تاکید دکتر سید عادل ملک نیا جراح وهیپنوتراپیست بر لزوم درمان های نوین روانشناسی

دكتر سيد عادل ملک ‌نيا از معدود پزشكان جراح خوش ذوق و با اخلاق به شمار مي‌رود كه به موازات فعاليت و خدمات خود در زمينه‌ي پزشكي و عمل‌هاي جراحي عمومي، در علم روانشناسي نيز تحقيقات و مطالعات گسترده و عميقي داشته و درمان بيماري‌ها و مشكلات روحي – رواني را نيز همانند بيماري‌هاي جسمي، ضروري مي‌داند.
وي مؤلف كتاب خارق العاده ی علمی، ادبی و درمانی؛ تحت عنوان (و زندگي ای كه مي‌نويسمش) است كه این کتاب برای اولین بار در دنیا به دو زبان فارسي و انگليسي نوشته و ترجمه شده و در آن مباحث نويني در علم روانشناسي مورد بحث قرار گرفته كه قرابت قابل تأملي با فلسفه دارد و به‌طور مستقيم با مشغله و دغدغه‌هاي روزمره انسان‌‌ها مرتبط بوده و براي همگان قابل فهم است.
ديدگاه ارايه شده در كتاب دكتر سيد عادل ملک ‌نيا مبتني بر اصالت وجود (اگزيستانسيال) است كه فلاسفه‌ي مشهوري همچون سورن كی یركگور، فئودور داستایفسکی، فردریش نیچه، مارتين هايدگر و به خصوص ژان پل‌سارتر بنيانگذاران اصلي آن بوده‌اند و البته اين تفكر پيش از فلاسفه‌ي ياد شده، در مشرق زمين و به خصوص كشور ما در آراء و انديشه‌هاي ملاصدرا ريشه دارد و به‌طور كلي وجود آدمي را مقدم بر ماهيت او مي‌داند.
دكتر ملک نيا جراح و هیپنوتراپیست با به روز رساني فلسفه اصالت وجود كه پيوندی ناگسستني با روان‌شناسي دارد؛ شاكله و مضمون اصلي كتاب خود را، کتابی خارق العاده که راهی جهت رسیدن به آرامش در میان هیاهوی دنیای صنعتی امروز را برای مخاطبین خود فراهم آورده؛ پي‌ريزي و تأليف كرده است.
وي كه بورد تخصصي جراحي و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي گيلان است با بيان اينكه مشكلات جسمي تأثير مستقيم بر مسايل و مشكلات ذهني دارد افزود: يكي از زمينه‌هاي فعاليت وی بحث مسايل ذهني، روحي و رواني می باشد كه در این رابطه در انجمن علمي هيپنوتيزم باليني ايران نيز عضویت دارد و مدرك بين‌المللي آن را دريافت كرده است.
دكتر ملک ‌نيا در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ما گفت: از آنجایی که امروزه علم پزشكي با روش‌هاي جراحي و غير جراحي به درمان بيماري‌هاي مختلف مي‌پردازد؛ مسايل ذهني، مشكلات و بيماري‌هاي روحی و روانی در دنياي معاصر از دغدغه‌هاي اصلي بشر بوده و به نوعی حلقه‌ي مفقوده‌اي است كه بعد از انجام عمل‌هاي جراحي سخت براي التيام بخشيدن به مشكلات و دردهاي روحي _ رواني بيمار، ضروري شمرده مي‌شود. چرا که برخي بيماران بعد از عمل جراحي، با دردهايي دست و پنجه نرم مي‌كنند و با مشكلات ذهني مواجه مي‌شوند كه پزشكان يا جراحان عمدتاً توجه چنداني به آن ندارند و در صورتي كه مورد توجه آنها قرار بگيرد نیز به روان‌شناس يا روان‌پزشك ارجاع مي‌دهند.
