ارایه خدمات دندانپزشکی به بهترین شکل ممکن هدف اصلی
مطب دندانپزشکی دکتر مهدی رضایی مؤید است

دهان و دندان نقش بسزایی در حفظ سلامت کل بدن دارد، به گونه ای که بیماری ها و مشکلات ایجاد شده در این بخش، سلامت سایر قسمت ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. از سویی دیگر امروزه ارتباط بیماری های دهان و دندان با سایر بیماری های سیستمیک نظیر مشکلات قلبی و عروقی، ناراحتی های گوارشی، دیابت و حتی زایمان زودرس در مادران باردار به اثبات رسیده و همین امر حاکی از اهمیت حفظ سلامت محیط دندان است. لذا مراجعه به دندانپزشک و حضور در مطب دندانپزشکی همواره یکی از چالش های پیش روی بسیاری از افراد جامعه است. به گونه ای که استرس و ترس از حضور در مطب دندانپزشکی گه گاه دلیل عدم مراجعه بیماران و بالطبع ایجاد صدمات گسترده تر به حفره دهان و دندان به شمار می رود. اما امروزه ورود تکنولوژی های مدرن به حیطه ی دندانپزشکی، این بخش از علم پزشکی را نیز همچون سایر بخش ها به شدت تحت تأثیر قرار داده و امکان ارایه ی خدمات دندانپزشکی را در سطحی کاملاً متفاوت برای افراد جامعه فراهم آورده است. در این بین شاید روزگاری، تصور انجام عصب کشی یا جراحی های دندان بدون درد در کم ترین زمان و با حداکثر دقت، بیشتر به یک رویا شبیه بود؛ اما امروزه با ورود تکنولوژی به دنیای دندانپزشکی، این امر میسر شده است. درمان كانال ريشه دندان كه در اصطلاح عاميانه به عصب‌كشي یا عصب کُشی معروف است از مهم‌ترين شاخه‌‌هاي درماني در علم دندانپزشكي به شمار مي‌رود كه امروزه با توجه به رشد و پيشرفت تكنولوژي مدرن و به وسيله دندانپزشكان ماهر و كارآزموده، در مدت زمان بسيار كوتاه و با كمترين درد و مشكل براي بيمار؛ انجام مي‌شود. با توجه به این مهم؛ دكتر مهدي رضايي مؤيد از جمله دندانپزشكان موفق و حاذق در شهرستان لاهيجان محسوب مي‌شود كه محیطی کاملاً آرامش بخش و به دور از استرس را برای بیماران محترم فراهم آورده و تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله: جرم گیری، اطفال، بیماری های لثه، درمان ریشه، پروتز ثابت و متحرک، ایمپلنت و به ‌طور خاص درمان کانال ريشه را با بالاترین کیفیت به شهروندان عزیز ارایه می کند.
وي در مصاحبه‌اي اختصاصي با خبرنگار ما گفت : پس از پايان خدمت سربازي، فعاليت خود را در سال های 90 – 89 به‌طور رسمي در شهرستان لاهیجان آغاز كرده است.
دكتر مهدي رضايي مؤيد با بيان اينكه اكثر درمان‌هاي دندانپزشكي در مطب تحت مدیریتش با بهره گیری از تکنولوژی روز و مدرن انجام مي‌شود افزود: به‌طور خاص در درمان کانال ریشه دندان كه به اشتباه عصب‌كشي یا عصب کُشی خوانده مي‌شود، خدمات‌دهي مي‌كند.
وی در خصوص واژه ی (عصب کشی _ عصب کُشی) یا درمان کانال ریشه دندان افزود: عصب کشی نوعی درمان جهت حفظ دندان های آلوده از آسیب های شدید است. به نوعی این روش درمان شامل خارج کردن ریشه یک دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال و در نهایت پر کردن آن به منظور جلوگیری از نفوذ باکتری به این ناحیه و بازگشت باکتری ها به سیستم اعصاب دندان است و هدف از انجام درمان کانال ریشه دندان (عصب کشی) فراهم آوردن امکان باقی ماندن دندان در دهان بدون وجود اعصاب زنده در آن جهت حفظ زیبایی، هضم صحیح غذا و... است.
دکتر رضایی مؤید با بیان اینکه درمان ريشه دندان را به دو فرم درمان اوليه و درمان ثانويه انجام می دهد افزود: به بيان ديگر درمان اوليه شامل بيماراني می شود كه براي اولين بار جهت اين نوع درمان مراجعه مي‌كنند و درمان ثانويه شامل بيماراني است كه قبلاً در مراكز دندانپزشكي ديگر تحت اين نوع درمان قرار گرفته اما به دليل بروز عفونت يا مشكلات ديگر، به ما مراجعه مي‌كنند.
