دکتر مریم محمدی گورجی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

سلامت زنان، زیربنای سلامت خانواده و جامعه است

اهمیت نقش بانوان در جامعه ای سالم و پویا
امروزه تأثیر گذاری بانوان در خانواده به عنوان مادر و نقش همسر بسیار مهم است، چرا که زمانی می توان خانواده و جامعه ای سالم داشت که به بهترین شکل ممکن مادران و زنان جامعه از نظر روحی و جسمی سالم باشند. از آنجا که سلامت جسم بانوان برای داشتن فرزندانی سالم نقش مهمی دارد، به تمامی بانوان جامعه توصیه می شود که در امر بهداشت فردی خود بسیار دقت داشته باشند و با مراجعه به موقع به پزشک متخصص زنان علاوه بر پیشگیری از بیماری ها، سلامت جسمی خود را تضمین کنند. در این راستا انتخاب یک پزشک خوب متخصص زنان و زایمان برای همه ی بانوان بسیار ضروری و حیاتی است. کمااینکه در این برهه حساس که شیوع بیماری ها بسیار سریع و میزان خطر آفرینی آنها بسیار بالاست بهتر است که بانوان محترم از متخصصین کارآمد و حاذقی برای درمان و یا فراگیری آموزش های صحیح زنانه کمک بگیرند. با توجه به اهمیت نقش بانوان در داشتن جامعه ای پویا و سالم، خبرنگار نشریه پگاه در سلسله گزارشات معرفی توانمندی های جامعه پزشکی در این شماره بعد از انجام تحقیقات میدانی به سراغ خانم دکتر مریم محمدی گورجی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی رفته و گفت و گویی صمیمی با ایشان انجام داده که با هم مرور می کنیم.
مختصری از سوابق خانم دکتر مریم محمدی گورجی
خانم دکتر مریم محمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دارای بیش از 8 سال سابقه پزشکی زنان و زایمان از جمله بانوان متخصص و مجرب در این رشته تخصصی است که بعداز فارغ التحصیلی در رشته پزشکی عمومی دوران طرح پزشکی خود را در سازمان انتقال خون لاهیجان سپری و به مدت یکسال نیز سرپرست واحد انتقال خون لاهیجان بوده و در ادامه در سال 95 در رشته تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه فارغ التحصیل و در حال حاضر ضمن ارایه خدمات در مطب شخصی خود در شهر لنگرود، در بیمارستان های شرق استان گیلان به خدمات دهی به بانوان محترم اشتغال دارد.
آشنایی با وظایف پزشک متخصص زنان و زایمان
خانم دکتر محمدی در این زمینه افزود: پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی، پزشکی است که یقیناً برای هر خانمی نیاز و در طول زندگی بانوان محترم نقش مهمی دارد. چرا که بیماری های بسیار زیادی وجود دارد که بانوان محترم باید برای درمان و حتی پیشگیری از بروز این بیماری ها پیوسته با پزشک متخصص زنان در ارتباط باشند. پزشک متخصص زنان به عنوان بهترین مشاور می تواند در زمینه درمان عفونت ها، موارد غربالگری مرتبط به سرطان، کنترل بارداری، ارزیابی علل و درمان نازایی، بررسی تکمیل سلامت جنین،انجام پاپ اسمیر، تولد و دوران یأسگی و پیشگیری و درمان دستگاه فیزیولوژی زنان با توصیه ها و انجام آزمایش های گوناگون بانوان را از خطر مبتلا شدن به انواع بیماری ها نجات دهد، اما نکته ای که در رابطه با پزشک متخصص زنان بسیار مهم است، اینست که بانوان جامعه باید حداقل سالیانه یکبار به پزشک متخصص زنان مراجعه و تمامی سؤالات خود را با وی در میان بگذارند چرا که یکی از نعمت های بسیار ارزشمند پروردگار برخورداری از سلامت جسم و جان است.
