مدیر مدرسه دخترانه رهنمون رشت:

ایجاد تنوع و فضای شاد در محیط آموزشی ضروری است

واحد آموزشی پیش دبستان و دبستان دخترانه رهنمون ازجمله واحدهای آموزشی شاخص در سیستم آموزشی غیردولتی محسوب می شود که مدیریت آن تأکید ویژه ای بر ایجاد تنوع در فضای آموزشی دارد.


خانم تیمورزاده مؤسس و مدیر واحد آموزشی رهنمون دانش آموخته ی رشته مدیریت آموزش و بهسازی در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که علاوه بر 15 سال تجربه فعالیت در نظام آموزش و پرورش به مدت سه سال نیز تدریس دروس آمار و روش تحقیق در دانشگاه را در رزومه خود به ثبت رسانده است.
وی در مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار پگاه اعلام کرد: آموزش و پرورش همانگونه که از عنوان آن پیدا است از دو رکن وابسته به هم و اساسی تشکیل شده است که لازم است به هر دو به صورت موازی و همسو با هم نگریسته شود.
مؤسس و مدیر واحد آموزشی رهنمون با تأکید بر اینکه مدرسه باید فضایی شاد و به دور از استرس باشد و دانش آموز در آن احساس امنیت کند، خاطرنشان کرد: محور اصلی سعی و تلاش ما معطوف آن است که بستری فراهم سازیم تا بچه ها با نهایت علاقه مندی و به دور از هر نگرانی و استرسی به آن ورود کنند.


وی با بیان اینکه در حوزه پرورش؛ مهارت های زندگی را به دانش آموزان یاد می دهیم؛ تصریح کرد: هدف ما اینست که دانش آموزان با فراگیری این مهارت ها؛ بتوانند از عهده حل مشکلات و مسائل خود برآمده و از این حیث وابسته به اطرافیان خود نباشند.
خانم تیمورزاده همچنین برای این نکته اشاره کرد که در این واحد آموزشی؛ دانش آموزان می آموزند که چگونه یاد بگیرند؛ خودشان اهداف خود را تعیین نمایند و معلم نیز نقش تسهیل گر و هدایت کننده را برای آنها به عهده دارد.


وی سپس با بیان اینکه سعی کرده ایم در این مجموعه آموزشی، نوآوری هایی در نحوه ی آموزش و تربیت و پرورش محصلین داشته باشیم؛ اظهار کرد: هدف تمامی این نوآوری ها؛ ایجاد فضای مفرح و شاد برای دانش آموزان است که با شوق و اشتیاق، مفاهیم آموزشی و پرورشی را فراگیرند. در این رابطه پاره ای اوقات با بردن دانش آموز به فضای خارج از کلاس و حتی مدرسه و یا نشستن دانش آموزان بر روی فرش پهن شده در کلاس ، بازی و خوانش گروهی کتاب های مرتبط ؛ کار تدریس و آموزش انجام می شود، چرا که معتقدیم، نشستن طولانی دانش آموز پشت نیمکت، کمکی به اثرگذاری و ماندگاری آموزش ما نمی کند و این ماندگاری امری بسیار ضروری به حساب می آید و در صورتی محقق خواهد شد که دانش آموزان، با عشق و شور و علاقه آموزش را مطالبه کنند.


مؤسس و مدیر واحد پیش دبستان و دبستان رهنمون آنگاه با اشاره به اینکه پایه های پیش دبستان تا کلاس ششم در این واحد؛ تدریس می شود، از علاقه شدید خود به آموزش و پرورش خبر داد و گفت: معلمی یک شغل به حساب نمی آید بلکه رسالتی بزرگ محسوب می شود و مسئولیتی سنگین بر عهده معلمان و آموزگاران است که باید آینده سازان کشور را تربیت و آموزش دهند. وی در همین زمینه برگزاری کلاس های آموزشی ضمن خدمت را در طول سال تحصیلی مورد اشاره قرار داد که توسط مشاوران زبده و کارآزموده برگزار می شود.


