دکتر مهستی محبی متخصص قلب و عروق:

سلامتی قلب در گرو تحرک کافی و رژیم غذایی مناسب است

قلب، بدون شك مهمم ‌ترين عضو بدن آدمي و هر موجود جاندار ديگر محسوب مي‌شود. چرا كه از كار افتادن يا از دست دادن برخي اعضاء بدن، اگرچه زندگي نرمال فرد را با مشكل جدي مواجه مي‌كند اما حيات را از او نمي‌گيرد در حالي كه از كار افتادن قلب، توقف حيات را به دنبال خواهد داشت. در واقع حیات بدن به قلب بستگی دارد و اگر سالم باشد بیماری ها هرگز به سراغ ما نمی آیند. با توجه به اهميت و جايگاه حساس و حياتي قلب و از آنجايي كه بيماري‌هاي قلبي و عروقي در سال‌هاي اخير به ميزان قابل توجهي (به دلايل مختلف) افزايش يافته و نيز كاهش سن ابتلا به اين بيماري و حتي سكته قلبي در ميان جوانان و افراد زير 50 سال؛ مصاحبه‌اي اختصاصي با خانم دكتر مهستي محبي متخصص بيماري‌هاي قلب و عروق انجام داده‌ايم كه در اين مصاحبه علل و عوامل ايجاد بيماري‌هاي قلبي و عروقی؛ علايم و نشانه‌هاي باليني اين بيماري‌ها و راه‌هاي پيشگيري و درمان مورد بحث و بررسي قرار گرفته است:
خانم دکتر محبي كه پيش از اين در مشهد و نيشابور به مدت 25 سال به كار طبابت اشتغال داشته و از سال 95 به تالش عزيمت و فعاليت‌ها و خدمات پزشكي خود را در اين شهرستان پي گرفته؛ در ابتدا با اشاره به اينكه كلينيك تحت مديريت وي به دستگاه‌هاي اكو، تست ورزش و نوار قلبي مجهز است؛ اظهار كرد: اكثر مراجعه‌كنندگان به كلينيك تحت مديريت او را افراد بالاي 50 سال تشكيل مي‌دهند که عمدتاً به دليل مشكلات ناشي از فشار خون بالا، بيماري‌هاي قلبي و عروقي، انسداد عروق قلب (كه در اين منطقه شيوع گسترده‌اي دارد) به اين كلينيك مراجعه مي‌كنند.
اين متخصص قلب و عروق با تجربه و پیشکسوت خاطرنشان‌ كرد: انسداد عروق كرونر از مهم‌ترين عوامل بيماري‌هاي قلبي به‌شمار مي‌رود يعني عروق كوچك كه وظيفه خون‌ رساني به ماهيچه قلب را دارند مسدود مي‌شوند؛ همچنين فشار خون بالا؛ بيماري‌هاي مرتبط با افزايش چربي خون و تأثيرات آن روی سيستم قلب و عروق؛ و نيز بيماري ديابت از ديگر عوامل ايجاد بيماري‌هاي قلبي و عروقي محسوب مي‌شوند.
وي سپس علائم باليني حمله‌هاي قلبي را مورد اشاره قرار داد و گفت: حمله قلبي؛ درد از بالا تا فك ايجاد مي‌‌شود و معمولاً تا نيم ساعت يا كمي بيشتر به طول مي‌انجامد و با عرق سرد و گاهي با تهوع و استفراغ همراه است، بعضي مواقع نيز باعث ضعف و نهايتاً سنگ کوب مي‌شود.
خانم دكتر محبی در ادامه فاكتورهاي مؤثر در بيماري قلبي را مورد اشاره قرار داد و گفت كه 5 فاكتور در ايجاد بيماري قلبي مؤثر است. اولين فاكتور سن و سال شخص است كه معمولاً در سنين بالاي 45 سال (در مردان) و 60 سال به بالا (در زنان) ايجاد مي‌شود. فاكتور دوم ديابت، سوم مصرف دخانيات، چهارم فشار خون بالا و پنجمين فاكتور مسايل ژنتيك است.
اين متخصص قلب و عروق سپس با بيان اينكه بيماري‌هاي عروقي كرونری قلب در سطح گسترده‌اي درمنطقه شيوع يافته افزود: مصرف ماهي شور كه با درصد بالاي نمك همراه است به ايجاد فشار خون و چربي خون كمك مي‌كند ضمن اينكه علاوه بر ماهي شور، دنبه، كله‌ پاچه، جگر و احشاء گوسفند و همچنين حجم بالاي برنجي كه ميل مي‌شود؛ در افزايش وزن و به تبع آن چربي و فشار و نهايتاً بيماري‌هاي قلبي تأثير قابل توجهي دارد. از سوي ديگر به علت بافت سنتي منطقه؛ ازدواج‌هاي فاميلي، شايع است كه در ايجاد زمينه ارثي بيماري‌هاي قلبی نقش‌آفرين است. به ‌طوري كه مواردي از بيماران قلبي در سن 30 تا 35 ساله بوده و حتی يك فقره سكته قلبی در جوان زیر 30 سال رخ داده است.
خانم دکتر مهستی محبی در ادامه توصیه هایی به افراد جامعه داشت و افزود: مردم باید حساسیت بیشتری نسبت به علائم بیماری های قلبی داشته باشند و به چکاب قلبی خود اهمیت دهند.
وی تصریح کرد: به محض مشاهده اولین علائم بیماری های قلبی باید به پزشک مراجعه کرد تا به مشکلات حاد تری تبدیل نشود.
خانم دکتر مهستی محبی خاطر نشان کرد: درد در قسمت جلوی قفسه سینه، دست و کتف چپ و حتی راست، درد در قسمت فک پایین و نیز برخی از دردها در قسمت ناف می تواند از علائم بیماری های قلبی باشد که باید مورد بررسی فوری قرار بگیرد.
