تاکید دکتر جواد موسی نژاد متخصص جراحی عمومی

 بر لزوم مراجعه به هنگام بیماران برای تشخیص و درمان موثر

تعهد اولین و مهم ترین خواسته از جامعه پزشکی در جهان است و پزشکی که آماده کار طبابت می شود باید سوگند تعهد و احساس مسئولیت یاد کند که این امر در جامعه پزشکی گاهی بسیار کمرنگ و گاهی فراتر از سوگندی ست که یاد شده است. در تاریخ پزشکی کشور عزیزمان ایران از بدو ظهور طب سنتی تاکنون، اطباء بسیاری بوده اند که نام شان همیشه جاودان بوده و از آنان به نیکی یاد می شود. امروز هم در سطح کشور هستند پزشکانی که در مناطق فعالیت خود؛ تعهد، احساس مسئولیت و دلسوزی شان زبانزد خاص و عام است. دکتر جواد موسی نژاد به دلیل مراودات و مطالعات زیاد در حیطه تخصص خود همواره به روز بوده و تشخیص، درمان درست و عملکرد موفق وی در منطقه باعث شده تا نام وی نه تنها در منطقه شرق گیلان؛ بلکه در غرب مازندران بر زبان ها جاری شود و در کنار این تبحر، برخورد بسیار خوب با مردم باعث شده تا هر روز بر محبوبیت دکتر موسی نژاد افزوده شود. این پزشک متخصص جراحی عمومی در عرصه خدمات رسانی خود همواره برای مردم منطقه و حفظ کرامت انسانی شان ارزش بالایی قائل می باشد. محبوبیت و عملکرد مطلوب دکتر موسی نژاد موجب شد تا گفت و گویی با وی داشته باشیم که مشروح آن در ذیل می آید:
دکتر جواد موسی نژاد ابتدا با اشاره به نحوه فعالیت خود، در تعریف رشته جراحی عمومی افزود: جراحي عمومي يكي از رشته‌‌هاي مهم پزشكي به شمار مي‌رود که به درمان بیماری های قسمت های مختلف بدن با تکیه بر استفاده از روش های جراحی می پردازد. تمرکز متخصصین این رشته کار بر روی تروماها، بیماری های دستگاه گوارش، شکم، گردن، غدد درون ریز، عروق محیطی، نسوج نرم و پستان است و از آنجا که متخصصین جراحی عمومی؛ اولین سطح ارائه خدمات به بیماران تصادفی و اورژانس های تهدید کننده حیات به شمار می آیند، گستره خدمات دهی و توانایی شان بسیار وسیع بوده و در مواقع لزوم قادر به انجام جراحی های اورژانسی رشته های دیگر مانند جراحی های اورولوژی، زنان، ارتوپدی و در مواردی مغز و اعصاب نیز می باشند. به بیانی دیگر دامنه فعالیت جراحان عمومی به دو بخش اورژانسي و غير اوژانسي تقسيم مي‌شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: جراحي عمومی يك كار تيمي محسوب مي‌شود كه ليدر آن در اتاق عمل پزشك جراح است كه در تشخيص نوع بيماري از علم، تجربه و دانش خود كمك مي‌گيرد اما بعد از شروع برش جراحي، نياز به خلاقيت و ابتكار نیز خواهد داشت.
دکتر موسی نژاد اظهار کرد: خلقت خداوند بي بديل و منحصر به فرد است. به‌طوري كه هيچ دو انساني از حيث بديهي‌ترين جزییات آناتومي‌ داخل شكم نیز يكسان نيستند و تفاوت دارند، لذا هر لحظه (بعد از برش) ممكن است اتفاق جديدي در حین جراحی رخ دهد.
اين متخصص جراحي عمومي اضافه كرد: با توجه به اين تفاوت‌‌ها در بسياري موارد، پلان ذهني كه جراح از قبل دارد؛ دقيقاً اجرايي نمي‌شود و نياز به خلاقيت و بهترين تصميم‌گيري دارد.به عنوان مثال ، اينكه آيا بخشي از روده برداشته يا حفظ شود و نظاير آن؛ از اين رو خلاقیت و ابتکار يكي از مهم‌ترين مؤلفه‌هاي جراح به‌شمار مي‌رود.
