دكتر مهدي بهنام ‌پور متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی:

جراح عمومی در خط اول مراقبت از بیماران آسیب دیده از حوادث قرار دارد

در سال های اخیر، علاوه بر پیشرفت های چشمگیر در عرصه علوم پزشکی، زیرساخت های فراوانی در جهت خدمات رسانی به بیماران در بخش دولتی و خصوصی ایجاد شده است. استان گیلان و به خصوص شهر توریستی لاهیجان نیز یکی از مراکز مهم در زمینه پزشکی و حوزه ی سلامت به شمار می آید که توانسته با بهره مندی از پزشکان متخصص، متعهد، توانمند و همچنین ایجاد زیر ساخت های لازم؛ بخش قابل توجهی از نیاز داخلی استان و بویژه شهروندان شرق گیلان و حتی بخشی از شهر های استان های دیگر را در حوزه ی سلامت و درمان تأمین کند.
در این راستا دکتر مهدی بهنام پور؛ یکی از پزشکان توانمند و خوش آتیه در عرصه ی جراحی های عمومی محسوب می شود که توانسته با قابلیت ها و توانمندی های خود، گام های ارزشمندی در عرصه ی خدمات رسانی به مردم بر دارد.
این جراح حاذق گیلانی همچنین بر این باور است که همواره درمان جامع و کاملی برای بهبود جسمی و به حداقل رساندن درد و رنج بیماران ارایه نماید و به نوعی رضایت مندی حداکثری بیماران برای او مهم است.
دكتر مهدي بهنام ‌پور پزشك متخصص جراحی عمومي و لاپاراسکوپی؛ از معدود جراحان حاذق و خوشنام در سطح شرق استان گيلان محسوب مي‌شود كه از سال 95 فعاليت و خدمات خود را آغاز كرده و طي همين مدت نسبتاً كوتاه تعداد زيادي عمل های جراحي‌ مختلف را در مطب شخصي خود و يا در بيمارستان‌ با موفقيت انجام داده است.
اين پزشک متخصص جراحی عمومی كه به لحاظ اخلاق ‌مداري نيز از محبوبيت خاصي نزد بيماران برخوردار است، در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار پگاه به تشريح اهميت و جايگاه جراح عمومی در سيستم پزشكي و درمان بيماران پرداخت و به سوالات مطروحه پاسخ داه که در ذیل می خوانید:
وي ابتدا با اشاره به اينكه بعد از فارغ‌ التحصيلي از رشته پزشكي عمومي و قبولي در امتحان رزیدنتی، به مدت 4 سال در دانشگاه كاشان تحصيل كرده افزود: در سال 93 فارغ ‌التحصيل شده و از مرداد سال 95 با عزیمت به شهر لاهیجان؛ فعالیت و خدمات خود را در این شهر شرق گیلان ادامه داده است.
دكتر بهنام ‌پور با بيان اينكه جراحي‌هاي جزئي و سرپايي را در داخل مطب خود و جراحي‌هايي كه در مطب امكان‌پذير نباشد را در بيمارستان انجام مي‌دهد؛ در خصوص جایگاه جراحی عمومی در حوزه سلامت جامعه افزود: جراحی عمومی شاخه ای از علم پزشکی محسوب می شود که به درمان بیماری های قسمت های مختلف بدن انسان با تکیه بر استفاده از روش های درمانی جراحی می پردازد و کانون توجه این رشته؛ کار بر روی تروماها، بیماری های دستگاه گوارش، شکم، گردن، غدد درون ریز، نسوج نرم و پستان است.
وی در ادامه افزود: وظايف و خدمات ما پزشكان جراح عمومی به دو دسته تقسيم مي‌شود كه يك دسته شامل مسئوليت‌هاي ما در قبال بيماران اورژانسي و دسته دوم شامل بيماراني است كه در مطب پذيرش مي‌شوند و عمدتاً بيماران غير اورژانسي به حساب مي‌آيند.
دکتر بهنام پور با بيان اينكه جراحان عمومی در خط مقدم سرويس‌دهي به بيماران آسيب‌ ديده از حوادث و سوانح مختلف، مستقر هستند تصريح كرد: افرادی كه به علت تصادفات رانندگي يا هر تروماي ديگر به بيمارستان انتقال مي‌يابند؛ در ابتداي امر با پزشك جراح عمومي سروكار دارند يعني جراح عمومي فرمانده عمليات رسيدگي به چنين بيماراني است كه به علت حوادث مختلف دچار شكستگي و ضربه به سر يا نواحي مختلف بدن شده‌اند و به نوعی روند درمان برخي از اين موارد مانند شكستگي‌ها با همكاري مشترك جراح عمومي و ارتوپد انجام می گیرد.
