دکتر محمد شعبانیان جراح، دندانپزشک و عضو انجمن دندانپزشکان ایران:

هر چهره ای با لبخند زیباست

امروزه دندان ها نقش مهمی در سلامت جسمانی، زیبایی، آراستگی و وضع ظاهری صورت انسان ایفا می کنند. کمااینکه داشتن دندان های تیره و نامرتب وضعیت نامطلوبی به چهره ی آدمی می دهد. بر این اساس رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان بسیار ضروری محسوب می شود. در این رابطه توصیه دندانپزشکان به افراد جامعه،معاینات دوره ای دندان ها در هر 6 ماه یکبار است و چنانچه به این توصیه توجه جدی شود؛ بدون شک از تحمیل هزینه های سنگین درمان پیشگیری خواهد شد. با این وجود و علیرغم نقش و اهمیت بهداشت دهان و دندان و مراقبت مستمر از آن، اغلب مردم به دلیل ترس و اضطراب از فضا و محیط مطب های دندانپزشکی؛ از رفتن به نزد دندانپزشک امتناع می کنند و مادامی که درد دندان طاقت آنها را به انتها نرساند به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. در این راستا مطب دندانپزشکی دکتر محمد شعبانیان در شهر فومن ضمن ارایه بهترین خدمات؛ محیطی آرامش بخش برای بیماران تدارک دیده، به گونه ای که طراحی حساب شده دیزاین این مطب دندانپزشکی دقیقاً در خدمت کاهش و بر طرف نمودن استرس و واهمه ای است که اکثر بیماران در مراجعه به مطب های دندانپزشکی به آن دچار می شوند. با این وجود اقدامات مدیریت این مطب دندانپزشکی برای رفع استرس بیماران و ایجاد حس آرامش به آنها محدود به طراحی و اجرای دیزاین هوشمندانه نیست. کمااینکه رفتار سنجیده و مبتنی بر اصول روانشناسانه دکتر شعبانیان در این رابطه نقش مهمی ایفا می کند و بدون شک یکی از مهم ترین فاکتورها در این زمینه شنیدن حرف های مردم است. به طوری که عده ای از شهروندان در مصاحبه با خبرنگار ما متذکر شده اند که تجربه ثابت کرده شنیدن اظهارات بیمار توسط پزشک در کاهش درد بسیار تعیین کننده است و از این رو دکتر شعبانیان با علم و آگاهی از این واقعیت، با صبوری و شکیبایی شنونده صحبت های بیماران در زمینه درد و مشکلات دهان و دندانشان است. با توجه به این مهم و در ادامه سلسله گزارشات نشریه پگاه در معرفی توانمندی های جامعه پزشکی به سراغ یکی از دندانپزشکان حاذق شهرستان فومن در غرب گیلان رفته ایم. دندانپزشکی که اخلاق حسنه و تبحر و تخصصش در این حرفه زبانزد مردم این منطقه است و خدمت به مردم را باارزش تر از شهرت می داند. همچنین اخلاق نیکو و حضوری فعال در اقدامات عام المنفعه و خیرخواهانه موجب شده تا دکتر شعبانیان شخصیتی محبوب و مورد احترام مردم شهر فومن باشد. کمااینکه این دندانپزشک خوش آتیه علاوه بر خدمات رسانی به مردم در مطب، در زمینه ی فرهنگ سازی و ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان در منطقه نیز فعالیت های بسیاری دارد و اصول و مبانی بهداشت دهان و دندان را برای مردم گوشزد نموده و در آگاه سازی شان تلاش های بسیار زیادی را تاکنون داشته است. عملکرد مطلوب و رضایتمندی مردم منطقه فومن از خدمات دکتر محمد شعبانیان به عنوان دندانپزشکی متعهد ما را بر آن داشت تا گفت و گویی را با وی داشته باشیم که مشروح آن در ذیل می آید:
دکتر محمد شعبانیان ابتدا در مصاحبه با خبرنگار ما افزود: 35 سال سن دارم و به دلیل علاقه زیادی که به حرفه پزشکی داشتم در رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل و حدود یکسال نیز با درمانگاه ولیعصر سپاه شهر فومن همکاری داشتم به طوری که از معاونت درمانی سپاه گیلان تقدیرنامه ای را نیز دریافت کردم. همچنین با توجه به علاقه مندی که به رشته ی پزشکی دارم؛ دوره های تخصصی کاردیولوژی، پزشکی اورژانس و فوریت های پزشکی را در خارج از کشور گذرانده ام چرا که دانستن برخی از مباحث پزشکی به صورت جامع تر و کامل تر برای دندانپزشک و بیمار لازم و حیاتی محسوب می شود.