این جراح و هیپنوتراپیست خوش ذوق سپس با اشاره به اينكه در زمينه روان‌درماني وجودي (اگزيستانسيال) فعاليت و خدمات‌دهي مي‌كند، به كتاب خود که براي نخستين بار در سطح بين‌المللي به مباحث روانشناسي فلسفي در قالبي ادبي به نگارش در آورده اشاره نمود و افزود: مبحث روان درماني وجودي؛ عمدتاً براي درمان بيماراني مصداق دارد كه با مسايل لاينحل زندگي و مرگ، اضطرابات مختلف و يا با شرايط سخت و بيماري‌هاي مهلك یا صعب‌العلاج دست به گريبان هستند.
وي افزود: شعار هميشگي من اين است كه هيپنوتراپيست دقيقاً در نقطه‌اي به كمك بيماران مي‌شتابد كه ديگر درمان‌گران نااميد شده‌اند. از اين رو عمده تلاش من معطوف آن است كه از حيث علمي كار درماني و جراحي را انجام داده و به موازات آن از توانايي‌هاي موجود ديگر جهت باز گرداندن دوباره بيمار به مسير صحيح و جاده سلامت زندگي بهره بگيرم.
دکتر ملک نیا با اشاره به اينكه چاپ اول كتابی که تألیف کرده(و زندگي‌ اي كه مي‌نويسمش) به بازار عرضه شده افزود: به اعتقاد من هر كاري كه در زندگي انجام مي‌دهيم؛ مبتني بر تصميم‌هايي است كه از قبل اتخاذ مي‌كنيم و ممكن است برخي وقايع ناخوشايند و تراژيك رخ دهد كه انسان در وقوع آن نقشي نداشته باشد؛ اما در معنايي كه از آن رويداد در ذهن خود تعريف مي‌كنیم؛ و یا تغيير مثبت يا منفي كه آن رويداد ايجاد مي‌كند؛ مي‌تواند انسان را به وادي نااميدي مطلق هدايت نمايد و يا دریچه‌های اميد را به روي ما بگشايد و حركت رو به جلو را برايمان سهل و آسان كند. با اين اوصاف عنوان كتاب من ناظر بر اينست كه هر انساني با زندگي كردن خود؛ در حال نوشتن تصميم‌هايي است كه اتخاذ كرده و يا در آينده اتخاد خواهد كرد کمااینکه در تفكر روان درماني وجودي؛ هر انساني صرف ‌نظر از تمايل و خواسته اش، مسووليت تمامي اعمال خود را به عهده دارد و از اين منظر، همه انسان‌ها نويسنده‌ سناريوي زندگي خود محسوب مي‌شوند.
وی در ادامه به تشريح فلسفه روان‌درماني وجودي پرداخت و گفت: روان‌درماني وجودي بر پايه 4 اصل مهم و اساسي تعريف مي‌شود كه اولين مبحث، مرگ و مواجه شدن انسان با مفهوم مرگ در طول زندگي است كه با مشاهده مرگ ديگران و مرگ عزيزان در ذهن شكل مي‌گيرد و به مفهومي فلسفي مبدل مي‌گردد كه بعضاً دلهره و اضطراب از آگاهي به اين مفهوم نیز ايجاد مي‌شود. دومين مبحث در فلسفه روان‌درماني وجود مقوله آزادي است كه در اين فلسفه، با مفهوم رايج و عمومي آن تفاوت‌‌هاي آشكاري دارد. به بيان ديگر در فلسفه اصالت وجود، همه انسان‌ها آزاد هستند اما اين آزادي هولناك و اضطراب‌آور است. چرا كه انسان آزاد حق انتخاب و تصميم‌گيري دارد و هر تصميم‌گيري مسئوليت به دنبال خواهد داشت. بدين ترتييب هر اتفاقي كه در زندگي انسان رخ دهد؛ از تصميم‌هاي او ناشي مي‌شود.
وي سپس مبحث سوم در فلسفه روان‌درماني وجودي را تنهايي عنوان كرد و توضيح داد: بسياري از آدم‌ها از تنهايي مي‌گريزند اما واقعيت اينست كه همه انسان‌ها تنها به دنيا مي‌آيند و تنها نيز اين دنيا را ترك مي‌كنند. با اين وجود انسان آگاه بر وجه اجتماعي خود متمركز مي‌شود. چون انسان، موجودي اجتماعي است و از اين منظر، تنهايي قابل تحمل مي‌شود و يا جنبه مثبت به خود مي‌گيرد.