خانم تیمورزاده خاطرنشان کرد که معیار اصلی ما برای جذب پرسنل و معلمان، علاقمندی، تلاش، پشتکار و عشق ورزیدن به بچه ها است.
وی اظهار کرد: در طول سال مناسبت های مختلفی داریم که سعی می کنیم فلسفه این مناسبت ها را برای دانش آموزان تبیین و تشریح کنیم. به عنوان مثال می توانیم از روز جهانی صلح، روز جهانی کتاب خوانی، روز جهانی خنده، روز جهانی آب نبات و... نام ببریم .
وی ابراز عقیده کرد: آموزش نباید به کتاب های درسی محدود و منحصر شود و بچه ها باید بدانند فرضاً چرا یک روز در سال، روز جهانی خنده نامگذاری شده و اساساً خنده چه فوایدی دارد و چگونه می تواند حتی برخی بیماری ها را درمان کند!
وی افزود: به اعتقاد ما، زمانی که دانش آموز احساس شادی و شعف نماید، خیلی راحت تر مفاهیم درسی و پرورشی را خواهد آموخت.


مؤسس و مدیر واحد پیش دبستانی و دبستان رهنمون سپس با تأکید بر اینکه در این واحد آموزشی؛ کار گروهی را مد نظر داریم؛ اضافه کرد: در این واحد دانش آموزان محدود به معلم کلاس خود نیستند و می توانند با معلمان کلاسهای دیگر نیز در ارتباط باشند و در برخی مواقع دانش آموزان کلاس اول با محصلین کلاس بالاتر هم نشین می شوند.
وی افزود: این هم نشینی به ویژه از حیث درک تفاوت ها و تطبیق احساسات خود با احساسات دیگران و فراگیری انجام کار گروهی در کنار افراد بزرگتر از خود، بسیار تأثیرگذار است.
خانم تیمورزاده در ادامه با اشاره اینکه، شرکت در مسابقات علمی و برنامه های متنوع با هدف شناسایی توانمندی دانش آموز با توجه به ویژگی های فردی و گروهی برای حصول اعتماد به نفس و ظهور توانمندی ها بیشتر انجام می شود، اظهار کرد در سال تحصیلی جاری شیوع بیماری کرونا بسیاری از برنامه های آموزشی و مسابقات علمی را لغو کرد .این در حالیست که معلمان این واحد آموزشی در سالهای گذشته کسب مقام عالی در جشنواره معماری نوین تدریس و مقام عالی در پروژه درس پژوهی در ناحیه را به خود اختصاص دادند.
مؤسس و مدیر واحد پیش دبستانی و دبستان رهنمون همچنین از کسب مقام دانش آموزان این مدرسه در جشنواره جابربن حیان خبر داد که الگویی ارزشمند از یک کار گروهی و مشارکتی بین دانش آموزان و معلمان ارایه داد.
وی در ادامه به این نکته اشاره کرد در امر آموزش مسابقه دادن با انتخاب برنده و بازنده هدف ما نیست ، اساسا و هیچگاه از دانش آموز نمی خواهیم برای کسب مقام اول مسابقه داده و یا تلاش کند چرا که ملاک برای ما لذت بردن از انجام هر کاری ، افزایش توانمندی و پیشرفت در کار گروهی می باشد که مطمئنا در یک کار گروهی هدفمند همه برنده هستند .
خانم تیمورزاده سپس در پاسخ به سوال خبرنگار پگاه مبنی بر اینکه در سال تحصیلی آینده چه شیوه آموزشی در این مدرسه اعمال خواهد شد؛ اظهار کرد: واحد پیش دبستانی و دبستان رهنمون تابع دستورالعمل های ابلاغی آموزش و پرورش است که در چارچوب قوانین و این دستورالعمل ها؛ مانیز نوآوری هایی در شیوه آموزشی اعمال می کنیم. با توجه به شیوع ویروس کرونا، هنوز معلوم نیست که در سال تحصیلی آینده؛ آموزش به صورت حضوری و یا غیرحضوری انجام خواهد شد؛ با این وجود آنچه برای ما اهمیت دارد اینست که در هر حال سعی خواهیم کرد؛ در شیوه آموزشی تنوع ایجاد کنیم، در واقع اگر قرار باشد که دانش آموز در منزل بماند برنامه هایی مانند ارتباط تصویری با معلم و... را اجرا خواهیم کرد.