دكتر محمد شعبانیان با بيان اينكه بیشتر درمان‌هاي دندانپزشكي به طور تخصصی در مطب تحت مدیریتش با بهره گیری از تکنولوژی روز و مدرن انجام مي‌شود اظهار کرد: تمام تلاش ما این بوده که از عزیمت مردم و بیماران به مرکز استان و شهرهای همجوار جلوگیری شود که الحمدا.. تاکنون عملکرد بسیار مطلوبی داشته ایم.
اين دندانپزشك خوش آتیه در ادامه با بیان اینکه در ترمیم و درمان دندان های بیماران تا به امروز سعی کرده از بهترین مواد مصرفی استفاده کند خاطرنشان کرد: از بدو شروع فعالیتم تاکنون اولویت هایی را برای خود ترسیم کرده ام که از جمله این اولویت ها جلب رضایت مندی مردم است که در این راستا با توجه به اینکه شرکت های مختلفی در توزیع مواد مصرفی در کشور فعالیت دارند، تمام تلاش ما این بوده که بهترین نوع مواد مصرفی را تأمین و استفاده کنیم که الحمدا.. این موضوع سبب شده رضایت مندی مردم جلب شود.
وی با تأکید بر تغییر در سبک زندگی افراد جامعه به جهت جلوگیری از بیماری های دهان و دندان اظهار داشت: به اعتقاد بنده مردم در رابطه با شیوع پوسیدگی دندان دقت نظر کافی را ندارند لذا از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتظار می رود که آموزش و فرهنگ سازی را از مدارس و خانواده ها آغاز کنند تا شاهد تحولاتی در حوزه ارتقای بهداشت دهان و دندان در سطح کشور باشیم. به بیانی دیگر امروزه می بایست به نوعی پیشگیری در دستور کار و اولویت تمام اقشار جامعه قرار گیرد و مردم باید به مراجعه مدون و دوره ای به دندانپزشکان، استفاده نکردن از شیرینی ها و مواد قندی مصنوعی، استفاده از نخ دندان و مسواک اصولی به صورت مداوم توجه ویژه ای داشته باشند تا بدین ترتیب جامعه ای سالم و پویا داشته باشیم.
دکتر شعبانیان فرهنگ سازی را مهم ترین مسئله در پیشگیری از بیماری ها و رعایت بهداشت بر شمرد و گفت: از مسئولان عالی رتبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتظار داریم ضمن راه اندازی واحد آموزشی سلامت در مدارس، برای این موضوع تدابیر و تمهیداتی اتخاذ کنند تا مردم به دلیل هزینه های بالای دندانپزشکی بعد از خرابی دندان ها به دندانپزشکان مراجعه نکنند.
وی وجدان کاری و تعهد در قبال خدماتی که به مردم ارایه می شود را از عوامل اصلی موفقیت در حرفه پزشکی عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه دندانپزشکان نقش پررنگی در ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان در هر جامعه و کشوری دارند، همیشه سعی می کنم در قبال وجهی که از مراجعین و بیماران دریافت دارم بهترین خدمات را ارایه کنم.
این دندانپزشک جوان و خوش آتیه با بيان اينكه بيماران را همچون اعضاي خانواده خود مي‌داند تصريح كرد: اساساً در فرآيند درمان، اعتماد متقابل بيمار و درمانگر امري ضروري به حساب مي‌آيد. چرا که پزشك يا دندانپزشك با رفتار مناسب و هوشمندانه با بيمار مي‌تواند فضايي سرشار از صميميت و اعتماد ايجاد نموده و بدين ترتيب با انتقال انرژي مثبت در بيمار، فرآيند و پروسه درمان را براي خود و بيمار تسهيل نمايد. در این راستا هنگام مراجعه بيماران؛ وقت و زمان قابل توجهي به دادن مشاوره اختصاص مي‌دهم و با حوصله فراوان جوانب مختلف خدماتي را كه بيمار متقاضي آن است را برای او تشريح مي‌كنم تا بدين ترتيب بيمار با آگاهي كامل نوع خدمات را انتخاب كند و از گله و اعتراض و نارضايتي احتمالي بعدي ‌جلوگيري ‌شود.