این پزشک متخصص جراح عمومی افزود: گاهي ممكن است بر اثر تصادف و سوانح مختلف، مريض دچار خون‌ ريزي بيروني و یا مشکلات حادتری شود که در این راستا جراح عمومی با تمهیدات لازم اقدامات اولیه را انجام می دهد و با رفع خطر مرگ، بیمار را جهت ادامه سیر درمان در اختیار پزشکان دیگر قرار می دهد.
وي در همين حال دو بيمارستان ميلاد و پيروز لاهيجان را مورد اشاره قرار داد و گفت: لاهيجان قطب درمان شرق استان گيلان به حساب مي‌آيد كه نيازمند توجه و نگاه ويژه مسئولان استان و كشور است.
دكتر بهنام ‌پور كه علاوه بر تبحر و مهارت در انجام عمل‌‌هاي جراحي مختلف، به لحاظ اخلاق‌‌ مداري و نوع دوستي نيز معدل بالايي نزد بيماران دارد آنگاه خاطرنشان كرد: همه سعي و تلاش ما معطوف آن است كه بيماران چه در مطب و چه در بيمارستان به نحو احسن تحت اقدامات درماني قرار گيرند و با رضايت و خشنودي مطب يا بيمارستان را ترك نمايند.
وي افزود: بيماران و همشهريان در هر ساعت از شبانه روز سؤالات و مسايل مختلف پزشكي و درماني را با من در صفحه اینستاگرام شخصیم مطرح مي‌ كنند كه با صبر و حوصله به تمامي موارد پاسخ مي‌دهم، ضمن اينكه برخي بيماران نيز نوبت مراجعه مجدد و ويزيت خود را از همين طريق جويا مي‌شوند.
دكتر بهنام‌ پور در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر علل گرايش روزافزون افراد جامعه به انجام عمل‌هاي جراحي زيبايي افزود: متأسفانه جراحي زيبايي از مدتی قبل به صورت يك موج، بخشي از جامعه را فرا گرفته و اين در حاليست كه بسياري از متقاضيان چنين جراحي‌هايي، به واقع هيچ نيازي به عمل زيبايي ندارند اما چون يك عضو فاميل يا دوست و همسايه آنها چنين عملي را انجام داده، خواستار عمل جراحي زیبایی مي‌شوند.
وی افزود؛ بدون شک در مواردی عمل های جراحی زیبایی ضروری است اما اكنون درخواست‌‌هاي جراحي عمدتاً معطوف عمل‌هايي است كه هيچ نيازي به انجام آن احساس نمي‌شود و ضرورتي هم ندارد. برخي تقاضاها نيز به مسأله چاقي مربوط مي‌شود. در هر حال بايد اذعان نماييم كه تبليغات اغواگرانه برخي افراد و مراكز؛ در گسترش اين موج نقش اساسي داشته است؛ چرا که هدف اصلي چنين مراكز و مؤسساتي كسب سودهاي كلان است نه درمان؛ ولی متأسفانه برخي افراد ساده‌ نگر و ساده‌ انديش؛ تحت تأثير چنين تبليغاتي قرار مي‌گيرند و متقاضي عمل های زيبايي غير ضروري مي‌شوند!
دكتر بهنا‌م ‌پور با تأكيد بر اينكه: غلبه بر موج كاذب تقاضاهاي عمل زيبايي نيازمند كار فرهنگي گسترده در سطح كلان است، تصريح كرد: شبكه ‌‌هاي اجتماعي و رسانه ‌‌هاي گروهي مكتوب و فضاي مجازي، نقش و رسالت مهمي در زمينه اطلاع ‌رساني به افكار عمومي و مقابله با موج كذايي عمل‌هاي زيبايي به عهده دارند.
اين پزشك متخصص جراح عمومی سپس در پاسخ به سؤال ديگر مبني بر همكاري و تعامل شرکت های بیمه خاطرنشان كرد: شركت‌هاي بيمه در انجام تعهدات مالي خود نسبت به پزشكان، بيمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراكز تصوير‌برداري، داروخانه‌ها و كلينيك‌هاي درماني، تعلل مي‌ وزند و تأخيرهاي طولاني‌ مدت در پرداخت مطالبات اين مراكز دارند اين در حاليست كه اكثريت قشرهاي مردم تحت پوشش بيمه هستند و به حق توقع دريافت بهترين خدمات پزشكي و درماني را دارند.
