه ی پزشکی در سطح ایران و حتی جهان به شمار می رود در شهر لاهيجان چندان شناخته شده نبود،‌ تصميم گرفتم اين درمانگاه را جهت شناساندن هر چه بيشتر اين بزرگمرد عرصه پزشكي به قشرهاي مختلف مردم، به‌عنوان دكتر حكيم‌زاده نام‌گذاي كنيم، تا از اين رهگذر به ياري خداوند بتوانيم از آن زنده‌ياد الگو بگيريم.
وی با بيان اينكه اين مجموعه در سال 90 تأسيس شده افزود: قبل از سال 90 هم در مطب شبانه‌روزي شخصي به مردم شريف خدمات‌دهي می کردم كه از سال 76 تا 90 ادامه داشت. لذا با توجه به فعاليت‌هاي قبلي در واحدهاي اورژانس و مطب، به‌منظور توسعه هر چه بيشتر خدمات، اين درمانگاه را راه‌اندازي نمودم.
دکتر طاهرقاسمي با اشاره به اينكه بخش دندانپزشكي اين درمانگاه به علت نداشتن دندانپزشک با پروانه لاهیجان ناگزیر به تعطیلی شده افزود: مسئولان ذیربط براي دندانپزشكانی که می خواهند در این درمانگاه فعالیت داشته باشند به دست آوردن امتياز شهر لاهیجان را تعيين كرده اند، كه در این زمینه من به مسئولان محترم پيشنهاد می کنم که قوانین را بنا به نیاز روز جامعه مورد بازنگری قرار بدهند تا دندانپزشكان جوان در شروع كار خود؛ بتوانند در درمانگاه‌ها فعالیت داشته باشند. چرا که با حل این مشکل، قشرهاي مختلف مردم می توانند با شرايط مناسب ‌تري از خدمات دندانپزشكی بهره‌مند شوند.
وي افزود: از آنجا كه عنوان درمانگاه به نام دكتر حكيم‌زاده از پزشكان نيكوكار كشور مزين شده است؛ همه سعي و تلاش ما معطوف جلب رضايت بيماران و ارباب رجوع محترم بوده و در اين راستا همواره سعي ما اينست که هيچ بيمار و همراهش رنجيده خاطر نشده و فردي به خاطر مسأ‌له مالي از خدمات پزشكي و درماني محروم نشود.
دکتر طاهرقاسمی با بيان اينكه پزشكان بايد در زمينه پيشگيري از ابتلا به انواع بيماري‌ها، آموزش‌هاي لازم را به بيماران ارایه نمايند تصريح كرد: براساس قانون و بخشنامه‌هاي صادره، يك درمانگاه مي‌تواند تمامي خدمات سرپایی كه بيمارستان‌ها ارايه مي‌‌كنند را انجام دهد در حالي كه مطب‌ها فاقد چنين اختياراتي هستند، با اين وجود تعرفه خدمات درمانگاهي در قياس با مطب‌ها، پايين است. البته ما تمايل نداريم با افزايش تعرفه‌‌ها، فشارهاي مالي بر مردم شديد‌تر شود؛ اما انتظار داريم مسئولان ذيربط براي درمانگاه‌ها برخي سوبسيد‌ها را برقرار نمايند.
وی با تأکید بر اینکه اساس خدمات این درمانگاه مبتنی بر درمان محوری است گفت: هر مركز شبانه‌روزي اعم از درمانگاه يا هر مركز خدماتي ديگر؛ در طول شبانه‌روز فعاليت مي‌كنند و در ساعاتي كه همه مردم در خواب و استراحت هستند نيروهاي چنين مراكزي در حالت آماده‌باش می باشند تا در هر لحظه كه بيمار اورژانسي يا غير اورژانسي از راه برسد؛ خدمات لازم را ارايه نمايند. لذا مسئولان بايد تسهيلات ويژه‌اي براي چنين مراكزي قايل شوند كه معافيت مالياتي از مهم‌ترين راهكارهاي حمايتي از درمانگاه‌هاي شبانه‌روزي محسوب مي‌شود. همچنين كاهش تعرفه انرژی مصرفي و سوبسید بيمه تأمین اجتماعی از ديگر انتظارات ما از دولت است.
دکتر طاهرقاسمی وصول مطالبات از شرکت های بیمه گر را با تأخیرهای طولانی مدت همراه دانست و افزود: البته این مشکل در سطح تمامی مراکز پزشکی و درمانی (حقوق پرسنل)؛ عمومیت داشته و مختص گیلان و این درمانگاه نیست. با این وجود امیدواریم مسئولان ذیربط و شرکت های بیمه گر مکانیزم حمایت گرانه بیشتری به کار گیرند و زمان پرداخت مطالبات را به حداقل کاهش دهند، چرا که اقتصاد مراکز درمانی، پزشکی و آزمایشگاهی بخش خصوصی به وصول همین مطالبات وابسته است.
وی طرح بیمه سلامت ایرانیان را در مجموع حرکتی خوب در راستای حمایت از قشرهای کم درآمد توصیف کرد اما گفت که این طرح در اجرا با مشکلات و چالش هایی مواجه است. به عنوان مثال با توجه به اینکه در مجموعه درمانگاه ما، پزشکان مختلفی با تایم زمانی مشخص فعالیت دارند؛ شرکت بیمه سلامت با دندانپزشک یا پزشکی که قرار داد جدید با درمانگاه دارد تعامل و همکاری ندارد!
مدير درمانگاه دكتر حكيم‌زاده در ادامه ارتقای سطح کیفی درمان و کاهش هزینه های بیمار را از مهم ترین اهداف خود بر شمرد و افزود: جهت ساخت این مجموعه از نظر بروکراسی برخی ادارات با مشکلات زیادی مواجه شدیم، همچنین جهت مراسم افتتاحيه از تمامي ادارات و سازمان‌‌ها دعوت به عمل آورديم اما فقط سه يا چهار اداره و سازمان در مراسم حضور پيدا كردند کمااینکه ما از مسئولان انتظار داریم براي مجموعه‌هايي كه با هدف خدمتگزاري به مردم راه‌اندازي مي‌شوند بهاء بيشتري قايل شوند.
وی با بیان اینکه تنها خواسته فعالین حوزه ی سلامت در کشور حمایت مسئولان است تصریح کرد: از مسئولان تقاضا داریم با توجه به مشکلات اقتصادی در جامعه به واحد های خدماتی توجه و نگاه ویژه ای داشته باشند، چون در صورت حمایت از افرادی که این پتانسیل و قابلیت را دارند، بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور مرتفع خواهد شد؛ امری که رهبر معظم انقلاب بارها به آن تأکید کرده اند و باید گفت که برای رفع معضل بیکاری نگاه دولت به کارآفرینان باید تغییر کند چون کارآفرینان نقش بسیار مؤثری در رفع معضل بزرگ بیکاری در جامعه دارند.
دکتر طاهرقاسمی در بخش پایانی سخنان خود گفت: از همه پزشکان و پرسنل مجموعه که به کارشان عشق می ورزند، شهرداری و اعضای شورای اسلامی، مردم شریف و فهیم لاهیجان که از ابتدای فعالیت مان تا کنون به ما اعتقاد و اعتماد دارند و همیشه همراه ما بوده اند و همچنین همسر و اعضای خانواده کمال تشکر و قدردانی را دارم.
آدرس: لاهیجان،ابتدای خیابان سردار جنگل
تلفن: 01342237242