سن مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان
خانم دکتر محمدی در خصوص زمان مراجعه به پزشک متخصص زنان گفت: تمامی بانوان جامعه اعم از مجرد و متأهل می بایست در رده سنی 20 تا 70 سالگی، به طور منظم حداقل سالی یک بار جهت چکاپ و انجام آزمایشات سلامت به متخصص زنان مراجعه داشته باشند، چرا که امروزه در سراسر دنیا شاهد افزایش قابل توجه انواع بیماری های زنان هستیم به همین دلیل مراجعه منظم به پزشک متخصص زنان می تواند ضمن پیشگیری؛ از سرعت بروز و پیشرفت این بیماری ها جلوگیری نماید زیرا احتمال اینکه بروز هرگونه علائم نشانه ای از ایجاد و پیشرفت یک بیماری خطرناک باشد بسیار زیاد است.
بهتر شدن کیفیت زندگی زنان
پزشک متخصص زنان و زایمان علاوه بر درمان به مسئله پیشگیری و مراقبت هم توجه ویژه ای دارد و اگر بانوان جامعه قبل از بوجود آمدن مشکل، جهت بررسی وضعیت سلامتی خود به پزشک متخصص زنان مراجعه داشته باشند، می توانند از آسیب های جدی به سلامت خود جلوگیری کنند. در واقع بانوانی که به طور منظم، تحت نظر یک پزشک متخصص زنان هستند؛ کمتر دچار درد و بیماری می شوند و از سلامت بیشتری برخوردارند، به عبارتی: زندگی با کیفیت تری دارند.
سلامت زنان، زیربنای سلامت خانواده و جامعه
خانم دکتر محمدی با اشاره به اینکه سلامت زنان، زیربنای سلامت خانواده و جامعه است؛ روابط كنترل نشده جنسی را از مهم-ترین عوامل ایجاد بیماری های خاص مانند ایدز، زگیل تناسلی و نظایر آن عنوان کرد و در ادامه سرطان سینه و سرطان دهانه رحم را یکی از موارد مهمی دانست که باید جدی گرفته شود. کمااینکه اطلاع‌رساني و آموزش‌ همگاني در اين زمينه‌ها مي‌تواند در كاهش آمار سرطان و نيز بيماري زگيل تناسلی تأثیر گذار باشد. وی همچنین علائم احساس درد زیر شکم، درد لگنی، خوریزی های نامنظم، احساس درد در زمان ادرار یا زمان مقاربت و نیز کیست ها را مورد اشاره قرار داد که باید حتماً به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.
اهمیت مراقبت های دوران بارداری
خانم دکتر محمدی با اشاره به اینکه مراقبت های دوران بارداری، سلامت مادر و جنین را در طول بارداری حفظ می کند افزود: آنچه که اهمیت دارد این است که بانوان باردار باید در طول دوران بارداری تحت مراقبت های بهداشتی قرار بگیرند و قبل از بارداری، در طول بارداری، هنگام زایمان و پس از زایمان زیر نظر متخصص باشند. کمااینکه این مراقبت ها سلامت جنین و مادر را در طول دوران بارداری مورد ارزیابی قرار می دهد و به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به نوعی زنان باردار باید بیش از پیش از سلامت جسم و روح خود مراقبت جدی به عمل آورند تا فرزندان و خانواده ای سالم داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: بانوان باردار به محض اینکه از حاملگی خود با خبر می شوند می بایست تحت نظر پزشک متخصص زنان باشند. مخصوصاً غربال گری سه ماهه اول بارداری را به درستی انجام دهند تا مشکلات احتمالی مادر و کودک بررسی شده و از بروز برخی ناهنجاری ها از جمله سندرم داون پیشگیری شود. خانم دکتر محمدی در ادامه با اشاره به مقوله ترس بانوان در دوران بارداری افزود: استرس دوران بارداری تا حدی طبیعی است اما بیش از آن حد؛ سلامت مادر و جنین را به خطر می-اندازد، مخصوصاً اگر استرس¬ها مزمن باشد خطر جدی برای جنین به دنبال خواهد داشت. وی همچنین انجام حرکات ورزشی مناسب تحت نظر متخصص و نیز دوری جستن از دخانیات، تغذیه صحیح، آموزش های پیشگیرانه از بیماری های خاص و... را در حفظ سلامت زنان باردار و جنین مؤثر خواند و افزود: در نگاه کلی هدف از مراقبت های دوران بارداری، تولد فرزندی سالم با حفظ سلامت مادر است.
