با ایجاد محیطی امن جهت مقابله با ويروس كرونا 

 ارایه خدمات دندانپزشكى ترمیمی و زیبایی درمطب دندانپزشکی دکترنیلوفرعطاران   

 

طی بررسی های انجام شده در ماه های اخیر حرفه دندانپزشکی و به ویژه دندانپزشکان کشورمان با دو مشکل عمده مواجه شده‌اند. یکی شیوع ویروس کرونا و دیگری افزایش چشمگير قیمت تجهیزات و مواد مصرفی در دندانپزشكى.بنابراین مجموعه‌ای از عوامل، زمینه ساز تعطیلی تعدادی از مطب‌ها شده است و مراکزی هم که با حفظ پروتکل‌های بهداشتی فعال هستند هزینه‌های زیادی را متقبل می شوند. با این حال اگرچه پروتکل‌های بهداشتی مانند: استفاده از ماسک و دستکش قبلا نیز در مطب دندانپزشکان رعایت می‌شد اما بعد از شیوع ویروس کرونا ناگزیر تجهیزات حفاظت فردی از جمله مواد ضدعفونی کننده، گان، دستکش، ماسک و کاور کفش نیز برای مراجعه کنندگان تهیه گردید. به‌طوریکه دندانپزشک بعد از هر بار ویزیت بیمار باید لباس محافظتی اش را تعویض کند، کاور یونیت دندانپزشکی را مرتب عوض کند و...اما این تمام ماجرا نیست! نکته اصلی کاهش مراجعه افراد به مطب دندانپزشکان به دليل ترس مردم از نظر ابتلا به ويروس كرونا و افزایش مشکلات دهان و دندان است به گونه اى كه برای مثال دندانی که شش ماه قبل پوسیدگی سطحی داشته و با ترميم و پر کردن سطحی درمان انجام می شد به دليل عدم مراجعه به موقع بیمار، سبب پوسیده شدن کامل دندان شده و نياز به عصب كشى و يا کشیدن دندان پيدا می کند. .بنابراین بیمار نیاز به درمان‌های وسیع‌تر پيدا كرده که البته با صرف هزینه‌های بیشتر همراه است.
با این تفاسیر انتخاب دندانپزشک معتمد که در این دوره حساس تمامی پروتکل های بهداشتی را در قبال خود، مطب،تجهیزات و مواد مصرفی و از همه مهمتر شخص بیمار در دستور کار قرار دهد از اهمیت بالایی برخوردار است.
دکتر نیلوفر عطاران از جمله دندانپزشکان حاذق استان در فیلد تخصصی ترمیمى و زیبایی و طراحی لبخند به شمار می رود که پس از چند سال تحصیل در دبی به ایران مراجعت كرد و در دانشگاه علوم پزشكى گيلان فارغ التحصيل شد و در شهر مشهد(مطب شخصى خود) به ارائه خدمات دندانپزشکی پرداخت. وی که عضو آکادمی دندانپزشکی زیبايى آمریکا AACD و داراى فلوشيپ طراحى لبخند ديجيتالى (digital smile design DSD) از اسپانيا نیز می باشد از اوایل سال 1399 با افتتاح مطب جدید خود در شهر رشت به رغم شرایط حساس کشور بواسطه ویروس کرونا با ایجاد محیطی کاملاً بهداشتی و امن، خدمات خود را در این حوزه ادامه داد. لازم به ذکر است مطب این دندانپزشک مجهز به جديدترين و پیشرفته ترین دستگاه های تصفیه هوا،سیستم استریلیزاسیون با اشعه UV، سیستم ضدعفونی کننده در حین کارتوسط medilite،دستگاه پيشرفته مكش هوا جهت جلوگيرى از انتشار بزاق دهان بيماران و امکانات و تجهیزات بهداشتی ديگر جهت مقابله با ویروس کرونا می باشد و از این حیث جزو امن ترین مطب های دندانپزشکی استان به شمار می رود.


