دکتر علیرضا صیحانی متخصص قلب و عروق:

برای داشتن قلب سالم سبک زندگی را تغییر دهید

بالا بودن آمار مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی و از سویی افزایش آمار مرگ و میر ناشی از آن می طلبد تا سطح آگاهی مردم نسبت به عوامل زمینه ساز در بروز این بیماری ها افزایش یابد. به همین منظور با آقای دکتر علیرضا صیحانی متخصص قلب و عروق که علاوه بر مطب شخصی خود در شهر لنگرود، فعالیت در بیمارستان های مختلف دولتی و خصوصی شرق گیلان را در رزومه ی کاری خود دارد درباره مشکلات قلبی به گفت و گو نشستیم که ماحصل آن را در ذیل می خوانید:
شایع ترین بیماری قلبی و عروقی
گرفتگی عروق کرونر شایع ترین بیماری قلبی و عروقی است که بر اثر تجمع غیرطبیعی چربی در جدار رگ به وجود می آید و منجر به انسداد و تنگی رگ و کاهش جریان خون به عضله قلب می شود و بر اساس میزان تنگی عروق و انسداد جریان خون در عضله قلب، باعث بروز علائم و عوارض خطرناک می گردد.
علائم بیماری عروق کرونر
مهم ترین تظاهر این بیماری درد قفسه سینه یا آنژین صدری نامیده می شود که ناشی از کاهش جریان خون به عضله قلب است و با حملات درد یا فشار بر قسمت قدامی قفسه سینه به دنبال فعالیت فیزیکی و یا استرس عاطفی مشخص می شود. آنژین صدری یا درد قفسه سینه یک حمله قلبی نیست، اما نشانه ای از افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی است. تماس با سرما و خوردن غذای سنگین هم باعث این علائم می گردد. کمااینکه درد معمولاً در عمق قفسه سینه و پشت استخوان جناغ احساس می شود و به گردن، فک، شانه ها و سطح داخلی بازوها و معمولاً به بازوی چپ انتشار می یابد. در این حالت بیمار اغلب احساس فشار و یا سنگینی و گرفتگی می کند و در صورتی که درد قفسه سینه به طور ناگهانی رخ دهد و علی رغم استراحت و دریافت دارو بهبود نیابد و یا شدت آن نسبت به قبل افزایش یابد، می بایست به اورژانس مراجعه نمود.
عوامل خطرآفرین عروق کرونر
عوامل خطرزا به دو دسته ی غیرقابل تعدیل و قابل تعدیل تقسیم می شوند. از عوامل خطرزای غیرقابل تعدیل می توان به سابقه ی خانوادگی، سن بالا و جنس مذکر اشاره کرد به طوری که فرد نمی تواند این عوامل را کنترل کند. ولی بالا بودن سطح کلسترول خون، مصرف سیگار، استعمال تنباکو، پرفشاری خون، دیابت، چاقی و بی حرکتی از عوامل خطرزای قابل تعدیل می باشند که با تعدیل عوامل یاد شده بروز بیماری عروق کرونر و عوارض آن به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
سایر عوامل خطر ساز بیماری های قلبی
پرفشاری خون یکی از عوامل افزایش دهنده خطر بیماری های قلبی و عروقی می باشد. در واقع فشار خون بالا منجر به افزایش تصلب عروقی و صدمه به عروق و افزایش کار بطن چپ و در نهایت منجر به افزایش خطر بروز سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب می شود. با توجه به اهمیت این موضوع برای درمان پرفشاری خون؛ در قدم اول تغییر سبک زندگی، کاهش وزن، محدودیت دریافت نمک و چربی، افزایش مصرف میوه و سبزی ها و انجام تمرینات منظم بدنی و عدم مصرف تنباکو توصیه می شود. همچنین مراجعه به پزشک متخصص و مصرف منظم داروهای تجویز شده و کنترل دقیق فشار خون نیز از ارکان درمان می باشند. کمااینکه قطع مصرف سیگار و کنترل و درمان دیابت هم برای جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی اکیداً توصیه می شود.
تغذیه سالم، قلب سالم
در این زمینه توصیه می شود که مصرف گوشت قرمز و لبنیات پرچرب محدود و در عوض روغن های حاوی اسیدهای چرب با یک زنجیره غیر اشباع مانند روغن های گیاهی و ماهی استفاده شود. از طرفی می بایست مصرف غذاهای سرخ کرده و شیرینی و اسنک ها و استفاده از روغن های جامد به حداقل ممکن برسد. کمااینکه محدودیت مصرف گوشت قرمز و افزایش مصرف سبزی ها و ماهی منجر به کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی می شود.
تأثیر ورزش بر قلب
زندگی ماشینی امروز، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب؛ خطرهای بی شماری برای قلب دارند. دراین رابطه ورزش اگر به اندازه، با برنامه و منظم باشد، عاملی مهم برای تقویت قلب است. به نوعی ورزش؛ قلب را نیز مانند دیگر اعضای بدن نیرومند می کند. بنابراین 3 تا 5 بار در هفته پیاده روی تند به مدت 30 تا 50 دقیقه برای داشتن قلبی سالم بسیار مفید می باشد.
توصیه به بیماران
بیمارانی که یک حمله قلبی و یا سکته ی قلبی را تجربه کرده اند می بایست داروهای تجویز شده را به صورت منظم مصرف و از استعمال دخانیات خودداری کنند.این گونه افراد همچنین باید از هرگونه فعالیت بدنی که باعث درد قفسه سینه، تنگی نفس یا خستگی می شود اجتناب و در صورت نیاز برنامه ای برای کاهش وزن داشته باشند و رژیم غذایی تجویز شده را مصرف و سطح قند خون و فشار خون خود را در محدوده ی طبیعی حفظ کنند. همچنین از اظطراب و تنش های عصبی دوری کنند و یک برنامه ورزشی منظم روزانه به صورت پیاده روی داشته باشند و همواره رابطه خود را با پزشک متخصص حفظ و به صورت منظم حتماً داروها و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.
نقش اخلاق پزشکی در روند درمان
اخلاق پزشکی یعنی قبل از اینکه به شرایط بیمار نگاه کنیم، او را به چشم یک انسان ببینیم که در این رابطه بنده همواره برای بیماران و مراجعه کنندگان همانند اعضای خانواده ام احترام زیادی قائل هستم و سعی بر این دارم تا با گرفتن شرح حال مفید از بیمار، با آگاه سازی کامل بیمار روش درمانی را شروع کنم.
کلام آخر
از آنجا که سلامت قلب، زندگی انسان را دوام بخشیده و او را در اجرای کارهای روزانه، توانمند و شاداب می کند. همواره پیشگیری بر درمان ارجحیت دارد و با سبک زندگی درست، ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب می توانیم از وقوع بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کنیم.
آدرس : لنگرود،جنب بیمارستان امینی،کوچه دکتر منصف
تلفن: 01342543121