دكتر سيد عادل ملك‌ نيا چهارمين مبحث فلسفه روان‌درماني وجودي را معناي زندگي بيان كرد و گفت: در اين مبحث مفاهيمي چون چرا هستيم؛ چرا زندگي مي‌كنيم، چرا از اين دنيا مي‌رويم و نظاير آن مشغله و دغدغه ذهني را تشكيل مي‌دهد كه به واقع دغدغه مشترك تمامي انسان‌ها در ادوار تاريخ بوده است. جستجوي معناي زندگي، بخشي از اضطراب و دلهره آدمي را تشكيل مي‌دهد. چرا كه روح انسان به موازات علم و تكنولوژي رشد نكرده است. در واقع هر قدر كه تكنولوژي، اسباب رفاه و آسايش نوع بشر را فراهم ساخته، به همان ميزان، آدمي را از اصل و ذات خود دور كرده است. کمااینکه امروزه همه ابعاد جسم آدمي شناسايي شده و به نوعی تقريباً تمامي بيماري‌ها قابل درمان و يا قابل كنترل شده اند؛ اما در شناخت زواياي تاريك و پنهان ذهن و روح آدمي، پيشرفتي حاصل نشده است.
این جراح و هیپنوتراپیست خوش آتیه با اشاره به اینکه تكنولوژي در ذات خود استرس زا است و راه كارهاي مقابله با استرس به علت مشغله فراوان انسان معاصر مورد توجه قرار نمي‌گيرد افزود: به عنوان مثال انسان‌ها در قرون و اعصار گذشته، در دل طبيعت، به آرامش مي‌رسيدند. اما امروزه دغدغه‌‌ها و مشغله‌هاي كاري فراوان، مجال رفتن به دل طبيعت و شايد حتي فكر كردن به آن را هم نمي‌دهد. چرا که در دنیای کنونی، ما از طبيعت دور شده‌ايم و آنچه در گذشته،‌ استرس‌ها و اضطراب‌ها را به‌طور غريزي مرتفع مي‌ساخت؛ در دنیای امروزی به علت اشتغالات گوناگون زندگي به راحتي در دسترس قرار نمي‌گيرد.
دکتر ملک نیا در ادامه تصريح كرد: هر انساني كه اين 4 اصل اساسي را فرا گيرد و آن را در زندگي خود به كار ببرد؛ قطعاً مسير صحيح زندگي خود را خواهد يافت و با آرامش اين مسير را طي می نماید.
وي همچنين افزود كه كتاب تأليفي او با توجه به مباحث ذكر شده، داراي 40 موضوع و مضمون است كه شالوده‌ي فكري آن بر اين مبنا پي‌ريزي شده كه هر رفتاري که انسان انجام دهد و هر كاري که كند اگر آن‌ كار يا رفتار ظرف مدت 21 روز (و در برخي مكاتب و انديشه‌‌ها 40 روز) به‌طور مستمر تكرار شود، به عادت تبديل خواهد شد. حال اين عادات ممكن است خوب و درست يا بد و ناپسند باشد.
اين متخصص جراح و هیپنوتراپیست اهل تفكر و فلسفه در ادامه با توجه به اینکه کتاب خود را به صورت نوشتاری و صوتی همراه با موسیقی اورجینال به تألیف در آورده افزود: خوانندگان كتاب من، در صورت عمل کردن به نکته های آن؛ متوجه تغييرات مثبتي در ذهنيت خود می شوند و لازم به ذكر است كه اين كتاب بايد در تنهايي مطلق خوانده و یا گوش داده شود و بعد خواننده با صداي بلند آن را در ذهن خود بخواند. کمااینکه هر فردي با خواندن اين كتاب، براساس پس زمينه‌هاي فكري خود، از آن برداشت ذهني متفاوتی خواهد داشت.
