اگر قلب خود را دوست دارید حتما مصاحبه زیر را بخوانید 

من و تو یک قلب داریم، بگذاریم سالم بتپد

اگر تاکنون نسبت به توصیه های سلامتی بی توجه یا کم توجه بوده اید بد نیست در این باره تجدید نظر کنید و آنها را جدی بگیرید. چون هر یک از این توصیه ها، راهکاری را پیش پای شما می گذارد تا به واسطه ی آن حتی الامکان از بیماری ها دور شده و به حفظ سلامت خود کمک کنید. در این زمینه یکی از مهم ترین و حیاتی ترین دستورالعمل های مربوط به سلامتی؛ توصیه های مربوط به قلب و عروق است. چرا که من و شما یک قلب داریم و باید بگذاریم سالم بتپد و به نوعی قلب سالم اولویتی برای همه کس و همه جا است و در این رابطه بارها گفته شده، بیماری های قلبی و عروقی از مهم ترین علل مرگ و میر در سراسر جهان به شمار می روند و به نوعی پیامدهای ناخوشایند و ناتوان کننده ای را برای افراد جامعه در پی دارد. در این رابطه پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی به جزء ژنتیک، تا حد زیادی به شیوه زندگی و عادات غذایی بستگی دارد. حتماً شما هم موافقید که رعایت برنامه غذایی سالم و داشتن تحرک در زندگی روزمره که لازمه ی بهره مندی از سلامت قلب هستند؛ بسیار آسان تر از مواجه شدن با یک سرخرگ مسدود شده و اقدامات پزشکی لازم برای رفع آن است و این در صورتی است که اوضاع بدتر از این نشده و حمله قلبی و یا سکته مغزی روی نداده باشد. با توجه به این مهم و در ادامه سلسله گزارشات نشریه پگاه در خصوص معرفی توانمندی های جامعه پزشکی و عملکرد بسیار مطلوب خانم دکتر روجا یحیی پور در ارائه خدمات پزشکی به مردم آستانه اشرفیه و رضایتمندی کامل و اعتماد مردم به این پزشک مردمی، گفت و گویی صمیمانه با ایشان در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های قلبی انجام داده ایم که ماحصل و مشروح آن در ذیل می آید:
گفتنی است: خانم دکتر روجا یحیی پور رئیس بخش CCU بیمارستان کوثر آستانه اشرفیه و یکی از چهره های برتر و خوش نام جامعه پزشکی در شرق استان گیلان است. ارائه خدمات صادقانه به مردم موجب شده تا این پزشک متخصص قلب و عروق چهره ای شناخته شده و مورد اعتماد مردم شهر آستانه اشرفیه لقب گیرد. اشراف کامل این متخصص قلب و عروق به کار و صداقتی که ایشان در ارائه خدمات به مردم دارد، باعث شده تا مردم از وی به نیکی یاد کنند و در این زمینه دکتر یحیی پور تمام سعی و تلاش خود را داشته تا با ارائه کیفی ترین خدمات پاسخگوی اعتماد مردم باشد. اما علاوه بر تمام این شاخصه ها، آنچه که در اولین دیدار با این پزشک متخصص قلب و عروق برجسته شرق گیلان شاهد آن بودیم خوش خلقی، روحیه ای شاد و مهم تر از همه عشق و علاقه وافری ست که به حرفه خود دارد و این عشق و علاقه سبب شده تا دقت بالایی در تشخیص و درمان بیماران و مراجعین داشته باشد. به بیانی دیگر پزشکی که به کار خود علاقه مند است، می کوشد تا بهترین عملکرد را داشته باشد و قطعاً این عملکرد خوب از دید مردم پنهان نمی ماند و افرادی که بتوانند نظر مردم را به خوبی جلب کنند طعم موفقیت را با تمام وجود لمس خواهند کرد.
خانم دکتر روجا یحیی پور که فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی گیلان است و فعالیت در بیمارستان های مختلف گیلان را در رزومه ی کاری خود دارد، در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بیماری های قلبی و عروقی شامل سکته قلبی، آریتمی قلبی، بیماری عروق کرونر و نارسایی قلبی می شود افزود: براساس آمارهای اعلام شده حدود 45 درصد مرگ و میرها در کشور مربوط به این بیماری ها است، که این امر می طلبد تا اقدامات پیشگیرانه جدی تری در این زمینه انجام شود.
این متخصص قلب و عروق خطر ابتلا به بیماری های قلبی در مردان را بیشتر از زنان دانست و افزود: دیابت یکی از عوامل مهم زمینه ساز در بروز بیماری های قلبی به شمار می آید. به طوری که متأسفانه آمار شیوع بیماری دیابت در کشور رو به افزایش است و به نوعی از این بیماری به عنوان زنگ خطری بزرگ برای افزایش بیماری های قلبی و عروقی یاد می شود، این در حالی است که اگر از بروز بیماری دیابت پیشگیری شود به نوعی زمینه ی بروز بخشی از بیماری های قلبی و عروقی نیز کاهش خواهد یافت.
خانم دکتر یحیی پور فشار خون بالا را یکی دیگر از مؤلفه ها در افزایش زمینه بروز بیماری های قلبی و عروقی عنوان کرد و در این خصوص افزود: از بیماری فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد می شود چرا که تعداد زیادی از مردم ممکن است به آن مبتلا باشند و از بیماری خود اطلاعی نداشته باشند و متأسفانه زمانی از بیماری خود مطلع می شوند که عارضه ای برایشان ایجاد شده است.