اين دندانپزشك حاذق و كارآزموده در ادامه علم، تخصص و تجربه دندانپزشك و تجهیزات پیشرفته را لازم و ملزوم یکدیگر در ارایه درمانی مؤثر دانست و افزود: استفاده از تکنولوژی های نوین باعث شده که روش های درمان، کم تهاجمی و با رعایت بالاترین سطح ایمنی و رفاه بیمار انجام گردد؛ که در اين راستا تجهیزات و وسايل تخصصي كه ما در مطب تدارك ديده ایم، از جنبه كاهش مدت زمان درمان و به ويژه كاهش درد ناشي از درمان در راستای رفاه حال بیمار، با مراکز دندانپزشکی روز دنیا برابری می کند.
وي اظهار كرد: مزيت اصلي اين تکنولوژی نوين و پيشرفته دقت و سرعت عمليات درماني و به خصوص كاهش درد ناشي از درمان است.
دكتر رضايي مؤید همچنین افزود: در گذشته بعد از پايان عمليات درماني، بيمار بايد آنتي‌بيوتيك و قرص‌هاي مُسكن مصرف مي‌كرد اما امروزه این طور نیست.
دكتر رضايي مؤيد سپس كاهش چشمگير ميزان اشعه وارد شده به بيمار را در مرحله راديوگرافي از ديگر مزاياي تكنولوژي و دستگاه‌هاي جديد دانست و تصريح كرد: همه سعي و تلاش ما معطوف آن است كه چنانچه هر وسيله‌اي به درمان مؤثر بيمار كمك كند را تهيه كنيم و شكر خدا بيشتر اين دستگاه‌ ها را قبل از فرا رسيدن موج سنگين افزايش نرخ دلار تهيه و خریداري كرده‌ايم.
وي در ادامه افزايش چندين برابري قيمت مواد مصرفي و كمبود اين مواد را از جمله مشكلات اصلي برشمرد و افزود: با توجه به نوسانات ارز، ما به‌ منظور رفاه حال بيماران عزيز تعرفه‌‌های مطب را متناسب با هزينه‌ها افزايشي نکرده ایم و در عين حال بعضاً تخفیفاتی نيز براي قشرهاي كم درآمد منظور مي‌كنيم. اين در حاليست كه همه بيماران از ديد ما يكسان بوده و قابل احترام و تكريم هستند و ما خود را موظف به ارایه بهترين خدمات به عزيزان مي‌دانيم. چرا که انساني كه به ما مراجعه مي‌كند با درد و مشكل دست به گريبان است. لذا وظيفه حرفه‌اي و اخلاقي ما رفع مشكل و التيام بخشيدن به آلام و دردهاي اوست و از اين نظر هيچ تفاوت و استثنايي بين بيماران قايل نيستيم.
دكتر رضايي مؤید در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبني بر اينكه اخلاق پزشكي را چگونه تعريف مي‌كنید افزود: اخلاق پزشكي مفاهيم زيادي را در برمي‌گيرد و منحصر به برخورد خوش‌رويانه و محترمانه با بيماران نمي‌شود. كما اينكه احترام و تكريم ارباب رجوع و برخورد خوش‌رويانه با بيماران از فاكتورهاي اصلي در اخلاق پزشكي و در صنوف مختلف ديگر؛ به حساب مي‌آيد. اما در كنار آن، خويشتن‌داري در شرايط بحراني بيمار، ايجاد ارتباط صحيح با بیمار، كاهش بيم و اضطراب بیمار، تعامل سازنده با همكاران و پرسنل، حفظ شأن و جايگاه افراد پيشکسوت، به روز بودن در کار، بهداشت، صداقت، وجدان کاری و... از مقولاتی هستند که در مجموع به اخلاق پزشكي معنا مي‌دهند.
اين دندانپزشك اخلاق‌مدار سپس در پاسخ به اين سؤال خبرنگار ما كه بسياري از افراد، جرم‌گيري را موجب آسيب زدن به دندان و لق شدن آن مي‌دانند، اظهار كرد: جرم‌گيري با ابزار خاصي انجام مي‌شود و باور عمومي داير بر لق شدن و آسيب دنداني، پايه علمي ندارد. چون جرم لايه‌اي آهكي است كه از بقاياي مواد غذايي چسبيده شده به دندان رسوب مي‌كند و بافت آن با بافت دندان همگن نيست و دستگاه ‌جرم‌‌گير با ايجاد لرزش روي آن، باعث جدايي جرم از دندان مي‌شود.