سلامتی و تندرستی بانوان آرزوی من است
خانم دکتر محمدی با بیان اینکه تندرستی و سلامتی مردم و به خصوص بانوان عزیز آرزوی قلبی او است افزود: بسیاری از بانوان محترم جامعه وقتی به کمک مشاوره ها و روش های درمانی یک پزشک متخصص زنان درمان می شوند متأسفانه به سبک زندگی نادرست خود باز می گردند و دوباره سلامتی و بدن خود آسیب وارد می کنند. لذا بانوان محترم می بایست ضمن رعایت خود مراقبتی های بهداشتی؛ برای داشتن تندرستی خود همواره اصول و نکاتی را که به آنها آموخته شده رعایت کنند چرا که در صورت ادامه سبک زندگی نادرست، نباید توقعی از پزشک و شیوه ی درمان داشت. دکتر محمدی افزود: بانوانی که تمایل دارند از طریق یک پزشک متخصص زنان بیماری آنها درمان شود، باید نسبت به علتی که باعث بوجود آمدن مشکل در بدنشان شده است آگاهی کافی داشته باشند و در این خصوص سبک زندگی و کاری خود را با پزشک متخصص زنان در میان بگذارند. چرا که اعتماد مهم ترین عنصر در رابطه ی پزشک و بیمار است و تأثیر زیادی بر طبابت و روند درمان دارد به طوری که باعث می شود بیمار در پی گیری درمان جدیت بیشتری از خود نشان دهد تا پروسه درمان به خوبی انجام پذیرد.
شیرینی لحظات متخصص زنان، زایمان و نازایی
خانم دکتر محمدی در ادامه تولد هر نوزاد و درمان شدن هر بیمار را عامل شادی لحظات کاری خود بیان کرد و افزود: در شغل متخصص زنان لحظه های شیرین به مراتب دیده می شود، کمااینکه به آغوش گرفتن نوزاد توسط مادر و شنیدن صدای نوزادش نمونه هایی از این لحظات است.
خاطرات فراموش نشدنی
خاطرات و لحظاتی که هر شغل برای فرد به وجود می آورد از ماندگارترین لحظات زندگی محسوب می شود. مخصوصاً اینکه به نوعی با جان و زندگی افراد در ارتباط باشد و جزو اولین کسانی باشی که لبخند، اولین هدیه دریافتی به هم نوعت باشد. خانم دکتر محمدی با بیان اینکه یک پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی مسلماً لحظات ماندگار در تقویم کاری خود زیاد دارد افزود: هیچ لحظه ای به یادماندنی تر از این نخواهد بود که دختران یا پسران جوانی را ملاقات کنی که خود را به عنوان یکی از هزاران بچه ای که در طول خدمت به دنیا آورده ای معرفی نمایند. وی افزود: در این لحظه شادی زائدالوصفی به آدم دست می دهد که با هیچ زبانی نمی توان آن را تعریف کرد. همه این نمونه ها می توانند هم خستگی کار را جبران نمایند و هم شکوه و عظمت خداوند متعال را به ما یادآور شوند.
کلام آخر
خانم دکتر مریم محمدی گورجی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دارای بورد تخصصی؛ در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای همه تلاشگران حوزه سلامت جامعه،از همسر، اعضای خانواده، پرسنل مطب و همچنین شهروندان عزیز تشکر و قدردانی کرد و افزود: بانوان محترم محور اصلی خانواده به حساب می آیند و در این زمینه باید بیشتر به سلامت روح و جسم خود توجه و رسیدگی داشته باشند.
آدرس: لنگرود،خیابان امام،کوچه فرید ، ساختمان پزشکان لنگرود،واحد 9
تلفن: 01342549941
اینستاگرام: drmaryammohamadiguraji