این متخصص قلب و عروق در خصوص دیگرعلائم نارسایی های قلبی افزود: تنگی نفس در هنگام فعالیت و تپش قلبی غیرمتناسب با فعالیت های جسمی از دیگر این عوامل هستند که باید به متخصص قلب اطلاع داده شود.
وی با بیان اینکه هر نوع درد در ناحیه قفسه سینه باید جدی گرفته شود یادآور شد: بالا بودن فشار خون، چربی خون، دیابت، سبک زندگی نادرست، رژیم غذایی و مصرف سیگار از عوامل مستعد کننده در ایجاد تنگی عروق کرونری قلبی محسوب می شوند که می بایست نسبت به درمان و پیشگیری درباره این علائم مصمم بود.
این متخصص قلب وعروق در ادامه اظهار کرد: افرادی که در خانواده آنان سابقه بیماری های قلبی وجود داشته می بایست در سنین پایین تر نسبت به بررسی و چکاپ قلبی حساس باشند و به پزشک مراجعه کنند.
وی همچنین استرس و فشار روحی را بسیار برای قلب خطرناک دانست و تأکید کرد: استرس و فشار روحی اثرات مخربی بر روی عروق کرونری قلب ایجاد می کند که همه باید به شدت از آن اجتناب کنند زیرا استرس و بیماری های قلبی رابطه مستقیمی با هم دارند.
خانم دكتر مهستي محبي آنگاه با اشاره به اينكه بيماري‌هاي قلبي؛ درمان قطعي دارند؛ گفت: بسته به نوع بيماري فرآيند درمان متفاوت است. به‌عنوان مثال افرادي كه به نارسايی خفيف ماهيچه قلب مبتلا هستند سالی يك بار بايد توسط متخصص قلب ويزيت شوند که متأسفانه در گذشته روش‌‌هاي صحيحی براي درمان اين نوع بيماري اعمال نمي‌شد و در مراجعه آنها به مراكز درماني، بلافاصله بستري مي‌شدند، در حالي كه من طي 25 سال طبابت از تخصص ويژه‌اي در درمان نارسايي قلب برخوردار شده و اين بيماران را بدون آنكه بستري شوند، درمان مي‌كنم.
وي با بيان اينكه درمان اين بيماران به صورت پله پله انجام مي‌شود توضيح داد: با اين روش، پيرزني كه هر سال 15 مرحله براي نارسايي قلب خود، بستري مي‌شده اكنون هر دو يا سه ماه يكبار فقط براي دريافت داروهاي مورد نياز خود به ما مراجعه مي‌كند.
خانم دكتر مهستی محبی در ادامه خاطرنشان كرد: قلب يك ماهيچه، همچون ماهيچه‌هاي ديگر بدن است و همچون ماهيچه‌هاي بازو و پا که بر اثر ورزش قوي مي‌شوند؛ ماهيچه قلب نيز با فعاليت و ورزش منظم و مستمر، قوي خواهد شد كه در اين رابطه 45 دقيقه ورزش در 5 روز از هفته توصيه مي‌شود.
اين متخصص قلب و عروق همچنين تغذيه صحيح را در كنار فعاليت‌هاي ورزشي منظم، از عوامل تقويت ماهيچه قلب دانست و تغذیه سالم را نیز در پیشگیری از بیماری های قلبی مهم ارزیابی کرد و افزود: مصرف غذاهای دریایی، کاهش مصرف گوشت قرمز، کاهش مصرف فست فودها و افزایش مصرف روغن زیتون، میوه و سبزیجات از جمله راه کارهای تغذیه ای در پیشگیری از بیماری های قلبی و نیز تقویت ماهیچه قلب محسوب می شود.
وي قطع مصرف سيگار؛ كاهش مصرف نمك و عدم استفاده از روغن جامد و حيواني و چربي‌ها را در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي مؤثر دانست و افزود: تازه‌ ترين تحقيقات علمي پزشكي در خصوص تخم ‌مرغ اين نتيجه را به دنبال داشته كه مصرف تخم مرغ بر خلاف آنچه در گذشته بيان مي‌شد مضر نبوده و افراد مبتلا به بيماري قلبي مي‌توانند در هفته تا 5 عدد تخم‌ مرغ نيز ميل كنند.
این متخصص قلب و عروق همچنین درمان بیماری های فشار خون، چربی خون و دیابت را بسیار در کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی مؤثر خواند و افزود: ترک مصرف سیگار، قلیان و نیز مواد مخدر نیز در سلامت قلب بسیار مهم است.
وی تغذیه سالم را نیز در پیشگیری از بیماری های قلبی مهم ارزیابی کرد و افزود: مصرف غذاهای دریایی، کاهش مصرف گوشت قرمز، کاهش مصرف فست فودها و افزایش مصرف میوه و سبزیجات از جمله راه کارهای تغذیه ای در پیشگیری از بیماری های قلبی محسوب می شود.
خانم دکتر مهستی محبی متخصص قلب و عروق در پايان خطاب به بيماران توصيه كرد در مراجعه به مطب‌ها و مراكز پزشكي؛ از بيان تشخيص‌هاي خود‌باورانه خودداري نموده و فقط علايم و نشانه‌‌هاي خود را براي پزشك معالج بازگو نمايند و به بیانی دیگر در رابطه با بیماری های قلبی حتما به پزشک متخصص مراجعه داشته باشند و نسبت به آن بی تفاوت نباشند و از درمان های خانگی اجتناب ورزند.

آدرس کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر محبی:
تالش، خیابان دکتر معین، خیابان بوعلی،
جنب آزمایشگاه دکتر افشار
تلفن: 01344225676 - 01344253438