وي با بيان اينكه پزشک جراح به عنوان ليدر اتاق عمل با متخصص بيهوشي در خصوص نوع بيهوشي هماهنگی های لازم را انجام می دهد افزود: در نهايت تصميم‌گيري به عهده‌ي پزشک جراح است كه بايد در لحظه بهترين و مؤثرترين تصميم را اتخاذ كند. کمااینکه يك تصميم اشتباه به حيات بيمار پايان می بخشد.
دكتر موسي‌نژاد با بیان اینکه با توكل بر خدا و صداقت كاري عمل جراحي را شروع مي‌كند افزود: هيچ چيز شيرين‌تر از صداقت و هيچ لحظه‌اي ‌زيباتر از آن نيست كه شادي و شعف بيمار و اطرافيان او را پس از انجام موفقيت‌آميز عمل جراحي مشاهده مي‌كنم و به نوعی دعایی که برای من می کنند از همه چیز برایم با ارزش تر است.
در بخشی دیگری ازین گفتگو، اين متخصص جراحي در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبني بر شيوع بيماري هموروييد اظهار كرد: اين بيماري ارتباط مستقيم به وضعيت و نحوه اجابت مزاج دارد. چنانچه اجابت مزاج سفت باشد؛ ريسك ابتلا به آن بيشتر خواهد بود. لذا، رعايت رژيم غذايي تا حدي مي‌تواند از اين بيماري پيشگيري كند.وي افزود: در مراحل اول اين بيماري؛ مي‌توان با درمان دارویی آن را علاج نمود اما در مراحل پيشرفته عمل جراحي ضروري خواهد بود.
وي در ادامه مداخلات غيرعلمي و غيرپزشكي افراد فاقد صلاحیت پزشکی در خصوص درمان بيماري‌ها را يكي از عوامل اصلي ایجاد عوارض در بيماران دانست و گفت: امروزه در زمينه علم و تكنولوژي شاهد دستاوردهاي عظيمي در سطح جهاني و از جمله كشور ما هستيم كه با اقدامات پاراكلينيك مي‌‌توان به تشخيص قطعي انواع بيماري‌ها رسيد. به عنوان مثال متاسفانه برخي افراد كه فرضاً دچار مشكل آپانديسیت يا نظاير آن مي‌شوند، به خود درماني مي‌پردازند. بیماری آيانديسیت با يك معاينه ساده و آزمايش خون يا سونوگرافي؛ تشخيص و تحت درمان ساده جراحی قرار مي‌گيرد اما افرادي كه با مسكن و دارو در صدد رفع يا تعدیل درد آن هستند؛ موجب مي‌شوند بیماری كه به روشی ساده‌‌ درمان‌پذير است، دچار پيچيدگي شود.
اگر آپانديست به موقع تشخیص و با جراحي از بدن خارج نشود؛ موجب آسيب زدن به روده و بافت های مجاور مي‌شود و روند درمان را طولاني‌تر مي‌كند.
اين متخصص جراحي عمومي سپس مشكلات پستان به خصوص در ميان بانوان را مورد اشاره قرار داد كه در سال‌هاي اخير شيوع گسترده‌اي يافته اما برخي نسبت به آن بي‌اعتنا و برخي هم شديداً واهمه دارند. کمااینکه اين بيماري چنانچه در مراحل اوليه تشخيص و تحت درمان قرار گيرد به راحتي علاج خواهد شد.
دكتر موسي‌نژاد همچنين در خصوص علائم سنگ كيسه صفرا، توده‌هاي داخل شكم، مشكلات گوارشي و... توضيحاتي داد و تصريح كرد: به محض ظاهر شدن علائم مشكوك در هر نقطه از بدن؛ فرد بايد به پزشك مراجعه نمايد تا از پيشرفت بيماري احتمالي جلوگيري شود.
وي در خصوص بيماري فتق کشاله ران كه به‌ويژه در ميان مردان شايع تر است، گفت: در اين بيماري‌ توده‌ها در حالت ايستاده در كشاله ران احساس مي‌شود و اگر در مراحل اوليه تحت جراحي قرار بگيرد؛ با يك عمل جراحي ساده قابل درمان است.
اين متخصص جراحي عمومی همچنين به اين نكته اشاره كرد كه برخي بيماري‌ها در مراحل اوليه با درمان مديكال (دارويي) قابل درمان است اما برخي ديگر مانند فتق درمان مديكال ندارد و بايد حتماً با جراحي علاج شود.