وي افزود: شخصاً با بيمه‌هاي مختلف همكاري مي‌كنم اما انتظار داريم بيمه‌ها در انجام تعهدات خود، همكاري و مساعدت بيشتري داشته باشند.
دكتر بهنام‌ پور يادآور شد: مشكل تأخيرهاي طولاني مدت در پرداخت مطالبات از سوي بيمه‌ها، مختص به شهرستان و استان نبوده و در سطح كشور عموميت دارد كه از شرايط اقتصادي جامعه ناشي مي‌شود.
اين جراح حاذق در ادامه ابتلاي جوانان به برخي بيماري‌ها را كه معمولاً در سنين بالا بروز مي‌كرد را نگران‌كننده خواند و توضيح داد: از مدتي قبل بعضي بيماري‌ها در ميان قشرهاي جوان مشاهده مي‌شود كه علي‌الاصول اين بيماري‌ها مختص سنين ميان سالي است و علت آن را بايد در شرایط محیطی، سبک زندگی نادرست، مصرف فست ‌فود و مواد پرچرب، نداشتن تحرك جسمي و... جستجو كرد.
دكتر بهنام‌ پور در همين زمينه بيماري‌هاي مرتبط با پستان، روده بزرگ، معده و در موارد نادر كيسه صفرا و تيروئيد را مورد اشاره قرار داد كه بعضاً نیاز به جراحي دارند و جهت ادامه سير درمان به همكاران و تخصص‌هاي ديگر ارجاع داده می شوند.
وي همچنين در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار ما كه از نقش خلاقيت و ابتكار در عمل‌هاي جراحي را جويا شد افزود: جراحي علاوه بر اينكه يك علم محسوب مي‌شود؛ يك هنر است. به بيان ديگر جراحي را نمي‌توان مانند اصول رياضي به حساب آورد كه همواره دو به علاوه دو، عدد چهار را به دست مي‌دهد چون حتي در ساده ‌ترين عمل جراحي كه آپانديس است و الفباي جراحان در آغاز كار محسوب مي‌شود؛ نمي‌توان دو بيمار را با شرايط مشابه هم پيدا كرد. در واقع چنين مواردي در هيچ كتاب پزشكي از قبل تعريف نشده و لذا نياز به تبحر، تجربه، خلاقيت و هنر پزشك جراح دارد.
دكتر بهنام‌ پور با بيان اينكه عمل جراحي در مجموع يك كار تيمي به شمار مي‌رود افزود: در اتاق عمل به جز پزشك جراح، تكنسين و پزشك بيهوشي، پرستار اتاق عمل، دستيار و... حضور دارند كه بايد با هماهنگي كامل در عمل جراحي مشاركت و ايفاي نقش نمايند.
وي در پاسخ به اين سؤال كه تفاوت‌‌هاي طب سنتي و طب مدرن را چگونه ارزيابي مي‌كنید؛ ابراز عقيده كرد: همانگونه كه هيچ كس نجوم و رياضيات را به سنتي و مدرن تقسيم‌بندي نمی كند، طبابت را هم نمي‌توان سنتي و مدرن قلمداد كرد. اساساً علم در همه رشته‌ها، متكي بر مشاهدات و مستندات است.
وي با بيان اينكه رشد و ارتقاء آگاهي در هر زمينه‌اي باعث پويايي و شكوفايي جامعه خواهد شد؛ افزود: انسان از لحظه تولد تا زمان مرگ، فراز و نشيب‌هاي متعددي را تجربه مي‌كند و به بيماري‌هاي مختلفي مبتلا مي‌شود. در واقع گريزي از بيماري براي هيچ كس نيست اما مي‌توان با تغذيه صحيح و تحرك جسمي و ترك عادات ناپسند مانند كشيدن سيگار و مصرف الكل و... از برخي بيماري‌هاي صعب‌العلاج و يا لاعلاج پيشگيري كرد.
دكتر مهدي بهنام‌ پور متخصص جراح عمومی و لاپاراسکوپی؛ در پايان از مدیران قبلي و جديد بيمارستان های پیروز و میلاد لاهيجان، پرسنل زحمتكش و كادر بهداشتي درماني، شهروندان فهيم لاهيجاني و همچنين از اعضاي خانواده و همسر خود تشكر و قدرداني كرد.
آدرس مطب دکتر بهنام پور متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی:
لاهیجان،خیابان شهید کریمی،کوچه توکلی،ساختمان همت 2
تلفن: 01342238843
اینستا dr.behnampour