ایشان با تأکید بر اینکه اکثر عوامل دخیل در بروز فشار خون شناخته نشده است؛ اختلالات چربی را یکی دیگر از عوامل زمینه ساز در بروز بیماری های قلبی و عروقی دانست و افزود: در مجموع می توان گفت که دیابت، فشار خون بالا، ژنتیک و اختلالات چربی به عنوان عوامل اصلی در بروز بیماری های قلبی و عروقی محسوب می شوند.
خانم دکتر یحیی پور در ادامه خاطر نشان کرد: افراد جامعه می بایست حساسیت بیشتری نسبت به بیماری های قلبی داشته باشند و به چکاپ قلب خود اهمیت بدهند و در این رابطه به محض مشاهده اولین علائم بیماری های قلبی از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد در پشت، دستها، کتف چپ و حتی راست، گردن و یا فک، تهوع یا استفراغ، تپش قلب سریع و یا نامنظم، سوزش معده، خستگی و و حتی سوء هاضمه باید به پزشک متخصص قلب مراجعه نمایند.
این متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه عامل زمان در تشخيص و درمان بيماري‌هاي قلبي نقش تعيين‌كننده و حیاتی دارد خاطر نشان کرد: متأسفانه به علت عدم آگاهي و آموزش و بعضاً به دليل مشكلات اقتصادي، بسياري از مردم زماني به مراكز درماني و پزشك متخصص قلب مراجعه مي‌كنند كه ناراحتي آنها به اوج رسيده است، کمااینکه نادیده گرفتن نشانه های بیماری قلبی باعث به تأخیر افتادن درمان و به بیانی صدمه بیشتر به بافت قلب و یا حتی مرگ می شود.
ایشان با بیان اینکه بیشتر بیماری های قلبی مزمن بوده و آرام آرام رشد و شدت پیدا می کنند افزود: افرادی که در خانواده های سیگاری و چاق هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری ها قرار دارند. چرا که سیگار کشیدن خطر ابتلای افراد به بیماری قلبی را 2 تا 4 برابر افزایش می دهد. از سویی دیگر افرادی که در خانواده آنان سابقه بیماری های قلبی وجود داشته و دارند، می بایست در سنین پایین تر نسبت به بررسی و چکاپ قلبی خود حساس تر بوده و به پزشک مراجعه نمایند.
این متخصص قلب با اشاره به مراحل تشخيص بيماري‌هاي قلبی افزود: اقدامات تشخيصی از جمله نوار قلب، اکو و... به نوعی مکمل یکدیگر در تشخیص و درمان صحیح محسوب می شوند، که در این رابطه برخي از بيماران نوار قلب را فاقد ارزش و اهميت مي‌دانند كه این موضوع اشتباه است و ما از بيماران عزيز درخواست مي‌‌كنيم که در خصوص اقدامات تشخيصی اظهارنظر نكنند؛ چرا که روش‌‌ها و اقدامات تشخيصی، بنا به تشخیص پزشک و با توجه به وضعيت خاص هر بيمار انجام می شود.
خانم دکتر یحیی پور در ادامه با بیان اینکه قلب یک ماهیچه همچون ماهیچه های دیگر بدن است و با ورزش منظم و مستمر قوی خواهد شد افزود: توصیه متخصصان حوزه سلامت بر آن است که هر فرد 5 بار در هفته و در هر مرتبه حداقل 30 دقیقه فعالیت ورزشی (پیاده روی تند و یا بیشتر) داشته باشد چرا که این کار در تنظیم گردش خون بدن مؤثر است.
این متخصص قلب در ادامه استرس و فشار روانی، نداشتن خواب و استراحت کافی را به عنوان عوامل تأثیر گذار دیگر در بروز بیماری های قلبی و عروقی برشمرد و افزود: تحقیقات نشان می دهد که استرس و نداشتن خواب کافی می تواند ضمن ایجاد زمینه خطر، تشدید کننده بیماری های قلبی و عروقی نیز به شمار آید.
خانم دکتر یحیی پور با بیان اینکه بیماری قلبی قابل درمان و به نظر پیشگیری، منطقی تر از هر عمل دیگری خواهد بود خطاب به افراد جامعه افزود: برای پیشگیری از بیماری های قلبی؛ از استرس، مصرف سیگار، مصرف مواد چرب و شیرین، ابتلا به چاقی، تغذیه ناسالم، ابتلا به چربی خون و فشار خون پرهیز کرده و مصرف سبزی و میوه و همچنین فعالیت بدنی منظم را در برنامه خود قرار دهند. چرا که ضرورت اصلاح سبک زندگی می تواند بخش مهمی از اقدامات پیشگیرانه در حوزه بیماری های قلبی و عروقی باشد و به نوعی به افراد جامعه کمک کند تا همواره با رعایت این اصول، همواره قلبی سالم و پرانرژی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه مقوله ی اعتماد مهم ترین عنصر در رابطه پزشک و بیمار است افزود: نتیجه جلب اعتماد بیمار توسط پزشک منجر به کاهش اضطراب و هیجانات بیمار، درک بیشتر نیازهای فردی و ارتباط مؤثر با پزشک می شود که این امر سبب خواهد شد که بیمار با دقت بیشتری طرح درمانی خود را پی گیری و نتیجه مثبتی از روند درمان خود بگیرد.
خانم دکتر یحیی پور در بخش پایانی سخنان خود گفت: از تمام مسئولان محترم، مردم عزیز و فهیم شهرستان آستانه اشرفیه، اعضای خانواده و همچنین همسرم آقای دکتر هاشمیان که نقش بسزایی در موفقیت های بنده داشته و دارند و همیشه پشتیبان و همراهم در زندگی بوده اند کمال تشکر را دارم.
آدرس:آستانه اشرفیه،خیابان شهید بهشتی ، ساختمان گل یاس ، طبقه سوم
تلفن: 01342124672