دكتر ملک نيا آنگاه از عرضه كتاب خود در جشنواره ادبي بهمن ماه امسال (1398) در تهران خبر داد و گفت كه انتشارات معتبر و جهاني آمازون عهده‌دار نشر این كتاب است.وي افزود: كتاب ( و زندگی ای که می نویسمش ) در قالب باكس حاوي CD و كتاب مكتوب است كه در رشت، علاقمندان مي‌‌توانند آن را از كتابفروشي ارديبهشت واقع در خيابان 109 گلسار تهيه كنند.
دکتر ملک نیا ادامه داد: هر انساني حداقل در مقطعي از زندگي خود دچار برخي استرس‌‌ها و اضطراب‌‌ها مي‌شود كه عمدتاً به دليل ابهام در شناخت ماهيت زندگي و معناي آن و همچنين پديده مرگ است. اما اين كتاب به خواننده كمك مي‌كند به اين استرس‌ها غلبه كند. در اين رابطه لازم است يادآوري كنم براساس چند گزارش دريافتي مكتوب برخي افراد كه در نااميدي مطلق قصد خودكشي داشتند با خواندن اين كتاب از تصميم خود براي پايان دادن به زندگي‌شان منصرف شده و با اميدي دوباره به زندگي عادي بازگشتند.
وی در ادامه به وظيفه خطير جراح عمومی در اتاق عمل اشاره كرد و گفت: اهمیت شغل ما به گونه‌اي است كه با کوچک ترین غفلت و سهل‌انگاري جان انسانی به خطر و از سویی با دقت و احساس مسئوليت زندگي دوباره به او داده مي‌شود. البته ما فقط وسيله هستيم و خدا در جايي كه نياز به حضور ما است ما را در خدمت و كمك به بيمار مي‌گمارد.
دکتر ملک نیا با بیان اینکه جراحي عمومي یکی از رشته‌هاي مادر در علم پزشكي است، سنگين‌ترين مسووليت پزشكان جراح عمومي را رسيدگي به وضعيت بيماران آسيب‌ديده از حوادث مختلف از جمله سوانح (تروما) دانست و افزود: در عمل جراحي بيماران ترومايي؛ تصميمات می بايست در لحظه گرفته شود و مواردي همچون نوع عمل، عوارض آن،‌ كارهاي قبل از عمل،‌ نتيجه عمل و... تماماً در كسر كوتاهي از زمان در ذهن جراح آناليز و تصميم مقتضي اتخاذ می شود. در عين حال در اتاق جراحي؛ يك تيم وجود دارد كه هر يك وظايفي مهم و حساس به عهده دارند و سكاندار و مركزيت درمان بیمار تروما جراح عمومي است.
اين جراح و هیپنوتراپیست موفق و خوش ذوق با تأكيد بر اينكه در هر كاري بايد تعادل را در نظر گرفت و از افراط و تفريط پرهيز كرد افزود: امروزه بسياري از جراحي‌هاي زيبايي غير ضروري بوده و به نوعی طرفداران و متقاضيان چنين عمل‌‌هايي بايد در مفهوم زيبايي تعمق بيشتري نمايند و بنا به نیاز خود و کاملاً آگاهانه و به موقع این گونه عمل ها را انجام دهند و صرفاً به دنبال یک زیبایی ظاهری نباشند. چرا که زیبایی یک چیز ذهنی است و به نوعی به باورهای هر فرد بر می گردد.
دکتر سید عادل ملک نیا نویسنده ی کتاب خارق العاده ی علمی،ادبی و درمانی (و زندگی ای که می نویسمش) در پایان ضمن تشکر و قدردانی از اعضای خانواده خود برای همگان آرزوی سلامتی و شادی نمود و افزود: بی شک پزشکی با تمام مسئولیت هایش حس هایی را با خود به ارمغان می آورد، که قطعاً هیچ جایگزینی ندارد.
تلفن تماس: 09116050326
اینستا صفحه ادبی: adel_maleknia
اینستا صفحه تخصصی پزشکی:
dr_adel_maleknia
اینستا صفحه عمومی:
doctor_maleknia