وي افزود: فرد مبتلا به بيماري فتق چنانچه دير هنگام به پزشك مراجعه نمايد؛ ريسك عود و آسيب زدن به احشاء مجاور بيشتر و فرآيند درمان طولاني‌تر و حتی احتمال عفونت نيز افزايش خواهد يافت.
دكتر موسي‌نژاد با بيان اينكه شهرستان رودسر از حيث امكانات آزمايشگاهي، تشخيصي و درماني، چيزي كم ندارد افزود: به همت و همیاری مسئولان ذیربط در سال های اخیر شاهد تحول و ارتقاء زیرساخت ها و سرانه های بهداشت و سلامت شهرستان رودسر بوده ایم اما انتظار داریم که همیاری مدیران و مسئولین شهرستانی و استانی در سالجاری برای بالندگی، رشد و تحول زیرساخت های سلامت شهرستان ادامه داشته باشد و در این راستا شهروندان رودسر از اين حيث آسوده‌خاطر شده اند، چرا كه در گذشته براي دريافت خدمات تشخيصي آزمايشگاهي و درماني و جراحي ناگزير از عزيمت به مركز استان بودند.
اين متخصص جراحي عمومي آنگاه در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار ما كه از تفاوت رشته جراحي با ديگر رشته‌هاي پزشكي جويا شد؛ گفت: جراحي عمومي رشته‌اي است كه پزشك جراح نتيجه كار خود را بلافاصله بعد از عمل ، مشاهده مي‌كند و همانطور كه قبلاً هم اشاره كردم شادي و شعفي كه از عمل موفقيت‌آميز جراحي در بيمار و خانواده او ايجاد مي‌شود، با هيچ لذت ديگري قابل مقایسه نيست. در حالي كه رشته‌هاي ديگر درماني، در پروسه زماني بلندمدت نتايج خود را آشكار مي‌كند.
وي افزود: بازگرداندن يك مريض به زندگي؛ كه البته با توكل بر خدا و رحمت الهي و به دست پزشك جراح صورت مي‌گيرد؛ خدمتي بزرگ و غير قابل توصيف به حساب مي‌آ‌يد.
دكتر موسي‌نژاد در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار ما از گرايش برخي افراد به عمل‌هاي جراحي زيبايي افزود: می بایست از انجام اعمال زیبایی نزد افراد غیر متخصص اجتناب شود، چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای فرد به دنبال داشته باشد. در واقع افراد جامعه که متقاضی اعمال جراحی زیبایی هستند باید انتظارات واقع گرایانه از عمل مورد نظر داشته باشند و به طور آگاهانه اقدام نمایند.
این متخصص جراح عمومی در ادامه خطاب به افرادی که متقاضی عمل های زیبایی هستند افزود: شهروندان عزیز حتماً در انتخاب پزشک خود دقت لازم را داشته باشند چرا که نتیجه کار می تواند تأثیر بسزایی در خوشحالی و یا ناراحتی بعد از عمل داشته باشد و حتماً از متخصص بودن فرد اطمینان حاصل نموده و عکس های قبل و بعد بیماران را مشاهده کنند، چرا که با تقلید از دیگران نمی توان به نتیجه دلخواه رسید. به بیانی دیگر افراد جامعه به سلامتی خود اهمیت بدهند چرا که مشکلات بعد از عمل های زیبایی غیراصولی، ممكن است خطرات جدي براي متقاضي به همراه داشته باشد و حتي زندگي او را تهديد كند.
دکتر موسی نژاد متخصص جراحی عمومی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی برای همه اقشار جامعه ضروری و ارزشمند است؛ بهترین و تنهاترین راه مبارزه با بیماری کرونا را قرنطینه در خانه دانست و افزود: تصور کنیدبرای مدتی در سلول انفرادی یا خانوادگی هستید و هیچ ارتباطی با جهان بیرون ندارید تا بتوانید از بیماری در امان بمانید. این پزشک متعهد در پایان اظهار داشت: از پدر، مادر و همسرم و مردم خونگرم و شریف شهر رودسر که همیشه به ما اعتماد دارند کمال تشکر را دارم.
آدرس: رودسر،خیابان انقلاب،ساختمان پزشکان ایستاتیس
تلفن: 01342618035
اینستاگرام: Dr.javadmousanejad