تغذیه صحیح و تحرک جسمی
تضمین کننده سلامت جسم و روان است

امروزه کمتر کسی است که در زندگی خود و اطرافیانش با چاقی و مشکلات آن دست به گریبان نباشد. کمااینکه چاقی به عنوان دومین علت مرگ و میر شناخته شده و در دهه های آینده رتبه ی نخست را به خود اختصاص خواهد داد. لذا چاقی یک اپیدمی جهانی علی الخصوص در جوامع پیشرفته و کشورهای در حال توسعه می باشد و به طور بارزی در بین تمام گروه های سنی رو به افزایش است. چرا که در گذشته منابع غذایی فراوان نبودند و بشر نخستین برای دستیابی به غذا احتیاج به فعالیت فیزیکی بسیاری داشت. اما امروزه دسترسی به غذاهای لذیذ و پرکالری آسان است و شبکه های تلویزیونی و نشریات با تبلیغات جذاب، مردم را به مصرف غذاهای گوناگون دعوت می کنند. از سویی دیگر کاهش تحرک بدنی به دلیل وجود وسایل و امکانات رفاهی و گسترش شهرنشینی، افراد را در معرض ابتلا به چاقی قرار داده است. چاقی نه تنها تناسب اندام فرد را مخدوش می کند بلکه سلامت وی را نیز به خطر می اندازد و آنچه سبب شده که چاقی یک بیماری تلقی شود، عوارض آن است. بر این اساس چاقی و به خصوص چاقی مفرط را باید به عنوان یک بیماری قلمداد کرد و جهت درمان و رفع آن نیز می بایست راه حلی اصولی و منطقی برگزید. با توجه به این مهم و نقش مهمی كه نوع تغذيه در سلامت جسم و روان انسان ايفا مي‌كند با خانم راضيه شيوعي مشاور تغذیه و رژیم درمانی مصاحبه ای اختصاصي انجام داده ايم که در ذیل می خوانید:
خانم راضیه شیوعی ابتدا با اشاره به اينكه ارائه خدمات مشاوره‌اي تغذيه‌اي و رژيم غذايي به منظور كمك و كنترل ديابت؛ چربي خون و فشار خون بالا، زمينه اصلي فعاليت كلينيك تحت مدیریتش را تشكيل مي‌دهد افزود: همه گروه‌ها در مقاطع سني مختلف، بايد براي حفظ سلامت خود اصول تغذيه‌اي صحيح را بياموزند و از مصرف غذاهاي پر چرب و فست‌فود و بي‌تحركي پرهيز نمايند.
این کارشناس موفق تغذیه چاقی را منشأ بسیاری از بيماري‌ها از جمله دیابت، فشار خون، کبد چرب، قلبی و عروقی و... دانست و تصريح كرد: بر اساس یک تعریف علمی، چاقی مفرط به بیمارانی اطلاق می شود که در آن BMI فرد مساوی یا بالاتر از 40 باشد. از نظر توزیع چربی در بدن افراد چاق، غالباً دو مدل دیده می شود: گاهی اوقات توزیع چربی به صورت محیطی با ارجحیت در اندام تحتانی است که به نام چاقی ژنیکوئید یا مدل گلابی گفته می شود، و یا به صورت مرکزی است که در تمام نقاط بدن با ارجحیت در شکم می باشد که به نام چاقی آندروئید یا مدل سیب تعریف می گردد. در این بین اندازه محیط دور شکم نیز حائز اهمیت است، کمااینکه در آقایان باید زیر 102 سانتی متر و در خانم ها زیر 86 سانتی متر باشد.
وي پياده‌روي را مهم‌ترين و سالم‌ترين شيوه براي حفاظت از قلب و عروق دانست و در ادامه توصيه‌هاي غير كارشناسي و عوامانه در خصوص كاهش وزن را مورد اشاره قرار داد و افزود: متأسفانه برخي افراد كه صلاحيت و حتي سواد كافي ندارند، مردم را به انواع رژیم های نامتعارف ترغيب و تشويق مي‌كنند كه اين امر تبعات خطرناكي به دنبال خواهد داشت.
خانم راضيه شيوعي همچنين اقدام برخي افراد در حذف نان و برنج از وعده‌هاي غذايي به‌منظور كاهش وزن را صحيح و اصولي ندانست و گفت كه اين كار باعث ريزش مو، خرابي پوست و كمبود انواع ويتامين‌ها در فرد خواهد شد.
وي در ادامه به عموم مردم توصيه كرد: براي آگاهي از روش‌هاي صحيح تغذيه و رژيم غذايي حتماً به كارشناسان معتبر تعذيه مراجعه نموده و از عمل كردن به توصيه‌هاي افراد فاقد صلاحيت جداً خودداري نمايند.
این بانو کارشناس و متخصص تغذیه در ادامه پيرامون كبد چرب توضيحاتي داد و با بيان اينكه تنها راه كنترل آن تحرك جسمي و رژيم غذايي صحيح است گفت: براي حفظ سلامت عمومي بدن و به خصوص مراقبت و كنترل كبد چرب؛ كاهش وزن و فعاليت جسمي در طول روز به همراه افزايش تعداد وعده‌هاي غذايي با حجم كم ضروري است.
خانم راضيه شيوعي در پايان با تأكيد بر اينكه يك مشاور تغذيه‌ بايد ابتدا با حوصله كامل به حرف‌هاي مراجعه کننده خود گوش فرا دهد افزود: شخصاً وضعيت مراجعه کنندگان کلینیک به خصوص بيماران ديابتي را به‌طور مستمر رصد و كنترل نموده و در رويت آزمايش بيمار و پایش های مورد نیاز هيچ ويزيتي از آنها دريافت نمي‌كنم.
آدرس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی خانم راضیه شیوعی:
لاهیجان،خیابان 22 آبان،ساختمان پزشکی آپادانا
تلفن: 01342241840 اینستاگرام: Sheyoidiet
واتساپ: 09215915456