مدیر و مؤسس واحد پیش دبستانی و دبستان رهنمون خاطرنشان کرد: آموزش مجازی؛ یک روش آموزی ناشناخته نیست و در همه دنیا چنین روشی متداول است و نسبت به آموزش حضوری؛ مزایایی دارد و در عین حال عاری از برخی نقایص نیست، کما اینکه آموزش حضوری هم دارای مزایا و نقایصی است. وی با بیان اینکه آموزش مجازی (غیرحضوری) یکسری امکانات می-طلبد،باید اذعان نماییم دانش آموزان به برنامه های آموزش حضوری مدرسه عادت کرده اند که با شیوع ویروس کرونا، این برنامه ها ناگهان تغییر کرد و ارتباط رو در روی محصلین با معلم، جای خود را به شنیدن صدای معلم داد. دانش آموزان و اولیای آنها چندان از این وضعیت خشنود نبودند و بعضاً با ارسال پیام ناخرسندی خود را ابراز می کردند. در هر حال وضعیتی ایجاد شد که قابل پیش بینی و کنترل نبود و هیچ کشوری در دنیا برنامه از پیش تعیین شده ای برای مقابله با آن نداشت در هر حال امیدواریم بزودی این مسئله به طور کامل حل و ریشه کن شود و در سال تحصیلی آینده دانش آموزان را در مدرسه ببینیم که دیدن این عزیزان و شنیدن صدا و همهمه آنها به ما انرژی مثبت داده و انگیزه های ما را بیشتر می کند. با این وجود چنانچه بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه داشته باشد و ناگزیر از آموزش غیرحضوری (آنلاین) باشیم؛ بدون شک تفاوت و تنوعی در آن اعمال خواهیم کرد.
مؤسس و مدیر پیش دبستانی و دبستان رهنمون آنگاه با تأکید بر اینکه در این واحد آموزشی تعامل خوبی بین اولیای دانش آموزان و مربیان و پرسنل مدرسه برقرار است، گفت: در این واحد هیچ محدودیتی از حیث ورود اولیای عزیز وجود ندارد و هر زمان که تمایل داشته باشند می توانند در مدرسه حضور یابند.
خانم تیمورزاده در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در خصوص استعدادیابی دانش آموزان، گفت: هر یک از بچه ها از توانایی خاص خود برخوردار هستند و پرسنل مدرسه اعم از معلم؛ ناظم؛ مشاور و... در تعامل با دانش آموزان هیچ محدودیتی ندارند. کما اینکه پیرامون موضوعات و مباحث مختلف با بچه ها صحبت می کنیم و محصلین عزیز هم در مقابل علاقه مندی های خود را با ما در میان می گذارند. بدین ترتیب در همین گفت و شنودها می توانیم علاقه و استعداد بچه ها را شناسایی و کشف کنیم. بدین ترتیب چندان اعتقادی به برگزاری آزمون های مختلف در این راستا نداریم و معتقدم چنین آزمون هایی زمان و انرژی بچه ها را هدر می دهد.
مؤسس و مدیر پیش دبستانی و دبستان رهنمون در پایان ضمن تشکر از از پرسنل، معلمان واحد آموزشی تحت مدیریت خود و همچنین اولیای محترم دانش آموزان خطاب به خانواده ها اذعان کرد: آموزش و‌پرورش فرزندان را نه یک هزینه بلکه سرمایه گذاری بلند مدت تلقی کنند و سازندگی و مهارت های اجتماعی را به فرزندان خود آموزش دهند تا آنها بدانند چگونه بر مشکلات خود غلبه کرده و به چه ترتیب در جامعه با دیگران تعامل داشته باشند و از لذت شاد زیستن بهره مند شوند.
آدرس : رشت، بلوار شهید انصاری ، خیابان مستشاری،پلاک 27
تلفن :09115500046 - 01333721096
صفحه اینستاگرام: rahnemoon.school