این دندانپزشک حاذق در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه رسیدگی به بهداشت دهان و دندان بايد از همان دوره نوزادی به فواصل شش ماهه انجام شود خاطرنشان کرد: در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی سالهاست که این موضوع در دستور کار مردم آن جوامع قرار گرفته است و اير امر موجب شده كه آنها از سطح بسيار مطلوب بهداشت دهان و دندان برخوردار باشند اما متاسفانه در کشور ما به علت عدم فرهنگ سازی این امر شاهد آن هستیم كه هموطنان ما با مشکلات جدی دهان و دندان مواجه بوده و گاها تا زمانى كه دچار درد دندان نشوند به دندانپزشک مراجعه نمی کنند.
وی عدم مسواك زدن به دفعات كافى و استفاده از نخ دندان ، تغذیه نامناسب و رژیم های غذایی غیر اصولی را از دیگر عوامل مشکلات دهان و دندان مردم ایران برشمرد و افزود: استفاده مکرر از میوه و سبزی نقش بسزایی در حفظ سلامتی دندان ایفا می کند. به همین منظور لازم است مردم عزیزمان در برنامه غذایی خود به کررات از این دو ماده مغزی استفاده نمایند.


دکتر عطاران در پاسخ به سوال خبرنگار ما که علت مراجعه مردم از کشورهای دیگر به ایران برای دریافت خدمات دندانپزشکی را جویا شد اذعان کرد: این موضوع عمدتا به دو دلیل انجام می شود. اول اینکه خدمات دندانپزشکی در کشور ما بواسطه دندانپزشکان ماهر از سطح کیفی بالایی درجهان برخوردار است و دلیل دوم هزینه های پایین این خدمات در کشور ما است که با توجه به نرخ امروزه ارز برای آنها بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.


این دندانپزشک حاذق در ادامه ضعف پوشش های بیمه ای در خصوص خدمات دندانپزشکی را مورد اشاره قرار داد که حتی عکس های CBCT كه پيش از انجام ايمپلنت و برخى جراحى هاى دندانى مورد نياز است ،به طور کامل از لیست پوشش اكثر بیمه ها خارج شده و بیمار ناگزیر به پرداخت هزینه های آزاد آن می باشد که این موضوع به وضوح بر کاهش مراجعه بیمار به دندانپزشکی ها تاثیر گذار خواهد بود.


وی اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات حرفه دندانپزشکی با توجه به تحریم های بین المللی علیه ایران و نرخ دلار، بحث وارد نشدن اقلام مصرفی به ویژه برخی برندهای نام آشناست که قبلا در دسترس بود. به عنوان مثال: در حیطه کاری ما(ترمیمی و زیبایی) خیلی از اقلام و مواد مصرفی یا دیگر وارد نمی شوند یا به ندرت و با قیمت بالایی در اختیار ما قرار می گیرد . و این در حالیست که دندانپزشکان کماکان با تعرفه های مصوب به فعالیت خود ادامه داده و با بیمار جهت پرداخت هزینه ها تا حد امکان تعامل دارند.


دکتر عطاران مراجعین مطب خود را با توجه به فیلد تخصصی ترمیمی و زیبایی از سراسر گیلان برشمرد و خطاب به مردم و به ویژه افرادی که دندان خود را تحت ترمیم قرار می دهند خاطرنشان کرد: از آنجایی که هر ترمیمی مستعد پوسیدگی است می بایست مراقبت های بعد از آن را جدی گرفت و به رعایت نکاتی که دندانپزشک توصیه می کند اهتمام ورزید. همچنین استفاده از نخ دندان و مسواک به تعداد دفعات 3-2 بار در طول روز بعد از هر وعده غذايى می بایست در دستور کار مردم قرار گیرد.


این پزشک حاذق در پایان موضوع ترس از خدمات دندانپزشکی در برخی افراد را مورد اشاره قرار داد و افزود: گاهاً در ویزیت های خود با افرادی مواجه هستیم که با استرس و ترس فراوان مراجعه می کنند که در رویا رویی با آنها سعی می کنیم در ابتدا با چند دقیقه صحبت آرامش را به آنها بازگردانیم سپس خدمات خود را ارائه کنیم. اما از چند سال گذشته به همت دکتر مهدی فتحی ( رئیس انجمن هیپنوتیزم آسیا) روش نوینی جهت مقابله با ترس از دندانپزشکی در دستور کار برخی از دندانپزشکان قرار گرفت که بهره مندی از آن خالی از لطف نیست. از همین رو به همکاران گرامی توصیه می شود با شرکت در دوره های هیپنوتیزم، بیماران را در زمینه کاهش ترس از خدمات دندانپزشکی یاری رسانند.

آدرس:رشت-گلسار-خیابان91-تقاطع نواب-برج پزشکان احسان-طبقه چهارم-واحد 401
تلفن تماس: 09306956991-01332130834
اینستاگرام: dr.n.attaran