وی همچنین افزايش چندين برابري قيمت مواد مصرفي و كمبود اين مواد را از جمله مشكلات اصلي برشمرد و افزود: با توجه به نوسانات ارز، ما ضمن استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه مصرفی؛ به‌ منظور رفاه حال بيماران عزيز تعرفه‌‌های مطب را متناسب با هزينه‌ها افزايشي نکرده ایم و در عين حال بعضاً تخفیفاتی نيز براي قشرهاي كم درآمد منظور مي‌كنيم.
دکتر شعبانیان با اشاره به اینکه هر چهره ای با لبخند زیباترست در خصوص زیبایی دندان ها افزود: داشتن لبخندی زیبا به لحاظ عاطفی و اجتماعی مزایایی دارد که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست کمااینکه افراد جامعه می بایست در این زمینه حتماً به دکتر متخصص مراجعه داشته باشند تا با بهره گیری از خدمات دندانپزشک متخصص و همچنین تلفیقی از علم، هنر و خلاقیت او؛ به لبخندی زیبا دست یابند. چرا که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم دندانپزشکی روش های بسیاری برای زیباسازی لبخند در هر سنی وجود دارد و هر فردی می تواند با انجام درمان های مربوطه به لبخندی زیبا و رویایی دست یابد.
این دندانپزشک متعهد در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبني بر اينكه آيا خدمات اين مطب، بعد از انجام اقدامات درماني هم ادامه مي‌يابد گفت: همواره ارتباط مستمر و مداوم خود با بيماران را حفظ می کنیم به طوری که خودم به شخصه از طريق اينستاگرام، واتس آپ و همچنین پیامک و شماره تلفن ارتباط مردمی پاسخگوي سؤالات و نيازهای بيماران عزیز هستم.
وی با تأكيد بر اينكه خدمات در حوزه دندانپزشكي بايد همواره به روز باشد افزود: تمامي دوره‌هاي مرتبط با حرفه‌ي خود را گذرانده‌ام چرا که تغييرات زيادي در علم دندانپزشكي صورت گرفته كه همگام شدن با اين تغييرات به منظور ارتقاء هر چه بيشتر سطح كيفي خدمات و راندمان كاري امري ضروري محسوب مي‌شود.
دکتر محمد شعبانیان با اشاره به اینکه شعار کلینیک تحت مدیریتش، لبخند زیبا هدیه ما به شماست؛ در بخش پایانی سخنان خود گفت: از پدر و مادرم که الفبای صحیح زندگی کردن و صداقت و روراستی با مردم را به من آموختند، پرسنل مطب و همچنین تمام مسئولان و شهروندان عزیز شهر فومن کمال تشکر را دارم.
گفتنی است: دكتر شعبانیان از معدود دندانپزشكان خوش ذوق و هنرمندی به شمار می رود که به موازات فعاليت خود در زمينه‌ي دندانپزشكي دستي بر عرصه قلم نیز داشته و در این زمینه مؤلف كتاب هایی همچون: بغض باران کویری، سکوت و خواهش، ستاره های خاموش کویرم، خاطرات گیلان من، امید و آرزو (رُمان هست)، کوتاه (جملات کوتاه هست)، یک بزرگی بود می گفت و همچنین پاره ورقی های احساس است که در ادامه قسمتی از سروده های وی که در بچه سالی گفته از نظر شما مخاطبین عزیز می گذرد.

لبم بوق می زند
آرزوهایم درون جوی آب، آب شد
گل کنار پنجره خانه مان
از غصه مادر، پرپر شد
لبم بوق می زند
بوق آرزوهایم باز بر آب شد
لب من غنچه خاک گلدان است
خاک گلدان، کویر باران شد
گویی لب پدر هم بوق می زند
آرزویی داشت، بر آب شد
آب نیز انگار آرزوها داشت
آرزوهای آب هم، آب شد
این همه آرزوهای رفته بر آبم
همه آب آرزوها شد
آب آرزو قطره ی اشک چشم مادر بود
که به پای گل خشکم بغض باران شد

اشعار زیر نیز در توصیف و اهمیت لبخند و خاطره زیبا از زبان آقای دکتر شعبانیان سروده شده:
چشم بر هم زدنی
عمرمان میگذرد، ما همه رهگذریم
آنچه باقیست فقط
خاطره هاست
خاطره خواهی شد
خاطره خواهی ساخت
با یه لبخند فقط خواهی ماند

آدرس: شهر فومن،خیابان شهداء،کوچه اطباء
تلفن: 01334732499 – 09338651192
اینستاگرام: shabanian_dental_clinic