وي در همين زمينه افزود: در واقع جرم دنداني را بايد به سه گونه تقسيم كرد كه گونه اول جرم‌هاي سطحي را شامل مي‌شود و به راحتي قابل برداشتن است؛ اما در گونه دوم، جرم‌ها به نسبت بيشتر بوده و تحليل لثه را به همراه دارند. گونه سوم جرم را نیز می توان به چوب‌هاي كاشته شده بر زمين تشبيه كرد كه به‌وسيله چوب‌هاي عرضي نگه‌داري مي‌شود. به بيان ديگر؛ جرم‌هاي بين دنداني، در وضعيت شديد همانند آن چوب‌هاي عرضي عمل مي‌كند كه دندان‌‌ها را ظاهراً به حالت محكم و سفت كنار هم نگه داشته است. لذا وقتي كار جرم‌گيري انجام مي‌شود، لقي دندان خود را نشان مي‌د‌هد چون جرمي كه وظيفه چوب عرضي را به عهده داشته از دندان جدا شده است.
دكتر رضايي مؤید مؤثرترين و ساده‌ترين راه پيشگيري از جرم دنداني را مسواك زدن صحيح همراه با كشيدن نخ دندان عنوان كرد و گفت: پيشنهاد ما اين است كه هر فرد حداقل يك بار در سال به دندانپزشك مراجعه و وضعيت دندان‌هاي خود را از جنبه جرم و پوسيدگي احتمالي كنترل نمايد. البته چنانچه ميزان جرم زياد باشد بايد هر 6 ماه يكبار اين مراجعه و چك‌آپ دندان‌ها انجام مي‌شود.
اين دندانپزشك حاذق و كارآزموده همچنين با بيان اينكه در محيط دنداني و تاريك شرايط براي رشد باكتري همواره فراهم است اظهار كرد: پدران و مادراني كه داراي نوازد شيرخوار هستند نبايد از ليوان خود به طفل آب يا شير بخورانند چون باكتري موجود در دهان آنها به طفل انتقال مي‌يابد و باكتري‌ها نيز پوسيدگي ايجاد مي‌كنند.
وي سپس با بيان اينكه همواره پيشگيري از درمان مهم‌تر است، اضافه كرد: با مراجعه منظم در بازه‌هاي زماني مشخص نزد دندانپزشك؛ بسياري از مشكلات دنداني، با ترميم ساده در يك جلسه مرتفع خواهد شد.
دكتر رضايي مؤید گفت: برخي افراد تا زماني كه دندان آنها درد نگرفته به مراكز دندانپزشكي مراجعه نمي‌كنند در حالي كه دندان در شرايط تخريبی شديد به درد مي‌آيد، كه در اين صورت بايد كشيده شود يا تحت درمان ريشه (عصب‌كشي) قرار بگيرد.
اين دندانپزشك خوش آتیه و مجرب سپس با تأكيد بر اينكه سر لوحه خدمات اين مطب مبتني بر وجدان‌كاری است، افزود: هنگامي كه خدمات به نحو احسن به بيمار ارايه مي‌كنم و لبخند رضايت را بر لب بيمار مي‌بينم؛ انرژي مثبت مي‌گيرم و شب‌ها آسوده خاطر سر به بالين مي‌گذارم.
وی همچنين در پاسخ به سؤال خبرنگار ما كه همكاري شرکت های بيمه‌ را جويا شد گفت: متأسفانه بيمه‌‌ها خدمات دندانپزشكي را به خوبي تحت پوشش قرار نمي‌دهند و در مواردي هم كه پوشش مي‌دهند؛ تعرفه‌ها را بسيار پايين محاسبه و همان مبالغ را هم با تأخير طولاني مدت پرداخت مي‌كنند.
دکتر مهدی رضایی مؤید در پايان از اعضای خانواده، پدر، مادر و نيز داماد خود دكتر رامين ابراهيميان ( فوق تخصص جراحی قفسه سينه)، خواهر خود دكتر مريم رضايي مؤید (متخصص زنان و زايمان) و همچنین دكتر حسين محمدي سليمي، دكتر عباس شكوهي و خانم دکتر حسام محسنی تقدير و تشكر و براي همگان آرزوی موفقيت نمود.
آدرس مطب دندانپزشکی دکتر مهدی رضایی مؤید: لاهیجان،خیابان 22 آبان، ساختمان آپادانا

تلفن: 01342244904
اینستا: mehdimoayyad@